Kuzminová si ich nenechala doma na poličke: Už majú svoje miesto v Švajčiarsku!

Anastasia Kuzminová
Anastasia Kuzminová

LAUSANNE - Expozícia Olympijského múzea vo švajčiarskom Lausanne sa v piatok rozrástla o ďalší cenný artefakt, tentoraz zo Slovenska.

Šesťnásobná olympijská medailistka v biatlone Anastasia Kuzminová venovala múzeu športové hodinky, s ktorými získala dva cenné kovy na ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu. Rodáčka z ruského Ťumeňa je momentálne v Lausanne ako ambasádorka slovenskej výpravy na III. zimných olympijských hrách mládeže. Informáciu priniesol web olympic.sk.

"Športové hodinky sprevádzajú mnohých športovcov nielen tréningovým procesom, ale aj samotnými pretekmi. Zachytávajú našu srdcovú frekvenciu počas výkonov. Tieto hodinky mi veľmi dobre poslúžili počas najúspešnejšej olympijskej sezóny a, samozrejme, boli súčasťou mojej výstroje aj počas olympijských hier v Pjongčangu. Sú to hodinky, ktoré majú v pamäti uložené časové výsledky a tepovú frekvenciu, ktorú som mala počas pretekov v Pjongčangu, keď sa mi podarilo vyhrať striebornú a zlatú medailu. Ako olympijská víťazka chcem určite svojim deťom raz ukázať, že aj ja mám v tomto múzeu svoje miesto. Myslím si, že každý fanúšik športu či človek, ktorý má v sebe ducha olympizmu, by mal toto múzeum aspoň raz v živote navštíviť,” prezradila Kuzminová.

Aktuálne 35-ročná bývalá športovkyňa získala prvú medailu na ZOH v roku 2010 v kanadskom Vancouveri, kde triumfovala v šprinte na 7,5 km. V rovnakej disciplíne si vybojovala zlato aj na ZOH 2014 v ruskom Soči a na najvyšší stupienok vystúpila takisto v Pjongčangu po pretekoch s hromadným štartom. Okrem toho má v zbierke tri strieborné medaily, dve z Pjongčangu a jednu z Vancouveru.

"Myslím si, že nielen pre mňa, ale aj pre všetkých fanúšikov slovenského športu a pre Olympijské múzeum budú hodinky krásnou spomienkou na jej športovú kariéru. Ako aj ona sama spomenula vo svojom príhovore, sú to hodinky, ktoré zaznamenali jej tepovú frekvenciu v jednom z najúžasnejších momentov jej kariéry - v posledných olympijských pretekoch, v ktorých vyhrala zlatú medailu. Som veľmi rád, že tento kúsok z nej navždy ostane v priestoroch tohto krásneho múzea,” vyjadril sa Anton Siekel, prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).


Tagy: Anastasia Kuzminová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - SOŠV - Andrej Galica

DISKUSIA