Zatúlaná kreativita obrancov i ťažké košické nohy: Návrat k príliš jasnému bratislavskému šlágru

Radosť hráčov Slovana po strelení tretieho gólu do siete Košíc
Radosť hráčov Slovana po strelení tretieho gólu do siete Košíc

BRATISLAVA – Košickí hokejisti pricestovali do Bratislavy ako líder tabuľky s 81 bodmi a pred Slovanom držali päťbodový náskok. Ak by sa ich ktosi spýtal, či ťahajú bodovú sériu, odpovedali by 16. Na ľade štadióna Ondreja Nepelu ale išla celá séria do zabudnutia, pretože oceliari akoby ani nenastúpili na ľad. S výnimkou taktickej prvej tretiny boli od 21. minúty všade o krok neskôr, skolili ich oslabenia a napokon si odviezli debakel 1:6. Usmrtenie chlpatej série, ktorej však Košičania neprikladali výraznú dôležitosť.

Pred začiatkom zápasu som sa zamyslel nad kvalitou prvých útokov oboch utorňajších protagonistov. Najlepšia formácia Slovanistov Abdul – Zigo – Puliš nazbierala pred zápasom dohromady 120 bodov, čo v percentuálnom vyjadrení vyšlo na 47 percent celej ofenzívnej produkcie spomedzi útočníkov. Zvyšok si pripísal 137 bodov.

Na druhej strane, Košičania sa môžu spoľahnúť na trojlístok Květoň – Skokan – Haščák (100 bodov pred bratislavským šlágrom), avšak treba pripomenúť, že Květoň prišiel na východ republiky až v priebehu sezóny a tento triplet nie je vytvorený tak dlho ako bratislavský.

Slovanisti otvorili s Košicami dlhočiznú sedemzápasovú domácu šnúru, počas ktorej nastúpia ešte proti Detve, Banskej Bystrici, Michalovciam, DVTK, Popradu a MAC Ujbuda. Ak sa zocelia (silnejšie než oceliari včera) dostatočne silno, tak po 12. februári sa môžu za istých okolností nachádzať na čele tabuľky. Ale to už je prílišné predbiehanie.

Predohrávka 47. kola pripomínala spočiatku skutočne partičku ostrieľaných šachistov pri dlhoročnom ošúchanom stole, ktorý už čo-to v tomto ohľade zažil a videl nad sebou kadejaké premýšľavé tváre. Ani jedno mužstvo sa nechcelo dopustiť chyby, vyložené šance prakticky vôbec neprichádzali. Hýbalo sa sotva pešiakmi, kráľ či dáma zostali tam, kde tretinu odštartovali.

Stretnutie tak absolútne pripomínalo predošlé tri. Vyčkávacia stratégia ako slávne bitky na poliach. Kto sa odhodlá k prvému a možno osudovému výpadu? V prvej tretine by na výpočet interesantných situácií stačila jedna ruka a aj na nej by zostali voľné prsty. Len čo je pravda.

Jediným svetlým a treba povedať, že aj zábavným momentom prvej tretiny bol kačací pozdrav Barryho Brusta smerom k Martinovi Bellušovi. No a sluší sa pripomenúť aj dodatočné blahoželanie legende československého i slovenského hokeja Jozefovi Golonkovi. Ten sa 6. januára dožil nádherných 82 rokov a dočkal sa potlesku celej scény. Ani rodenému strelcovi sa prvá tretina nemohla páčiť. Ofenzívna ikona a člen Siene slávy slovenského hokeja si sotva prišiel na svoje, ale bratislavskí hráči ho nenechali dlho čakať.


Čítajte aj: VIDEO Vyostrené derby rivalov aj s kačacím gestom: Košičan Belluš adresoval Brustovi pálivý odkaz!


V prostrednej perióde spustili bratislavské orly nespútaný uragán. Košičania akoby zostali v šatni a kým sa spamätali zo šoku, už mali v bráne dva banány. Slovan sa razom dostal aj vďaka využitej presilovke do obrovského tlaku, hostia nestíhali, všade sa ocitli o krok či dva neskôr. Výsledok 2:0 bol ešte milostivý, pretože Bratislavčania nastrelili žŕdku a brankár Košarišťan bol pod neustálou paľbou.

„Po dlhšej dobe nám to tam napadalo aj proti silnému súperovi, za čo som rád. Chvalabohu, že posledné zápasy sme dnes potvrdili aj doma a je lepšia nálada,“ hovoril po stretnutí do mikrofónu Športiek Martin Štajnoch, druhý najproduktívnejší obranca Slovana.

Naštartovaných zverencov Romana Stantiena nezabrzdila ani nepríjemná situácia z 31. minúty, keď sa po skrumáži presadil David Skokan. Belasí pokračovali v krasojazde a spoľahnúť sa mohli na 50-percentnú úspešnosť presiloviek. V závere druhého dejstva využil kilogramy Tomáš Matoušek a najrýchlejšie sa zorientoval pred bránou, aby orlom prinavrátil dvojgólový náskok. 

