VIDEO Obrovská smola na Rely Dakar pokračuje: Jakeš končí! Svitko tesne za TOP 10

Ivan Jakeš
Ivan Jakeš

NEOM - Slovenský motocyklista Ivan Jakeš odstúpil z Rely Dakar. Štyridsaťšesťročného pretekára na stroji KTM zradila pred štartom 4. etapy prevodovka.

Jakeš mal už pred etapou vážne technické problémy. "Včera som začal mať problém s motorkou. Najprv som si myslel, že je na vine spojka, tak sme ju vymenili. Bohužiaľ, dnes sa to zhoršilo, prestala mi fungovať prevodovka. Úplne sa rozsypala. Neviem s tým nič urobiť," vysvetlil slovenský pretekár. "Dá sa to vymeniť, ale to by som musel prísť do cieľa. A na dvojke či trojke do cieľa neprídem, stále sa to totiž zhoršuje," uviedol vo videu na facebookovej stránke Jozefa Otčenáša, bývalého viceprezidenta Slovenskej motocyklovej federácie pre enduro a rely.

Jakeš figuroval po troch etapách na Rely Dakar na 39. mieste s mankom 2:24:57 hodiny na vedúceho Rickyho Brabeca.

Štvrtá etapa pre Corneja, Sunderlanda penalizovali 

Britskému motocyklistovi Samovi Sunderlandovi udelili po skončení v stredajšej 4. etapy Rely Dakar päťminútovú penalizáciu. Sunderland (KTM) tak prišiel o triumf v etape a po penalizácii sa prepadol na ôsmu priečku. Dodatočným víťazom etapy sa stal Čiľan Jose Ignacio Cornejo na Honde.

Penalizáciu dostal aj Argentínčan Franco Caimi, Slovák Štefan Svitko sa vďaka tomu posunul na 12. miesto v celkovej klasifikácii. Cornejo mal na konci etapy, ktorá viedla z mesta Neom do Al-Uly a merala 453 km, čas 4:24:51 h. Druhý bol napokon Argentínčan Kevin Benavides (+46 s), tretí Ross Branch z Botswany. Slovák Štefan Svitko na KTM skončil na 12. mieste s mankom 7 minút a 34 sekúnd na víťaza.

Smoliarsky deň zažil aj Španiel Joan Barreda Bort, ktorý mal nepríjemný pád a etapu dokončil s poškodenou motorkou a bolesťami rebier. V cieli nabral manko 17:17 minút na Sunderlanda. Na čele celkového poradia sa udržal Američan Ricky Brabec, k dobru má však už iba 2:30 min na druhého K. Benavidesa. Svitko sa posunul na priebežnú 12. pozíciu, na lídra má stratu 46:04 min.

V kategórii automobilov  triumfoval premiérovo v tomto ročníku Stéphane Peterhansel z Francúzska. Peterhansel sa posunul na tretie miesto priebežného poradia a priblížil sa na necelých 12 minút k lídrovi Carlosovi Sainzovi. Španiel v stredu nestačil na obhajcu prvenstva Násira Al-Attíju z Kataru. V súťaži kamiónov bol najrýchlejší Rus Anton Šibalov, v celkovej klasifikácii vedie jeho krajan Andrej Karginov. Obaja jazdia na Kamazoch.


Tagy: Ivan Jakeš Rely Dakar

Zdroj:
TASR
Foto:
Profimedia; Video: facebook - Jozef Otčenáš

DISKUSIA