Vysoké ambície na domácich pretekoch: Kazár si chce rozlúčku ozdobiť nulou na strelnici

Matej KazárMatej Kazár Zdroj: TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA - Slovenský biatlonista Matej Kazár síce v marci minulého roka ukončil športovú kariéru, ale po takmer desiatich mesiacoch sa opäť predstaví v súťažnom dianí. V Osrblí absolvuje pred domácimi fanúšikmi oficiálnu rozlúčku v rámci 4. kola IBU Cupu. V rozhovore pre agentúru SITA priznal, že sa na preteky veľmi teší, hoci jeho forma už logicky nie je taká, ako počas aktívnej činnosti.

"Som rád, že som dostal šancu a môžem ešte štartovať na IBU Cupe. Veľmi sa teším na preteky a vôbec som nečakal, že zväz pre mňa pripravuje rozlúčku. Milo ma to prekvapilo. Samozrejme, tesne pred štartom bude stúpať nervozita, no chcem si schuti zasúťažiť a nenechať sa strhnúť tým, že je to moja rozlúčka. Mal som aj jedny tréningové preteky, ale videl som, že to už nie je ono. Je to iné, keď človek absolvuje desať až dvanásť tréningových jednotiek do týždňa ako keď trénuje len tri až štyrikrát," skonštatoval 36-ročný Kazár.

Na dobré umiestnenie si trúfa najmä v piatkových skrátených vytrvalostných pretekoch na 15 km. Má aj jasný cieľ, ktorý sa pokúsi dosiahnuť. "Chcel by som si streliť nulu, to by ma potešilo. Na vrcholných podujatiach sa mi to párkrát podarilo. Je to pre mňa veľká výzva. S nulou sa dá dosiahnuť dobrý výsledok, hoci beh už nie je taký, ako počas aktívnej kariéry. Mám vysoké ambície, ale uvidíme, ako to dopadne," pokračoval Kazár.

Matej Kazár Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Michal Svítok

Hoci je v nedeľu naplánovaná oficiálna rozlúčka s kariérou Mateja Kazára, ešte existuje šanca, že by sa košický rodák predstavil aj v 5. kole IBU Cupu. To malo pôvodne hostiť poľské stredisko Duszniki-Zdrój, ale pre nedostatok snehu program pretekov presunuli do Osrblia. "Je tam zmiešaná štafeta, ktorú som mal veľmi rád. Bude záležať na tom, ako zájdem nasledujúce preteky a ako sa bude dariť mojim kolegom. V mixe sa idú krátke okruhy a šancu dostanú len tí najlepší. Pokiaľ by som však dostal príležitosť, tak by som ju prijal," povedal člen VŠC Dukla Banská Bystrica.

Matej Kazár sa počas svojej kariéry predstavil na jedenástich majstrovstvách sveta, dvoch ZOH (2006, 2014) a vo Svetovom pohári získal spolu 753 bodov. Čo s odstupom času považuje za najväčšie úspechy? "Ako prvé mi napadnú preteky s hromadným štartom v Canmore, kde som v roku 2016 skončil na 10. mieste. Predchádzal tomu vydarený šprint, kde som bol v Top 15. Takisto si spomeniem na zmiešanú štafetu z Kontiolahti, kde sme v silnej zostave skončili tretí. Samozrejme, vrcholom kariéry je olympiáda, na ktorú sa športovec dlho pripravuje. V 'masáku' som na veľkom podujatí príliš často neštartoval, ale v Soči sa mi to podarilo a skončil som na 15. pozícii," dodal Kazár v rozhovore pre SITA.

Viac o téme: Matej Kazár
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Michal Svítok
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články