VIDEO Tatar pomohol prerušiť hrozivú sériu, 10. triumf Tampy v rade a zranenie Pánika

Nick Suzuki a Tomáš Tatar oslavujú gólNick Suzuki a Tomáš Tatar oslavujú gól Zdroj: SITA/Sean Kilpatrick/The Canadian Press via AP

OTTAWA - Piati slovenskí hokejisti sa predstavili v sobotňajších 11 zápasoch NHL. Tomáš Tatar sa ako jediný zapísal do štatistík produktivity, keď jednou asistenciou pomohol Montrealu k triumfu na ľade Ottawy 2:1 po predĺžení.

Kapitán Bostonu Zdeno Chára sa po jednozápasovej absencii vrátil do zostavy Bruins a jeho tím zvíťazil v Brooklyne nad tímom New York Islanders 3:2 po predĺžení. Erik Černák bol pri desiatom triumfe Tampy Bay v neprerušenej sérii, na ľade Philadelphie "Blesky" zvíťazili futbalovo 1:0.

Nepríjemnosť pre Pánika

Richard Pánik odohral iba štyri minúty v drese Washingtonu proti New Jersey. Po zákroku Milesa Wooda vysokou hokejkou v čase 26:17 min musel predčasne do šatne a späť na ľad sa už nevrátil. Podľa trénere Todda Reirdena slovenský krídelník utŕžil nepeknú ranu, ale v pondelok očakáva jeho účasť v zápase proti Caroline. Líder NHL Washington doma prehral nečakane vysoko 1:5 a bodovo sa na neho dotiahli Boston aj St. Louis.

V sobotu bol v hre aj obranca Andrej Sekera. Jeho Dallas prehral na ľade San Jose 1:2 a nepredĺžil sériu šiestich víťazstiev. Víťazný gól Sharks strelil 40-ročný útočník Patrick Marleau, Sekera odohral 17:42 min s bilanciou 1 strela, 1 zablokovaná strela, 1 mínusový bod. Dallas napriek prehre zostal druhý v tabuľke Západnej konferencie a San Jose tretie od konca.

Kovaľčuk rozhodol v predĺžení

Hokejisti Montrealu sa po ôsmich prehrách konečne dočkali víťazstva. V kanadskom derby na ľade Ottawy rozhodol o dvoch bodoch pre hostí Iľja Kovaľčuk, ktorý v predĺžení strelou švihom prekonal Marcusa Högberga v bránke Ottawy. Bol to štvrtý gól v podaní 36-ročného ruského útočníka v tejto sezóne, ale prvý po prestupe do Montrealu v jeho štvrtom zápase v drese Canadiens. Slovenský útočník Tomáš Tatar sa asistenciou podieľal na prvom góle hostí z hokejky Nicka Suzukiho, ktorý skóroval v presilovke v 9. min prvej tretiny. Tatar už má v tejto sezóne na konte 39 bodov (16+23) a stále je najproduktívnejší hráč svojho tímu.

Iľja Kovaľčuk strieľa gól Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/Sean Kilpatrick/The Canadian Press vas AP

"Povedal som si, že skúsim zakončiť týmto spôsobom a vyšlo mi to. Je skvelé streliť prvý gól v novom drese a ešte aj v predĺžení. Myslím si však, že víťazstvo mužstva je oveľa dôležitejšie, lebo sme zastavili sériu ôsmich prehier," vyhlásil Iľja Kovaľčuk, cituje ho portál NHL. Skúsený ruský krídelník v trinástich sezónach tzv. základnej časti NHL v 901 zápasoch stihol nazbierať 863 bodov za 437 gólov a 426 asistencií. "Nie je jednoduché vyhrať po toľkých prehrách. Verím, že na tomto víťazstve postavíme našu hru v ďalších zápasoch," vyslovil nádej tréner Montrealu Claude Julien.

