Mizéria slovenského tenisu: V stovke nezostal nikto, dobehli nás resty z minulosti

Nehrajúci kapitán slovenskej daviscupovej reprezentácie Dominik Hrbatý
Nehrajúci kapitán slovenskej daviscupovej reprezentácie Dominik Hrbatý

BRATISLAVA - Bilancia slovenských tenistov - mužov na predchádzajúcich piatich grandslamových turnajoch nie je priaznivá. Z desiatich duelov dokázali vyhrať iba dva a to zásluhou Martina Kližana na vlaňajšom Roland Garros. Úroveň špičkového mužského tenisu na Slovensku stagnuje a už niekoľko mesiacov ani jeden z hráčov nefiguruje v najlepšej svetovej stovke. Vlani v septembri sa z nej potichu vytratil Martin Kližan a odvtedy bol najvyššie Andrej Martin v úvode tohto kalendárneho roka na 104. mieste. Podľa kapitána daviscupového tímu Dominika Hrbatého by sa kompetentní mali sústrediť najmä na prácu s mládežou, ktorá je v tomto prípade alfa aj omega.

"Ak chceme mať niekoho pravidelne v druhých, tretích alebo štvrtých kolách na grandslamových turnajoch, musíme sa zamerať na mládež a vychovať novú generáciu. To nie je prípad sedemnásť alebo osemnásťročných juniorov, ale ide o desať až dvanásťročné deti. Keď v osemnástich prejdú do mužského tenisu, mali byť mať potenciál stať sa najlepšími. Ak sa ešte v takom veku riešia nejaké technické veci a nie napríklad rozmýšľanie na kurte v kľúčových momentoch, tak to brzdí celý vývoj hráča," povedal Hrbatý.

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška si uvedomuje potrebu pracovať s mladými tenistami, pričom boli podniknuté už aj niektoré kroky pre zlepšenie tejto situácie. "Od roku 2020 sme rozšírili počet mladých hráčov v Národnom tenisovom centre (NTC) a verím, že už tento rok budeme mať na juniorských 'grandslamoch' viac hráčov ako v ostatných dvoch rokoch. Je to však dlhá cesta, kým z nejakého juniora vyrastie kvalitný hráč prvej svetovej stovky," povedal Moška.

Skutočnosť, že po minuloročnom US Open nemá Slovensko zastúpenie v 2. kole singlových súťaži ani na aktuálnom Australian Open, považuje Moška za sklamanie. Jedným dychom však dodáva, že konkurencia sa podstatne zvýšila. "Tenis dnes robí na špičkovej úrovni viac než 100 krajín, v elitnej stovke rebríčka sú hráči z 35 krajín. Konkurencia sa zvýšila a je čoraz ťažšie sa presadiť. My ako malá krajina potrebujeme vychovať dobrú, šikovnú generáciu, s ktorou budeme pracovať," pokračoval.

STZ sa najlepším domácim hráčom snaží vytvárať podmienky, ktoré by im mali pomôcť k posunu do Top 100. V prípade mladých hráčov je to náročnejšie. "Nemáme turnaj kategórie ATP alebo WTA, kde by sme mladých hráčov mohli posúvať pomocou voľných kariet. Máme pomerne málo turnajov v rámci Challenger Tour, takže hráči nemajú možnosť získať toľko skúseností. Naša cesta vedie cez malé turnaje, čo je náročnejšia a dlhšia cesta. Ja som však optimista a verím, že výsledky budú časom lepšie," dodal Moška.


Tagy: Dominik Hrbatý Martin Kližan Igor Moška Andrej Martin

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Dano Veselský

DISKUSIA