VIDEO Slovensko nie je len o Saganovi: Baška schoval do vrecka Greipela, Vivianiho aj Ewana!

Erik Baška finišoval na skvelom 3. mieste
Erik Baška finišoval na skvelom 3. mieste

BRATISLAVA - Slovenský cyklista Erik Baška (Bora-Hansgrohe) obsadil v úvodnej etape 22. ročníka pretekov Tour Down Under v Austrálii výborne tretie miesto. V hromadnom špurte zdolal také esá svetovej cyklistiky, akými nepochybne sú Talian Elia Viviani, Austrálčan Caleb Ewan alebo Nemec André Greipel, ktorý je z hľadiska počtu etapových víťazstiev najúspešnejším mužom spomenutého podujatia.

Víťazom etapy sa stal niekdajší Baškov tímový kolega Ír Sam Bennett, ktorý si pripísal prvé víťazstvo vo farbách tímu Deceuninck - Quick Step. V celkovom poradí po 1. etape je Baška tretí s odstupom šiestich sekúnd za Bennettom a tretie miesto mu patrí aj v bodovacej súťaži so ziskom 13 bodov.

Úvodná etapa pretekov odohrávajúcich sa v Južnej Austrálii merala 150 kilometrov a cyklisti absolvovali päť okruhov v okolí mesta Tanunda. Na trati sa nachádzala dvojica stúpaní Breakneck Hill Road a Angaston, no tie svojimi parametrami nenarobili problémy ani elitným šprintérom. Podľa papierových predpokladov sa rozhodovalo v záverečnom špurte, kde už svoje 43. profesionálne víťazstvo v kariére ukoristil Bennett.

Na druhom mieste skončil Belgičan Jasper Philipsen z tímu UAE Emirates a poradie na stupňoch víťazov doplnil Slovák Erik Baška. "Dnes to bola etapa pre šprintérov. V niekoľkých úvodných kolách bolo veterno a situácia sa pravidelne menila. Snažili sme sa jazdiť koncentrovane a urobiť si dobrú pozíciu v pelotóne. V poslednom kilometri to bolo vpredu dosť tesné a nebezpečné, človek musel dávať pozor, aby nebol zablokovaný. Náš tím v závere pracoval súdržne. Splnili sme náš plán a s výsledkom môžeme byť spokojní," uviedol Erik Baška na webe svojho zamestnávateľa Bora-Hansgrohe.

S výkonom 26-ročného Slováka bol spokojný aj športový riaditeľ tímu Bora-Hansgrohe Enrico Poitschke. "Máme za sebou dobrý štart do sezóny. Náš tím pracoval počas celej etapy pre Erika a vo finiši sa ho podarilo dostať do dobrej pozície. V poli kvalitných šprintérov si napokon vybojoval tretie miesto a môžeme byť spokojní s týmto výsledkom. Samozrejme, víťazstvo by nás viac potešilo, ale boli tam dnes dvaja lepší šprintéri ako Erik," dodal Poitschke.

Výsledky - Tour Down Under 2020 - 1. etapa: 1. Sam Bennett (Ír.) Deceuninck - Quick Step 3:28:54 h, 2. Jasper Philipsen (Belg.) UAE Emirates, 3. Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe, 4. Elia Viviani (Tal.) Cofidis Solutions Crédits, 5. André Greipel (Nem.) Israel Start-Up Nation, 6. Kristoffer Halvorsen (Nór.) EF Pro Cycling - všetci rovnaký čas ako víťaz

Poradie po 1. etape: 1. Sam Bennett (Ír.) Deceuninck - Quick Step 3:28:44 h, 2. Jasper Philipsen (Belg.) UAE Emirates +4 s, 3. Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe +6, 4. Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott +7, 5. Jarrad Drizners (Aus.) UniSA-Australia +7, 6. Chris Lawless (V. Brit.) Team Ineos +8.


Tagy: Sam Bennett Erik Baška Bora Hansgrohe Enrico Poitschke Jasper Philipsen

Zdroj:
SITA
Foto:
Bora Hansgrohe - Bettiniphoto; Video: Youtube

DISKUSIA