Demotivovaní Slovanisti si vypočuli piskot tribún: Nečudo, za taký výkon ho mohli očakávať!

Aréna Ondreja Nepelu počas zápasu Slovan - Detva
Aréna Ondreja Nepelu počas zápasu Slovan - Detva

BRATISLAVA – Inšpirácia pre iných? Ani reči. Motivácia sršiaca z každého striedania? Kdesi v teplých krajinách. Podcenenie súpera? Priamo pred očami. Nepopierateľné a badateľné. Výhra 4:3 zabezpečila belasým tri body. A tam by sa čítanie pozitív hádam aj skončilo. Holt, bývajú i také chvíle.

„Dnes išlo o ťažký zápas. Je fajn, že sme vyhrali, i keď sme nepredviedli náš najlepší hokej. Každý to vie. Výhra je výhra a musíme sa sústrediť, aby sme boli lepší,“ hovoril pre Športky útočník Slovana Joe Basaraba.

Slovanisti v utorok rozbili Košičanov 6:1 a piatkový zápas s Detvou mal pre nich znamenať pohodovú jazdu ako na detskej manéži behom jarmoku. Nič rýchle, zložité, žiadna veľká loď hore-dole alebo autodrom, kde do vás každý vráža z každej svetovej strany.  Aj vzhľadom na predošlý domáci duel s Detvou (11:0) sa očakával krištáľovo jasný priebeh. Veď i kolegovi prísediacemu bolo pošepkané do ucha, že za istých okolností by sme sa mali baviť iba o tom, aké vysoké skóre bude svietiť na tabuli po 60 minúte. Kdeže, priatelia, ani náhodou. Slovanisti sa rozhodli, že spíšu iný scenár. Zaujímavejší pre nestranného priaznivca, ale tým svojim verným v hľadisku teda drali nervy až o samého konca.


Čítajte aj: Zatúlaná kreativita obrancov i ťažké košické nohy: Návrat k príliš jasnému bratislavskému šlágru


Spočiatku sa síce zdalo, že piatkový večer v Aréne Ondreja Nepelu bude príjemným spestrením záveru pracovného týždňa. Slovan sa rýchlo dostal do vedenia a hoci nechával otvorené vráta smerom zo zadného vchodu, nič nenasvedčovalo tomu, že by sa mohol trápiť. Odhodlaní chlapci spod Poľany nemali čo stratiť a pri každej možnej príležitosti sa nehanbili vystrčiť ruky i nohy z vlastného pásma a podniknúť zaujímavý výpad. Slovan nechával príliš výrazné diery a vzadu nebol istený, tak prečo pohrdnúť takouto šancou?

„Dnes nás tešia iba tri body, hra bola dosť zlá. Pripravovali sme sa na to, aby sme Detvu nepodcenili a hrali ako proti Košiciam. Bohužiaľ, nehrali sme tak. Pán Boh zaplať za tri body,“ hovoril po zápase najproduktívnejší hráč domácich Jindřich Abdul.

Z redšie zaplneného hľadiska sa ozýval v prvej tretine piskot. Najmä v závere, kedy sa Detva dočkala obrátenia výsledku z 0:1 na 2:1. Zjavný pokles motivácie a nastavenia hlavy nepopierali ani domáci hráči po zápase. Snáď za všetkých hovoril legionár Joe Basaraba. Prečo sme teda videli na ľade diametrálne odlišný tím ako v utorok?

„To je skrátka hokej. Dlhá sezóna, no nevyhovárame sa. Musíme byť lepší každý večer. Konzistentnosť je v tejto lige dôležitá vec. S príchodom play-off to potrebujeme.“

Skôr ako upracovaný trojbodový večer a otrávený výkon Slovana zaujala Detva. Tá napriek zraneniam dôležitých hráčov Jána Sýkoru a Petra Zuzina (1. a 3. naproduktívnejší hráči) nasadila solídne tempo. Radšej prehrať po ofenzívnej snahe a povedať si „skúsili sme a predviedli sme ofenzívnu snahu“... než sa zatiahnuť dozadu, kaziť, prerušovať a iba vyhadzovať puky.

