Zabudnite na Real i Liverpool, uprite zrak do Katalánska: Barcelona v roku 2019 trhala rekordy!

Hráči FC Barcelona
Hráči FC Barcelona

LONDÝN - Barcelona vystriedala Real Madrid na pozícii najbohatšieho futbalového klubu sveta. Katalánsky celok zarobil v minulej sezóne rekordných 840 miliónov eur a rebríček poradenskej spoločnosti Deloitte ovládol po prvý raz. Real skončil na druhej priečke.

Barcelona prekonala doterajší rekord o 90 miliónov eur a v porovnaní s predchádzajúcim ročníkom si úradujúci španielsky majster polepšil o 150 miliónov eur. Real Madrid zarobil 757 miliónov eur, tretí skončil Manchester s ročným príjmom 711,5 milióna eur. 

Najlepších 20 klubov rebríčka dohromady utŕžilo celkovo 9,3 miliardy eur, čím prekonali historický rekord o miliardu eur. Najvýraznejšie (44 percentami) sa na príjmoch podieľali tržby z vysielacích práv. V prvej dvadsiatke sú iba kluby z piatich najprestížnejších európskych súťaží. Najväčšie zastúpenie má vďaka ôsmim tímom anglická Premier League. Vedľa Manchestru United je v rebríčku šiesty Manchester City, siedmy Liverpool, ôsmy Tottenham, deviata Chelsea, jedenásty Arsenal, osemnásty West Ham a devätnásty Everton. 

Zo španielskej La Ligy sa do rebríčku dostalo trináste Atlético Madrid. Štvornásobné zastúpenie má talianska Serie A vďaka desiatemu Juventusu, štrnástemu Interu Miláno, šestnástemu AS Rím a Neapolu, ktorý uzatvára najlepšiu dvadsiatku. 

Nemeckú bundesligu reprezentuje Bayern (4), Borussia Dortmund (12) a Schalke 04 (15). Francúzska Ligue 1 si ukradla iba dve priečky, a to zásluhou PSG a Olympique Lyon. Obsadili piatu, resp. 17. priečku. 

Rozdiely sa zväčšujú aj medzi svetovými a českými klubmi. "Napriek snahe českých klubov v podobe zatraktívnenia súťažného formátu sa nedokážu priblížiť rebríčku dvadsiatich najlepšie zarábajúcich klubov za sezónu 2018/19. Pri celkových odhadovaných ročných výnosoch českej ligy 130 až 140 miliónov eur generuje celá česká liga sedemkrát nižšie výnosy než FC Barcelona," uviedol v tlačovej správe firmy Deloitte manažér Filip Mikel. 

"Popredné svetové kluby dokážu vygenerovať prevažnú väčšinu svojich výnosov z predaja vysielacích práv a vlastných obchodných aktivít, ako je predaj licenčných práv a merchandisingu. Popredné české kluby sú naopak odkázané predovšetkým na podporu vlastných sponzorov, respektíve majiteľov, a úspechy jednotlivých v pohárovej Európe," prehlásil Mikel. 

Nejlépe vydělávající fotbalové kluby podle společnosti Deloitte v sezoně 2018/19 (v miliardách korun):

Miesto Klub Krajina Príjmy
1. FC Barcelona Španielsko 21,6
2. Real Madrid Španielsko 19,5
3. Manchester United Anglicko 18,3
4. Bayern Mnichov Nemecko 17
5. Paris Saint-Germain Francúzsko 16,4
6. Manchester City Anglicko 15,7
7. FC Liverpool Anglicko 15,6
8. Tottenham Anglicko 13,4
9. Chelsea Anglicko 13,2
10. Juventus Taliansko 11,8
11. Arsenal Anglicko 11,5
12. Borusia Dortmund ​Nemecko 9,7
13. Atlético Madrid Španielsko 9,5
14. Inter Miláno Taliansko 9,4
15. FC Schalke 04 ​Nemecko 8,4
16. AS Rím Taliansko 5,9
17. Olympique Lyon Francie 5,7
18. West Ham Anglicko 5,6
19. Everton Anglicko 5,5
20. Neapol Taliansko 5,4
Francúzsko

Tagy: Manchester United Bayern Mníchov FC Barcelona Real Madrid Borussia Dortmund Atlético Madrid Juventus Turín PSG Arsenal Londýn Olympique Lyon AS Rím Tottenham Hotspur Chelsea FC Liverpool FC

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Priemier League
Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Joan Monfort

DISKUSIA