VIDEO Nesmrteľná ikona najťažších bitiek o všetko: Vitaj späť v hre, Mr. Game Seven!

Justin Williams
Justin Williams

CAROLINA - Pán siedmy zápas sa vracia do akcie! 38-ročný útočník Justin Williams podpísal s Carolinou kontrakt do konca sezóny za 700 000 dolárov. Klub to oznámil v utorok večer. V prípade vydarených individuálnych a tímových výkonov môže Williams zinkasovať v bonusoch 1,3 milióna.

Po predchádzajúcom ročníku, v ktorom sa Carolina prebojovala nečakane až do finále Východnej konferencie, sa Williams rozhodol pre hokejovú prestávku. V septembri oznámil, že si berie čas na rozmyslenie, podotkol však, že kariéru neukončuje. Krásny šport na bielej ploche mu ale evidentne chýbal a usúdil, že návrat bude najrozumnejším riešením. 

"Behom posledných mesiacov sme boli s Justinom v častom kontakte. Zaujímal nás jeho stav. Sme nadšení, že sa rozhodol pre návrat a sme si istí, že jeho pridaním k našej skupine hráčov získame pomoc na ľade a mimo neho," povedal generálny manažér Don Waddell v tlačovom vyhlásení. 

"Nerobíme žiadne úpravy, pretože vieme, kto je Justin. Bol tu, je to Hurikán. Nemyslím si, že príde k úpravám. Prispôsobiť sa musí jedine on, a to v podobe rýchlosti. To je celá vec - dlho chýbal. Ale ako som veľakrát povedal, vítame ho späť. Bude to pre nás obrovský prírastok," nadšene hovoril tréner Rod Brind'Amour. 

O Williamsa nebol interes iba v Severnej Karolíne, kde Hurricanes sídlia. Na skúsenosti 38-ročného hráča si robili zálusk i v Toronte a Bostone. Sara Civian z portálu The Athletic potvrdila niekoľko faktov, o ktorých sa písalo v zámorských médiách: 

  • Toronto Maple Leafs a Boston Bruins s Williamsom komunikovali. Okrem nich to mohli byť aj ďalšie tímy
  • Williams chcel od začiatku skončiť v Caroline a záujem ostatných tímov preto mohol prísť do úvahy len v prípade, že Hurricanes by ho vyškrtli zo svojich plánov
  • Vyjednávania a podpisy zmlúv s hráčmi vo veku 35 rokov a staršími bývajú často zložitejšie, preto všetko trvá dlhšie

Kapitánom Caroliny je 31-ročný center Jordan Staal, preto sa Williams asi tejto pocty nedočká. Nebude ale prekvapením, ak mu na dres pripnú "A", ako asistentovi kapitána. Tak či onak, Williams sa okamžite stane jedným z vodcov kabíny bez ohľadu na to, či z neho spravia kapitána alebo jeho asistenta. 

"Do našej šatne prináša veľmi veľa. Minulý rok sme o tom veľa hovorili a vy to viete tiež. Na ľade pracuje tvrdo, bolo by skvelé pridať do našej zostavy hĺbku," povedal útočník Warren Foegele. 

Portál CapFriendly, ktorý sa zaoberá finačnými záležitosťami hráčov NHL, informuje o bonusoch pre hráčov vo veku 35 a viac rokov. Za každých 10 odohraných zápasov by si mohol Williams pripísať 250 000 dolárov. Za play-off rovnakú čiastku, avšak len v prípade, že v základnej časti odohral aspoň 50 duelov.

Za postup do finále a odohratí aspoň 50 percent zápasov prídavných 100 000 dolárov. Ak sa Caroline podarí vyhrať Stanley Cup a Williams nastúpi do polovice zápasov, pripíše si 150 000 dolárov. Takto znie napríklad zmluva Coreyho Perryho, 34-ročného útočníka Dallasu. Williamsov kontrakt by preto mohol byť v podobnej verzii. 


Čítajte aj: VIDEO Pozriete si to 100-krát a rozum stále stojí: McDavid zavesil stopercentný gól sezóny!


Ostrieľaný veterán je trojnásobný majster ligy, najskôr v Caroline (2006), ďalšie dva zárezy pridal ako "kráľ" v Los Angeles (2012 a 2014). Pri poslednom zisku grálu pred šiestimi rokmi vyhral Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play-off. 

Williamsovi prischla prezývka "Pán siedmy zápas", pretože v týchto zápasoch sa akoby vyžíval. Behom kariéry odohral deväť rozhodujúcich bitiek o postup a prehral jedinú. Nielen to. Momenty, keď sa mnohí hráči položia, on si tieto momenty užíva. V dueloch číslo sedem strelil rovnaký počet gólov a zaznamenal 15 kanadských bodov, čo je bezkonkurenčne najviac. 


Čítajte aj: VIDEO Tatar musí mať všetkého až po krk! Frustrujúca prehra pred vlastnými fanúšikmi


Skúsenosti by mohol rozdávať na všetky strany, pretože v NHL odohral 1 244 zápasov. Postupne si obliekol dresy Caroliny, Philadelphie, Los Angeles, Washingtonu a opäť Caroliny. Vedľa jeho mena momentálne svieti 786 bodov a s najväčšou pravdepodobnosťou k nim ešte čosi pribudne. 


Tagy: Carolina Hurricanes Justin Williams

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Nick Wass; Video: YouTube/NHL, Young Pierre

DISKUSIA