VIDEO Obrovská smola na Rely Dakar pokračuje: Jakeš končí! Svitko tesne za TOP 10

Ivan JakešIvan Jakeš Zdroj: Profimedia

NEOM - Slovenský motocyklista Ivan Jakeš odstúpil z Rely Dakar. Štyridsaťšesťročného pretekára na stroji KTM zradila pred štartom 4. etapy prevodovka.

Jakeš mal už pred etapou vážne technické problémy. "Včera som začal mať problém s motorkou. Najprv som si myslel, že je na vine spojka, tak sme ju vymenili. Bohužiaľ, dnes sa to zhoršilo, prestala mi fungovať prevodovka. Úplne sa rozsypala. Neviem s tým nič urobiť," vysvetlil slovenský pretekár. "Dá sa to vymeniť, ale to by som musel prísť do cieľa. A na dvojke či trojke do cieľa neprídem, stále sa to totiž zhoršuje," uviedol vo videu na facebookovej stránke Jozefa Otčenáša, bývalého viceprezidenta Slovenskej motocyklovej federácie pre enduro a rely.

Jakeš figuroval po troch etapách na Rely Dakar na 39. mieste s mankom 2:24:57 hodiny na vedúceho Rickyho Brabeca.

Štvrtá etapa pre Corneja, Sunderlanda penalizovali 

Britskému motocyklistovi Samovi Sunderlandovi udelili po skončení v stredajšej 4. etapy Rely Dakar päťminútovú penalizáciu. Sunderland (KTM) tak prišiel o triumf v etape a po penalizácii sa prepadol na ôsmu priečku. Dodatočným víťazom etapy sa stal Čiľan Jose Ignacio Cornejo na Honde.

Jose Ignacio Cornejo Florino Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP Photo/Bernat Armangue

Penalizáciu dostal aj Argentínčan Franco Caimi, Slovák Štefan Svitko sa vďaka tomu posunul na 12. miesto v celkovej klasifikácii. Cornejo mal na konci etapy, ktorá viedla z mesta Neom do Al-Uly a merala 453 km, čas 4:24:51 h. Druhý bol napokon Argentínčan Kevin Benavides (+46 s), tretí Ross Branch z Botswany. Slovák Štefan Svitko na KTM skončil na 12. mieste s mankom 7 minút a 34 sekúnd na víťaza.

Britský motocyklista Sam Sunderland Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP Photo/Bernat Armangue

Smoliarsky deň zažil aj Španiel Joan Barreda Bort, ktorý mal nepríjemný pád a etapu dokončil s poškodenou motorkou a bolesťami rebier. V cieli nabral manko 17:17 minút na Sunderlanda. Na čele celkového poradia sa udržal Američan Ricky Brabec, k dobru má však už iba 2:30 min na druhého K. Benavidesa. Svitko sa posunul na priebežnú 12. pozíciu, na lídra má stratu 46:04 min.

V kategórii automobilov  triumfoval premiérovo v tomto ročníku Stéphane Peterhansel z Francúzska. Peterhansel sa posunul na tretie miesto priebežného poradia a priblížil sa na necelých 12 minút k lídrovi Carlosovi Sainzovi. Španiel v stredu nestačil na obhajcu prvenstva Násira Al-Attíju z Kataru. V súťaži kamiónov bol najrýchlejší Rus Anton Šibalov, v celkovej klasifikácii vedie jeho krajan Andrej Karginov. Obaja jazdia na Kamazoch.

Viac o téme: Ivan Jakeš Rely Dakar
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Profimedia; VIDEO: facebook - Jozef Otčenáš
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články