Guľa sa vyjadril na adresu predchodcu Vrbu: Tieto dve veci chce na hre Plzne vylepšiť!

Adrián Guľa
Adrián Guľa

PLZEŇ - Nový tréner plzenských futbalistov Adrián Guľa vyzdvihol svojho predchodcu Pavla Vrbu, ktorý má jeho obrovský rešpekt nielen za to, čo vo Viktórii dokázal. Slovenský kouč chce na Vrbu v určitých veciach nadviazať a západočeský tím ešte vylepšiť.

"Chceme stavať na dobrých princípoch, ktoré mužstvo jednoznačne malo. Tréner tu určite nechal jasné a silné dedičstvo. Má môj obrovský rešpekt," povedal Guľa na tlačovej konferencii. "Môj rešpekt mal nielen v čase, keď dosahoval tie mega úspechy, ale už skôr, pretože som pod ním pracoval ako hráč (v Púchove). Bavili sme sa spolu o nejakej trénerskej etike. Ale aj ľudsky mi je veľmi blízky, vždy bol otvorený a snažil sa mi pomôcť. Som rád, že sme sa mohli porozprávať," uviedol na adresu súčasného trénera bulharského Ludogorec Razgrad.

Do Plzne prišiel Guľa na konci minulého roka po angažmáne v slovenskom reprezentácii do 21 rokov. Na klubovej úrovni viedol Trenčín a Žilinu, s ktorou v sezóne 2016/17 získal majstrovský titul. "Rozhodol timing, veľkosť klubu, profi prístup ľudí, ktorí ma oslovili, nejaká vízia. Cítil som, že záujem je enormný a je pravý čas sa posunúť do tak veľkého klubu, ako je Plzeň. Verím, že to bude úspešná etapa," vyhlásil štyridsaťštyriročný kouč.

Skôr o neho stála napríklad pražská Sparta. "Tie rokovania nebudem porovnávať, pretože som tu a som šťastný, že som trénerom Viktorie Plzeň. To, čo bolo v minulosti, bolo príjemné pre mňa ako pre trénera, keď sa o vás zaujímajú nejaké kluby nielen zo Slovenska, ale aj z Česka alebo iných zahraničných líg. Dávalo mi to ďalšiu motiváciu do práce," povedal Guľa.

Rád by na jar udržal druhé miesto v prvoligovej tabuľke a s Viktóriou získal MOL Cup. "Chceme urobiť maximum pre to, aby sme vyhrali pohár a v lige urobili také víťazstvo, ktoré poteší našich fanúšikov aj ľudí, ktorí sú oddaní klubu a robia pre neho maximum," uviedol bývalý hráč Jablonca či Opavy. "Kritérií úspechu je viac. Jedným z nich môže byť aj zlepšovanie hráčov. To úzko súvisí s tým, že zlepšujete mužstvo nielen z pohľadu výsledkov a tabuľky, ale aj z výkonnosti," dodal kouč.

Prezradil dve konkrétne veci, ktoré chce v plzenskej hre vylepšiť. "Snaha o to, aby sme trochu viac využívali krídelné priestory a rýchlejšie reagovali po strate lopty. To sú zatiaľ dva vstupy, ktoré chcem otvoriť. Ale najprv to chcem vysvetliť hráčom," konštatoval Guľa.

Plzeň má podľa neho silný káder. "Hráči majú svoju kvalitu a skúsenosti, ale rozhodne sa tam budeme snažiť etablovať princípy hry, ktoré by nám mohli pomôcť v tom, aby sme boli víťazní a úspešní. Chcem, aby mužstvo malo svoju jasnú hernú tvár a vedelo, o aké princípy hry sa môže opierať," uviedol Guľa.

Na začiatku zimnej prípravy má k dispozícii aj množstvo navrátilcov z hosťovania ako Pavla Buchu, Milana Havla či Pavla Šulca. "Samozrejme dostanú šancu a priestor. Najprv vsadíme všetku energiu do hráčov, ktorí sú naši. Potom uvidíme, či budú potrebné nejaké vstupy z vonku," podotkol rodák z Novák.

"Rád pracujem s 20-členným tímom plus traja brankári. Ale teraz je špecifická situácia. Prichádzame v rozbehnutej sezóne do tímu a potrebujeme väčší počet hráčov. Nejaké zoštíhlenie kádra príde pred sústredením v Španielsku," dodal Guľa.


Tagy: FC Viktoria Plzeň Pavel Vrba Adrián Guľa

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Gambrinus ligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
YouTube/FC Viktoria Plzeň

DISKUSIA