Víťazom jedenástej etapy sa stal Čiľan Quintanilla, Svitko klesol tesne za najlepšiu desiatku

Štefan Svitko na Rely DakarŠtefan Svitko na Rely Dakar Zdroj: Dakar.com/DPPI Media

BRATISLAVA - Víťazom jedenástej etapy 42. ročníka pretekov Rely Dakar v Saudskej Arábii sa stal Čiľan Pablo Quintanilla na motocykli Husqvarna. Na 379 km meraných úsekov medzi mestami Shubaytah a Haradh dosiahol čas 4:09:22 h a len o deväť sekúnd zdolal druhého Rakúšana Matthiasa Walknera na KTM. Tretí finišoval Argentínčan Luciano Benavides so stratou 2:48 min rovnako na stroji značky KTM.

Štefan Svitko mal vo štvrtok slabší štart a na prvom medzičase ho klasifikovali ako dvadsiateho v poradí. Potom však svoj výkon stabilizoval a pohyboval sa okolo 15. miesta, ktoré mu pôvodne patrilo aj v cieli. Napokon sa posunul o pirečku vyššie po 15-minútovej penalizácii Španiela Joana Barredu. Na Quintanillu stratil rodák zo Žaškova necelých 18 minút a v celkovom poradí klesol na 11. pozíciu za Američana Andrewa Shorta. Pred poslednou 12. etapou z Haradhu do Qiddiye (374 km meraných úsekov) stráca na desiatu priečku len 1:44 min.

"Etapu som prežil v zdraví. Tesne po štarte však bola piesková duna, z ktorej sa schádzalo dolu na takú pláň a počul som ako niečo puklo. Nakoniec som zistil, že sa zlomila už štvrtá oska. Trochu to šúchalo nádrž a poškodilo celú vidlicu, ktorú mechanik mení za novú. Dúfame, že to všetko zajtra v poslednej etape vydrží," vyjadril sa Svitko vo videu na facebookovom profile svojho fanclubu.

Priebežným lídrom naďalej zostáva Američan Ricky Brabec, no na štvrtkovú etapu nebude spomínať v najlepšom. Obsadil až desiatu pozíciu a zo svojho komfortného náskoku stratil takmer 12 minút. Druhý Quintanilla momentálne zaostáva o necelých 14 minút. Na tretiu pozíciu sa posunul Austrálčan Toby Price, štvrtý je Rakúšan Walkner a piaty José Ignacio Cornejo Florimo z Čile.

Štvrtkovú 11. etapu medzi automobilmi najlepšie zvládol Francúz Stéphane Peterhansel. Španiel Carlos Sainz skončil tretí a udržal sa na vedúcej pozícii celkovej klasifikácie. Posádka Fordu v zložení Čech Miroslav Zapletal a slovenský navigátor Marek Sýkora obsadila vo štvrtok 23. miesto s mankom 51:09 min. Celkovo jej však patrí sedemnásta priečka.

Výsledky - Rely Dakar 2020 - 11. etapa: (Shubaytah - Haradh, 379 km meraných úsekov):

Motocykle: 1. Pablo Quintanilla (Čile) Husqvarna 4:09:22 h, 2. Matthias Walkner (Rak.) KTM +9 s, 3. Luciano Benavides (Arg.) KTM +2:48 min, 4. José Ignacio Cornejo Florimo (Čile) Honda +2:53, 5. Toby Price (Aus.) KTM +5:49, 6. Jamie McCanney (V. Brit.) Yamaha +6:22, ... 14. Štefan Svitko (SR) KTM +17:58

Celkové poradie (po jedenástej etape): 1. Ricky Brabec (USA) Honda 38:33:28 h, 2. Pablo Quintanilla (Čile) Husqvarna +13:56 min, 3. Toby Price (Aus.) KTM +22:34, 4. Matthias Walkner (Rak.) KTM +29:53, 5. José Ignacio Cornejo Florimo (Čile) Honda +32:36, 6. Luciano Benavides (Arg.) KTM +35:18 ... 11. Štefan Svitko (SR) KTM +2:08:20 h

Viac o téme: Štefan Svitko Rely Dakar
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Dakar.com/DPPI Media
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články