Návrat Cháru do zostavy

Boston zdolal New York Islanders na jeho ľade 3:2 po predĺžení a Zdeno Chára si počas takmer 20 minút pripísal jednu strelu na bránku, dva bodyčeky aj tri zablokované strely. Dôvodom absencie 42-ročného skúseného beka v predchádzajúcom zápase proti Winnipegu (5:4) boli následky operačného zákroku na čeľusti, z ktorej mu nedávno vybrali implantát a vedenie tímu vtedy rozhodlo o jeho krátkom voľne.

V bránke víťazného tímu v sobotu dostal prednosť Tuukka Rask pred Jaroslavom Halákom a skúsený Fín si pripísal 35 zákrokov. Topkanonier NHL, český útočník David Pastrňák, prerušil sériu 12 zápasov, v ktorých bodoval, ale tentoraz ho zastúpil Patrice Bergeron. Gólom v čase 61:33 min rozhodol o tretej výhre Bostonu v ôsmom predĺžení, ktoré tento tím odohral v sezóne 2019/2020. "Nemali sme predtým veľa šťastia v predĺženiach. Je načase, aby sme trochu vyvážili počet víťazstiev a prehier v nadstavených minútach," uviedol tréner Bostonu Bruce Cassidy.

10. triumf Tampy v rade

Hokejisti Tampy Bay vyhrali aj desiaty zápas v rade, keď na ľade Philadelphie triumfovali 1:0. Rozhodol o tom gólom z 28. min Pat Maroon, brankár Andrej Vasilevskij si vďaka 23 zákrokom pripísal druhý shutout za sebou a celkovo dvadsiaty v kariére v NHL. Slovenský obranca Erik Černák odohral 17:06 min a mal štatistickú bilanciu 2 strely, 1 zablokovaná strela, 1 plusový bod.

Pat Maroon Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Slocum

Tampa Bay vyrovnala svoj rekordný klubový zápis z obdobia 9.- 27. februára 2019, keď tiež nenechala súperov zvíťaziť desaťkrát za sebou. V tejto sezóne NHL už predtým predviedli 10-zápasovú sériu bez prehry hráči NY Islanders a to v období 12. októbra - 5. novembra 2019.

"Shutout je niečo, čo si musí zaslúžiť celé mužstvo a nielen brankár. Hrali sme tímovo veľmi dobre v defenzíve, nielen obrancovia, ale aj útočníci. Vtedy stačí aj jeden gól na víťazstvo," vyhlásil Andrej Vasilevskij na oficiálnom webe NHL.

Buffalo - Vancouver 3:6

Carolina - Los Angeles 2:0

New York Islanders - Boston 2:3 po predĺžení (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Zdeno Chára (Boston) odohral 19:47 min, 1 strela, 2 "hity", 3 zablokované strely

Ottawa - Montreal 1:2 po predĺžení (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Tomáš Tatar (Montreal) odohral 20:37 min, 2 strely na bránku, 1 "hit", 1 zablokovaná strela, 2 trestné minúty

Philadelphia - Tampa Bay 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Erik Černák (Tampa Bay) odohral 17:06 min, 2 strely, 1 zablokovaná strela, 1 plusový bod

Washington - New Jersey 1:5 (0:1, 1:3, 0:1)
Richard Pánik (Washington) odohral 4:00 min, 1 mínusový bod

St. Louis - New York Rangers 5:2

Chicago - Anaheim 4:2

Calgary - Edmonton 4:3

Vegas - Columbus 0:3

San Jose - Dallas 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Andrej Sekera (Dallas) odohral 17:42 min, 1 strela, 1 zablokovaná strela, 1 mínusový bod

Viac o téme: Washington Capitals Zdeno Chára Richard Pánik Vancouver Canucks New York Rangers Iľja Kovaľčuk New York Islanders Tomáš Tatar Tampa Bay St. Louis Boston Bruins Ottawa Los Angeles Ottawa Senators Montreal Canadiens New Jersey Devils Erik Černák