Belasé tornádo školilo vyčerpaných Košičanov takmer každým útočným výpadom a len šťastena a nepresná koncovka zabezpečili dvojgólové manko. Mohlo byť vyššie. Napríklad Jindřich Abdul, behom duelu priamo sledovaný niekoľkými skautmi z KHL, prepálil bránu z tutovky. Zaujímavosťou tejto akcie bolo neprerušenie hry po tom, ako sa puk dotkol ochrannej siete. Rozhodcom tento moment záhadne ušiel.

Košické nádeje na zvrat žili len na začiatku poslednej časti. Líder tabuľky sa na malú chvíľku nadýchol k miernemu náporu, avšak mu chýbala nielen presnosť, ale oceliari trpeli na jednu zásadnú vec, ktorej nedostatok môže v play-off znamenať rozdiel medzi titulom a vypadnutím. Podpora od bekov nebola vôbec dostatočná, behom celého zápasu som od nich nevidel jednu výrazne kreatívnu akciu. Útočníci sa pritom v dnešnom rýchlom a technickom štýle hokeja nezaobídu bez intenzívnej výpomoci svojich obrancov.

Košické vedenie by sa preto mohlo poobzerať po možnostiach na trhu a v rámci možností uvažovať nad akvizíciou rázneho a rozhodného ofenzívneho obrancu. Nik vyslovene nežiada ofenzívne monštrum typu Roman Josi, Erik Karlsson či Brent Burns, no od defenzívnych hráčov v bielych dresoch mi chýbala akási „Višňovského myšlienka“. Teda kreativita, potiahnuť puk vpred, zobrať zodpovednosť do svojich rúk a ochota dovoliť si čosi viac než len základné krátke prihrávky smerom z obranného pásma, ktorú by nepochybne privítali aj kolegovia z útočných radov.

Nevedno, či je možné zohnať v tomto čase obrancu typu Jordona Southorna (44 bodov za Banskú Bystricu) alebo niekoho ako Bena Marshalla (46 bodov v 55 zápasoch), no pátranie po takomto hráčovi by malo byť pred uzávierkou prestupov jednou z priorít Košičanov. Ak by sa náhodou táto snaha nevydarila, môžu si aspoň povedať, že sa pokúsili, i keď po funuse. Bez špičkového ofenzívneho obrancu dnes už nemôže fungovať žiadny tím s majstrovskými ambíciami.

Útočník Martin Belluš videl príčiny vysokej prehry takto. „Dostali sme špinavé góly po dorážkach z predbránkového priestoru, to nás, dá sa povedať, ubilo. Vyšli im presilovky, dorážky i teče,“ zhodnotil.


Čítajte aj: VIDEO Slovan pretrhol sériu Košíc: Belasí vycvičili oceliarov, tí odchádzajú so sklopenými hlavami


Košičania cestovali v deň zápasu, čo vzhľadom na 500-kilometrovú vzdialenosť medzi oboma mestami nie je najšťastnejšie riešenie. Nohy ako so závažím po osemhodinovej ceste sa prejavili priamo na ľade. To videl každý prítomný v hľadisku. „Chýbali nám sily, mali sme za sebou dlhú cestu. Stále sme sa snažili dotiahnuť, ale zakaždým sme dostali nejaký gól. Dá sa povedať, že od začiatku sme cítili, že ťaháme za kratší koniec,“ skonštatoval vysoký útočník Košíc.

Prvé mužstvo tabuľky z východu Slovenska prišlo o 16-zápasovú bodovú šnúru, na ňu sa však nechce spätne pozerať. Pravdupovediac, nie je podstatná pre súčasnosť ani budúcnosť. A keďže na Slovensku sa tieto štatistiky priveľmi nevyťahujú, azda si ju do budúcnosti zapamätá len zopár historických hláv. Smutní z jej konca nie sú ani Košičania. „Ideme od zápasu k zápasu a nejakú šnúru či sériu vôbec nevnímame."

Bratislavčania sa môžu na mesiac usadiť pri svojich rodinách či priateľkách, pretože až do 12. februára budú hostiť súperov len vo svojej aréne. Séria domácich zápasov pokračuje už v piatok proti Detve, následne sa preruší All-star zápasom v Trenčíne. Bude Barry Brust spokojný aj v závere týždňa? „Myslím si, že sme hrali skutočne dobrý zápas a Košiciam sme neponúkli príliš veľa možností. Podľa mňa Košice neodohrali najlepší zápas,“ predostrel svoj pohľad bratislavský brankár.

Utorok spočiatku pripomínal predošlé tri stretnutia, ale napokon sa otočil úplne iným smerom. Víťazstvo 6:1 vyhlasuje do sveta správu, že Slovan je pripravený. Verme, že na súboj týchto tímov príde aj v play-off, najlepšie rovno vo finále?


Tagy: HC Košice HC Slovan Bratislava Barry Brust Martin Štajnoch Martin Belluš

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
TASR/Pavel Neubauer; Video: Športky

DISKUSIA