Svitko sa domov vrátil spokojný: Tohtoročný Dakar bol po mentálnej stránke najťažší

Slovenský motocyklový jazdec Štefan SvitkoSlovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

BRATISLAVA - V konečných výsledkoch sa mu nepodarilo preniknúť do elitnej desiatky, napriek tomu sa domov vrátil spokojný. Slovenský motocyklista Štefan Svitko dva dni po skončení Rely Dakar 2020 pricestoval do Bratislavy v dobrej nálade, veď po dlhom čase sa stretol s najbližšími. Tridsaťsedemročného Žaškovčana tentokrát klasifikovali na 11. priečke. Má za sebou už jedenásty štart na slávnom púštnom dobrodružstve a siedmykrát sa mu podarilo preteky dokončiť. Jeho maximom zostáva konečné 2. miesto z januára 2016.

"Sme tu a sme zdraví. Skončil som jedenásty a aj keď sme tam šli s vyšším cieľom, som rád za to, čo mám za sebou. Stali sa rôzne veci a v tom kontexte je jedenásta priečka super," znelo prvého hodnotenie Štefana Svitka po príchode na Slovensko. Ešte predtým však poprosil všetkých prítomných na tlačovej konferencii v Bratislave o minútu ticha ako spomienku na zosnulého portugalského jazdca Paula Goncalvesa, ktorému sa stala osudná 7. etapa na Dakare 2020.

Svitko sa zamyslel nad tým, ako by porovnal práve skončený Dakar v Saudskej Arábii s tým v Južnej Amerike, kde sa podujatie konalo v rokoch 2009 až 2019. "Tento Dakar bol v porovnaní s predchádzajúcimi iný v tom, že sme len krátko pred etapou dostávali papiere s údajmi o trati. Bolo to lepšie, pretože sme nad tým nemuseli sedieť dlhé hodiny. Boli prehľadnejšie a tým pádom to bolo bezpečnejšie," pokračoval Štefan Svitko.

Slovenský motocyklový jazdec Štefan Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

Rozrozprával sa aj o navigácii na Dakare 2020. "Bolo tam dosť ciest a tie komplikovali navigáciu, niekedy sme aj poblúdili. V Saudskej Arábii sa mi Dakar páčil viac ako v Južnej Amerike. Boli tam rýchlejšie aj relatívne pomalšie etapy. Najmä po planinách sme šli poriadne rýchlo, tam dovtedy snáď neprešlo nikdy žiadne auto," poznamenal s úsmevom. Priznal tiež, že aktuálny Dakar bol pre neho pomerne ľahký po fyzickej stránke, no po mentálnej stránke najťažší v kariére. Najmä preto, že bol na trati priamo pri tom, ako sa lekári neúspešne pokúšali oživiť portugalského jazdca. "Organizátori sa nás po nešťastí pýtali, či budeme pokračovať. Niektorí jazdci potom aj odstúpili. S tým, čo sa stalo, musí človek na Dakare rátať. Iné však je o tom hovoriť a iné priamo to zažiť. Nedá sa to reálne popísať," dodal Svitko.

Motorky mám rád, ale rád mám aj svoju rodinu

Písal sa 12. január 2020. Siedma etapa na Rely Dakar v Saudskej Arábii sa pre portugalského jazdca Paula Goncalvesa skončila tragicky. Vo veku 40 rokov zahynul priamo na pretekoch. Jeho nehybné telo našli na trati Austrálčan Toby Price a tiež 37-ročný slovenský jazdec Štefan Svitko. Obaja súperi, ale v tej chvíli viac kamaráti, sa so záchranármi podieľali na oživovaní portugalského pretekára, žiaľ neúspešne.

"Po niečom takom človek určite zmení svoje priority v živote. Nebolo to prvýkrát, čo sa niečo také stalo na Dakare. V minulosti sme počuli o takých udalostiach. Je však rozdiel o niečom počuť, ale byť pri tom a dávať masáž srdca, to na človeku niečo zanechá," prezradil po nedeľňajšom príchode na Slovensko Štefan Svitko, jedenásty medzi motocyklistami na Dakare 2020. Slovenský jazdec tohtoročné púštne dobrodružstvo označil po mentálnej stránke za najnáročnejšie. Bola to pre neho už jedenásta Rely Dakar, ale prvá v púšti Saudskej Arábie. Predchádzajúcich desať odjazdil v Južnej Amerike.

Slovenský motocyklový jazdec Štefan Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

Po tragédii, ktorej bol Svitko priamym účastníkom, sa tlačí na jazyk otázka, či niečo také v ňom smerom do budúcnosti intenzívnejšie neaktivizuje pocit strachu. "Strach som mal vždy. Myslím si, že sa boja všetci. Jazdíme v stopäťdesiatke v neznámom prostredí. Stačí malá nerovnosť a padneš, hlava narazí na nejaký kameň a ..." poznamenal 37-ročný Žaškovčan. V januári 2020 dokončil už svoju siedmu Rely Dakar, jeho osobným maximom zostáva druhá priečka z roku 2016.

To, čo podstúpil presne pred týždňom, môže v Štefanovi Svitkovi zanechať trvalejšiu stopu. Stať sa môže aj to, že na Rely Dakar sa už nepostaví. Túto možnosť si však zatiaľ nepripúšťa. "Je iné hovoriť o takej udalosti a niečo iné zažiť to. Chcem nejaký čas na rozhodnutie ako ďalej. Nejaké motorky mám doma v garáži, mám ich rád. Takisto však mám rád aj svoju rodinu," dodal. A o niekoľko okamihov neskôr si už užíval prítomnosť svojich najbližších.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Štefan Svitko
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/Branislav Bíbel
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články