Smutný koniec národnej futbalovej modly: Exil, odňaté práva, za všetkým stojí krutý prezident

Hakan Şükür
Hakan Şükür Zdroj: SITA/AP/Murat Sezer

BRATISLAVA - Bol postrachom pre brankárov tímov súpera na klubovej aj reprezentačnej úrovni. Vďaka svojim výkonom a najmä gólom - 51 v 112 zápasoch reprezentácie - ho považovali za národného hrdinu či tureckú futbalovú legendu. Reč je o Hakanovi Sükürovi, ktorý momentálne žije v USA a na živobytie si zarába ako taxikár či predajca kníh. Štyridsaťosemročný rodák z mesta Sapanca, ktorý hrával aj za Galatasaray Istanbul, Inter Miláno, Parmu či Blackburn Rovers, o svojom súčasnom živote porozprával v rozhovore pre denník Bild.

Sükür zohral kľúčovú úlohu, keď si Turecko na majstrovstvách sveta 2002 v Japonsku a Kórejskej republike vybojovalo 3. miesto. V zápase o bronz otvoril skóre hneď po úvodnom výkope - v 11. sekunde najrýchlejším gólom v histórii svetových šampionátov. Po skončení aktívnej futbalovej kariéry vstúpil do politiky. Za jeho súčasnú situáciu môže konflikt s tureckým prezidentom Recepom Tayipom Erdoganom, pre ktorý žije niekdajší kanonier od roku 2015 v exile. Jeho majetok zostal "zmrazený" v rodnej krajine.

"Erdogan mi vzal všetko. Moje právo na slobodu, právo na vysvetlenie, právo vyjadriť sa či právo na prácu. Mám v Turecku majetok v hodnote desiatok miliónov dolárov, ale všetko mi skonfiškovali. Dokonca uväznili môjho otca," priznal trpký osud Hakan Sükür.

Viac o téme: Turecko Hakan Sükür
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Murat Sezer
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články