Tréner Josef Turek síce netajil mierne sklamanie z toho, že Detva sa končekami prstov dotýkala minimálne jedného bodu, hráčov však pochválil. „Zohrali sme veľmi dobrý zápas. Za stavu 2:1 sme mali šancu na 3:1, nedali sme a následne sme inkasovali. Chcel by som pochváliť hráčov, že podali takýto výkon so silným súperom. Chýbali nám štyria hráči (Sýkora, Zuzin, Kuklev a Klíma) prvých dvoch pätiek.“

26. novembra 2019 odchádzali Detvania z hlavného mesta s mrzutým prídelom 0:11. Vtedy vybuchli v druhej tretine, ktorú prehrali 0:5. Včera sa im nič také neprihodilo. Správne psychické nastavenie? Bez debaty. Trénerský tím odviedol záslužnú robotu už pred úvodným buly.

„Upozorňovali sme hráčov pred zápasom, nech hodia ten zápas za hlavu,“ hovoril tréner Turek na tlačovej konferencii a pokračoval: „Veď predtým sme päť dní po prehre 0:11 hrali doma vyrovnaný zápas 1:1, kde sme prehrali v samostatných nájazdoch. I toto sme im spomenuli. Vedeli sme, že i Košice, taký top klub, tu dostali 6:1 a že to nebude jednoduché. Keby to bolo 1:3, 1:4, tak tím by sa zosypal. Museli sme brániť a hrať jednoducho. Niektorí chlapci hrali v takejto parádnej hale prvý raz v živote. Bolo tu síce o polovicu menej ľudí ako na Košice, ale i tak to bolo perfektné“ vravel vcelku spokojný Turek. Predsa len, udržať krok so Slovanom na jeho štadióne nie je každodenná záležitosť.


Čítajte aj: Pánom ľadu už neuveriteľných 26 rokov: Pocta pre ikonu slovenských klzísk počas Zápasu hviezd


Bratislavčania nemohli byť ani omylom spokojní. Aby sa dalo predpokladať pozápasové hodnotenie trénera, na to nebolo potrebné mať diplom z kvantovej fyziky. Rudolf Jendek, asistent Romana Stantiena, zhrnul 60 minút trápenia. „Nebol to taký výkon ako proti Košiciam, ale čakali sme, že mužstvo sa proti takémuto súperovi bude motivovať ťažšie. Môžu nás tešiť tri body a výborný výkon brankára. To je jediné dôležité, čo sme z tohto zápasu mali. Tri body nás vyniesli hore, ale nič nám to nerieši. Musíme sa pozerať dopredu a dívať sa na to, čo príde ďalej. Čaká nás Banská Bystrica, ťažký súper,“ vyjadril sa Jendek tónom hlasu, ktorý sa veru nedal označiť za šťastný.

Slovanisti bojovali sami so sebou počas celého zápasu. Prišli lepšie fázy, tie však boli zaraz ta-tam za vysokými horami a humnami. Motivácia v tomto dueli nebola niečím, na čo by mohli byť hráči HC Slovan hrdí. Sami si to uvedomovali. „Na štadión musíme prísť vždy v rovnakom rozpoložení a nezáleží na tom, s kým hráte. Kontrolovať môžeme jedine to, čo robíme na ľade, no a dnešok nebol naším najlepším dňom. Musíme stlačiť reštart a budúci týždeň sa vrátiť do práce,“ povedal Basaraba, 69. výber NHL draftu 2010.

Pre väčšinu hráčov ligy prichádza na rad voľný víkend. Tí najlepší sa predstavia v Trenčíne, kde sa už zbiehajú samé hviezdy a zlatí chlapci z roku 2002, aby zabavili fanúšikov počas Zápasu hviezd. Po veselej akcii pod hradom Matúša Čáka sa opäť preorientujeme na neľútostné boje o body. Detva sa doma predstaví proti Popradu.

Pozornosť sa ale bude sústrediť do Bratislavy, kde belasí hostia Banskú Bystricu. O čo pôjde? Predsa o prvé miesto v tabuľke. I keď základná časť nepredstavuje alfu-omegu sezóny, v prípadnom finále by sa mohla výhoda domáceho prostredia náramne hodiť. Slovan vedie pred Bystričanmi o jeden bod.


Tagy: HC Slovan Bratislava Josef Turek HC 07 Detva Tipsport liga Rudolf Jendek Jindřich Abdul Joe Basaraba

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
Topky/msz

DISKUSIA