Ani v českom športe nemajú na ružiach ustlané: Koniec kariéry! Nestálo to za to

Jakub KornfeilJakub Kornfeil Zdroj: Profimedia

PRAHA - Motocyklista Jakub Kornfeil ukončil profesionálnu kariéru. Informoval o tom v tlačovej správe. Za jeho rozhodnutím stoja predovšetkým ekonomické dôvody. Dvadsaťšesťročný jazdec vystúpil v pretekoch triedy Moto3 na majstrovstvách sveta päťkrát na stupne víťazov, dvakrát skončil druhý a trikrát tretí.

"Jakub Kornfeil končí na poli profesionálneho motocyklového pretekára. Mám stále platnú zmluvu s tímom, no po komunikácii so všetkými sponzormi, na ktorých moja kariéra stála, som bol nútený urobiť toto veľmi zásadné životné rozhodnutie," uviedol Kornfeil, ktorý v MS štartoval od roku 2009. Posledné tri sezóny strávil v tíme Redox PrüstelGP, pre tento rok podpísal zmluvu so stajňou RBA Skull Rider.
 
"Dôvod je jednoducho finančný. Odišiel mi nový sponzor, ktorý vlastne ešte ani neprišiel. Nie je pre mňa zaujímavé jazdiť nejakú podradnú súťaž. Radšej ukončím kariéru, než aby som oddialil koniec," povedal kyjovský rodák Českej televízii.
 
Po skončení minuloročnej sezóny opustil svetový motocyklový šampionát tiež Karel Abrahám, ktorý pretekal v kráľovskej triede MotoGP. Tím Reale Avintia Racing mu v novembri vypovedal zmluvu. V MS tak zostal len osemnásťročný Filip Salač, ktorý na záver prvej kompletnej sezóny v Moto3 došiel do cieľa vo Veľkej cene Valencie na životnom piatom mieste.
 
V celkovom poradí MS bola najlepším Kornfeilovým výsledkom ôsma pozícia. Vlani skončil štrnásty. "Na konci minuloročnej sezóny vo Valencii som si bol plne vedomý toho, že mám za sebou posledné preteky roku 2019 a ani vo sne by mi nenapadlo, že pôjde o môj posledný závod kariéry v šampionáte MotoGP," povedal český jazdec.
Jakub Kornfeil Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia
Priznal, že šport, ktorý miloval, ho v poslednom čase i ubíjal. "Ak som stál pred rozhodnutím ísť do toho s rozpočtom, ktorý mám na sezónu nachystaný, alebo som mal veriť, dúfať a navyše žiť v neistote, že sa dokážem prebojovať až napríklad k pretekom v talianskom Mugelle, tak mi verte, že to za to nestálo," poznamenal.
 
V emotívnej správe poďakoval aj rodine, kamarátom a fanúšikom. "Vážim si neopísateľnú podporu a ja sám pre seba sa cítim ako víťaz, hoci som preteky majstrovstiev sveta cestných motocyklov nevyhral. Vždy som sa snažil odovzdávať svoje maximum tak na trati, ako aj mimo nej. Odchádzam so svojím vnútorným pocitom cti, hrdosti a vnútornej neporazenosti," dodal Kornfeil.
 
Salač, ktorý bol vlani jeho spolujazdcom v tíme Redox PrüstelGP, bude v tomto ročníku cestných majstrovstiev sveta pretekať za stajňu VNE Snipers a v triede Moto3 presedlá zo stroja KTM na značku Honda.
Viac o téme: Jakub Kornfeil
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Profimedia
  • Zdroj: ČTK