Svitkovi sa po troch rokoch podarilo dokončiť Rely Dakar: Na elitnú desiatku mu chýbalo šesť minút!

Štefan SvitkoŠtefan Svitko Zdroj: Profimedia

BRATISLAVA - Slovenský motorista Štefan Svitko obsadil konečnú jedenástu priečku na 42. ročníku pretekov Rely Dakar v Saudskej Arábii. V piatkovej záverečnej 12. etape podujatia medzi mestami Haradh - Qiddiya (celkovo 447 km, z toho 167 km meraných úsekov) obsadil trinástu priečku s odstupom 6:05 min na Čiľana Josého Ignacia Corneja Florima. Celkovým víťazom podujatia medzi motocyklami sa stal Američan Ricky Brabec pred Čiľanom Pablom Quintanillom, tretí skončil Austrálčan Toby Price.

Slovenský motorista Štefan Svitko obsadil konečnú jedenástu priečku na 42. ročníku pretekov Rely Dakar v Saudskej Arábii. V piatkovej záverečnej 12. etape medzi mestami Haradh - Qiddiya, ktorá mala iba 167 km meraných úsekov, obsadil trinástu priečku s odstupom 6:05 min na víťazného Čiľana Josého Ignacia Corneja Florima. Celkovým víťazom podujatia v kategórii motocyklov sa stal premiérovo Američan Ricky Brabec na Honde.

Brabec dosiahol výsledný čas 40:02:36 h a o viac než 16 minút zdolal druhého Pabla Quintanillu z Čile. Na konto si pripísal dva etapové triumfy a stal sa vôbec prvým pretekárom zo Severnej Ameriky, ktorému sa podarilo ovládnuť prestížne púštne dobrodružstvo. Poradie na stupňoch víťazov doplnil Austrálčan a minuloročný víťaz Toby Price. Posledným pretekárom s úspešnou obhajobou celkového prvenstva v kategórii motocyklov tak naďalej zostáva Španiel Marc Coma (2014, 2015).

Svitko ukázal fanúšikom, ako vyzerá areál na Rely Dakar

"Nakoniec sme poskladali všetky kúsky skladačky. Som veľmi šťastný. Je to moja piata účasť na Rely Dakar a druhýkrát som toto podujatie dokončil. Ráno som sa zobudil s tým, že som šťastný, že je to posledný deň. Teraz sme v cieli a vyhrali sme! Musel som jazdiť rozumne a sústredene každý deň. V tíme nie je žiaden líder, všetci pracujeme spolu a sme rodina. Všetci sme vyhrali," povedal Brabec pre oficiálny web pretekov.

Štefan Svitko má za sebou svoju jedenástu účasť na Rely Dakar, pričom siedmykrát dokončil preteky. Jeho najlepším výsledkom zostáva druhé miesto z roku 2016, keď ho zdolal iba Toby Price. Rodáka zo Žaškova dlho ašpiroval na svoje piate umiestnenie v elitnej desiatke, ale napokon ho od tejto méty delili 2:52 min. Najlepší výkon predviedol v šieste etape, keď obsadil deviatku priečku.

Priebeh 42. ročníka pretekov Rely Dakar poznačila smrť portugalského motocyklistu Paula Goncalvesa v siedmej etape. V tesnom kontakte s tou tragédiou bol aj Svitko, ktorý záchranárom márne pomáhal oživovať 40-ročného Portugalčana. Goncales je od roku 1979 už 25. pretekárom, ktorý prišiel o život na Rely Dakar. Druhý slovenský reprezentant Ivan Jakeš skončil svoje účinkovanie pred začiatkom 4. etapy pre problémy s prevodovkou.

V súťaži automobilov si vybojoval celkový triumf Španiel Carlos Sainz pred Katarčanom Nasserom Al-Attiyahom, držiteľom bronzovej medaily zo skeetu na OH 2012. Posádka Fordu v zložení Čech Miroslav Zapletal a slovenský navigátor Marek Sýkora obsadila v poslednej etape 16. miesto a rovnaká priečka im patrí aj v celkovom hodnotení. V kategórii štvorkoliek berie víťazstvo Čiľan Ignacio Casale a v súťaži kamiónov uspel Rus Andrej Karginov.

Výsledky - Rely Dakar 2020 - 12. etapa: (Haradh - Qiddiya - 429 km, 167 km meraných úsekov):

Motocykle: 1. José Ignacio Cornejo Florimo (Čile) Honda 1:28:15 h, 2. Ricky Brabec (USA) Honda +53 s, 3. Toby Price (Aus.) KTM +2:25 min, 4. Luciano Benavides (Arg.) KTM +3:09, 5. Pablo Quintanilla (Čile) Husqvarna +3:23, 6. Kevin Benavides (Arg.) Honda +3:53, ... 13. Štefan Svitko (SR) KTM +6:05 min

Celkové poradie: 1. Ricky Brabec (USA) Honda 40:02:36 h, 2. Pablo Quintanilla (Čile) Husqvarna +16:26 min, 3. Toby Price (Aus.) KTM +24:06, 4. José Ignacio Cornejo Florimo (Čile) Honda +31:43, 5. Matthias Walkner (Rak.) KTM +35:00, 6.Luciano Benavides (Arg.) KTM +37:34, ... 11. Štefan Svitko (SR) KTM +2:13:32 h

Viac o téme: Štefan Svitko Rely Dakar