Obviňovaný Jágr sa bráni: Nejde o uzavretie ligy, nesúhlasím s financovaním českého športu!

Jaromír JágrJaromír Jágr Zdroj: profimedia.sk

KLADNO - Hokejista a majiteľ kladenského klubu Jaromír Jágr odmietol, že by stál za iniciatívou o uzavretí extraligy, aj keď by sa mu nebránil. Uviedol, že mu ide najmä o český šport a nechce, aby sa opakovali prípady, keď sa kluby dostanú do veľkých finančných problémov, ako sa to stalo napríklad Slavii alebo Chomutovu.

V súvislosti so špekuláciami o možnom uzavretí najvyššej českej súťaže hokejistov v priebehu sezóny bola spomínané hlavne mená dvoch olympijských víťazov z Nagana, ktorí stoja na čele klubov z dolných poschodí tabuľky - Jágra a Jiřího Šlégra (Litvínov). Jágr, podobne ako pred dvoma týždňami Šlégr, tieto informácie miernil.

"Neviem, kto to povedal, alebo napísal, že som za uzavretie ligy. Bolo tam vložené moje meno a všetci si myslia, že som jediný, ktorý chce uzavrieť ligu. To je absolútny nezmysel. Riešili sme tam len jednu vec, ktorá bola podľa mňa poriadne vytrhnutá z kontextu. Ja v prvom rade nesúhlasím s financovaním športu ako takého, a to nielen hokeja," uviedol Jágr na dnešnej tlačovej konferencii v Kladne.

"Myslím, že to nemá dlhú budúcnosť, pretože všetko je založené na dotáciách a daroch od sponzorov. Šport si sám na seba nezarobí. Ja sa len bojím toho, aby neprišiel deň, keď neprídu dotácie, alebo sponzor nebude zarábať také peniaze, aby ich dal ako dar tým tímom, a ten šport zrazu nebude. Alebo tie tímy nebudú," povedal Jágr.

Pripomenul, že by to nebolo prvýkrát. "Pozrite sa na kluby ako napríklad Slavia. Pätnásť rokov naspäť vyhrávali tituly v extralige, mali neskutočné mužstvo. A dnes? Majú problémy zohnať peniaze, hrajú s minimálnym rozpočtom. Alebo Chomutov, to je to isté. Bojím sa len toho, aby to nepostihlo ďaleko viac klubov naraz. že to stále nejako funguje, to je jedna vec, ale nemyslím, že je to zdravo nastavené. To ale hovorím celkovo o športe v republike," uviedol Jágr.

Na otázku, či by českej extralige prospelo uzavretie, nemožno podľa neho jednoznačne odpovedať. "To je otázka, nad ktorou tu môžeme sedieť a debatovať hodiny. Záleží aj na tom, koľko tu bude ľudí, pretože čo človek, to názor. A ja som ho vyjadril len za seba. Stále počujem, že nemáme mládež, že nie sú deti, že naša mládež nie je schopná hrať. Neverím tomu, že pár chalanov by sa nenašlo, ktorí by tu extraligu mohli hrať. Veril som tomu, že keby sa to rozšírilo napríklad na šestnásť tímov, tak tí hráči dostanú ďaleko väčšiu šancu," povedal Jágr.

Jaromír Jágr Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

Variant uzavretia českej extraligy počas rozohranej súťaže nie je podľa neho vôbec na programe dňa. "Ako Kladno sme v extralige noví. Pri rokovaniach, ktoré prebiehali posledné tri štyri päť rokov, sme neboli. Majitelia investujú veľké peniaze do chodu klubu, ale nevlastnia tú súťaž, rozhoduje úplne niekto iný. Je to rovnaké, ako keby si bol majiteľ firmy, ale niekto iný hovoril, čo by sa malo robiť a kam pôjdu peniaze. To si nemyslím, že je férové, a že by to tak malo byť, "vyhlásil Jágr.

Zástupcovia Asociácie profesionálnych klubov ľadového hokeja v Česku chcú od zväzu prevziať riadenie extraligy, na čo majú podľa zmluvy do konca januára právo. Niektorí uvažujú, že by zostup zrušili a najvyššiu súťaž pre nadchádzajúci rok rozšírili o najlepší prvoligový klub, čo by musel schváliť aj výkonný výbor zväzu.

Viac o téme: Jaromír Jágr HC Rytíři Kladno
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: profimedia.sk
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články