Aj legendárny Jágr v Česku vyvolal obrovské sklamanie: Úplne nepochopiteľný nesystémový krok!

Michal Gulaš, Libor Zbořil, Radek Smoleňák
Michal Gulaš, Libor Zbořil, Radek Smoleňák

PRAHA - Drvivá väčšina hokejistov nesúhlasí s návrhom na uzavretie českej extraligy v priebehu aktuálnej sezóny. Proti tejto možnosti, o ktorej sa v minulých týždňoch začalo špekulovať, sa v referende Českej asociácie hokejistov (CAIHP) vyjadrilo 266 hráčov, čo je 92 percent hlasujúcich. Pre uzavretie, ktoré presadzujú napríklad zástupcovia Kladna či Litvínova, sa vyslovilo len 17 hráčov. Šesť hokejistov sa nevyjadrilo.

"Dali sme priestor hráčom, aby vyjadrili svoj názor, pretože sa ich prípadné uzavretie bezprostredne týka. Drvivá väčšina s uzavretím nesúhlasí. Jedná sa o účelový, neetický, a vzhľadom na predsezónne ohlásenie priameho zostupu a postupu, úplne nepochopiteľný nesystémový krok," uviedol prezident výkonného výboru CAIHP Libor Zbořil na dnešnej tlačovej konferencii v Prahe.

V prípade, že by bola česká extraliga uzavretá, len CAIHP je pripravená obhajovať záujmy hráčov pri Úrade pre ochranu hospodárskej súťaže. "Málokto vie, že už na začiatku roka 2007 úrad vydal k možnému uzavretiu súťaže nesúhlasné stanovisko," podotkol Zbořil, ktorý si ale dobre uvedomuje, že asociácia nemá veľa ďalších možností prípadnému uzavretiu zabrániť.

Vedenie klubov o tom ani s CAIHP nejedná. "Pokiaľ budú hráči aj naďalej SZČO, tak nemôžu vytvárať odbory a my sme k okrúhlemu stolu spoločne s Asociáciou profesionálnych klubov, ktorá chce riadenie extraligy prevziať, pozvaní len sporadicky. Sme len kvázi odbory," priznal Zbořil.

Prípadnú zmenu pravidiel v rozohranej súťaži a uzavretie extraligy označil za krádež za bieleho dňa alebo pľuvnutie do tváre všetkým, ktorým ide o dobro hokeja. "Tento pripravovaný krok môže priniesť klad len klubom, ktoré sú ohrozené zostupom, alebo ktoré chcú ušetriť," povedal s tým, že by sa podľa asociácie uzavretie súťaže podpísalo aj na záujme divákov alebo na odchode skúsených a kvalitných hráčov do zahraničia.

Stanovisko asociácie v Prahe podporili kapitáni Karlových Varov Václav Skuhravý, Liberca Petr Jelínek, Sparty Michal Řepík, Plzne Milan Gulaš, Hradca Králové Radek Smoleňák a Mladej Boleslavi Michal Vondrka. Aktívne ho podporujú aj zástupcovia ďalších tímov.

"Som rád, že sa podarilo spojiť chlapcov a drvivej väčšine z nich to nie je ľahostajné a sú proti," povedal Gulaš. Smoleňák poukázal na fakt, že si hráči uvedomujú, že by bez majiteľov klubov a ich financií nemohli v extralige hrať. "Pre nás je ale najdôležitejšia športové stránka. Niekto hrá o titul, niekto o zostup, ale všetkých nás to ženie dopredu. Myslím si, že úroveň extraligy stúpa a je to vidieť na návštevnosti. Keby sa liga uzavrela, po Vianociach by sa v množstve zápasov o nič nehralo. Nepáči sa nám to a dúfame, že táto situácia nenastane," povedal Smoleňák.

Hráčska asociácia aj samotní hokejisti pripustili, že by sa o uzavretí súťaže mohlo v budúcnosti jednať, ale nie v rozohranej sezóne a bez veľkej diskusie.

"Nikto nehovorí navždy kategorické nie. Musia s tým byť ale spojené ďalšie veci. Musíme sa napríklad baviť o počtoch cudzincov, tabuľkových cenách hráčov, platových stropoch. Musia byť nastavené jasné pravidlá," povedal Zbořil, ktorého prekvapilo, že za aktivitou o uzavretí extraligy nestoja všetky kluby. "Pôvodne som si myslel, že je to názor všetkých 14 klubov, potom som sa dozvedel, že ich je len asi osem a ďalšie o tom nevedeli. Bol som v šoku, príde mi, že je to výkrik do tmy," podotkol.

Šéfa hráčskej asociácie prekvapilo, že jedným zo zástancov uzavretia súťaže je majiteľ Kladna Jaromír Jágr. "Neskutočne si ho vážim a že sa podieľa na tomto kroku, tak to je pre mňa obrovské sklamanie," povedal Zbořil. S legendárnym útočníkom sa skúšal niekoľkokrát spojiť, ale neuspel. "Myslím si, že to od neho bolo šliapnutie trošku vedľa," uviedol.

Podľa súčasných pravidiel platí, že z českej extraligy zostúpi priamo posledný tím po základnej časti a nahradí ho víťaz play-off prvej ligy. Zástupcovia Asociácie profesionálnych klubov ľadového hokeja však chcú od Českého zväzu ľadového hokeja prevziať riadenie súťaže, na čo majú podľa zmluvy do konca januára právo, a niektorí uvažujú, že by zostup zrušili a extraligu pre nadchádzajúci rok rozšírili o najlepší prvoligový klub. O budúcnosti súťaže by potom ďalej rokovali. Tento krok by však musel schváliť aj výkonný výbor zväzu.


Tagy: Jaromír Jágr Libor Zbořil

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka českej Tipsport Extraligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
profimedia.sk

DISKUSIA