Najférovejší klub v Európe je anglický Liverpool, na Slovensku dominuje bratislavský Slovan

Radosť hráčov Liverpoolu
Radosť hráčov Liverpoolu

BRATISLAVA - Anglický futbalový klub FC Liverpool sa v tomto období môže pochváliť hneď niekoľkými pozoruhodnými zápismi. Okrem pocty "úradujúci šampión Ligy majstrov" a rekordnej šnúry v Premier League mu najnovšie patrí aj prívlastok "najférovejší klub v Európe".

Medzinárodné centrum pre športové štúdie (CIES) nedávno uskutočnilo prieskum, ktorý skúmal množstvo faulov v podaní jednotlivých mužstiev na "starom kontinente". Štúdia vo výsledku poukázala nielen na priemerný počet nedovolených zákrokov na jeden zápas, ale taktiež percento faulov každého tímu vo vzťahu k priemeru príslušnej ligovej súťaže. Dovedna vyhodnotili 35 európskych líg, čo predstavuje približne 700 klubov.

FC Liverpool sa v tohtosezónnej edícii anglickej Premier League dopúšťa v priemere 8,14 faulu na zápas, čo je o 22 percent menej ako predstavuje celkový ligový priemer. Čiastočne to súvisí aj s menej prísnym štýlom rozhodovania v podaní anglických arbitrov, ktorí priemerne v stretnutiach odpískajú 20,4 faulu - najmenej v Európe. Pre porovnanie, v 35 skúmaných súťažiach bol priemerný počet 27,2 faulu na zápas. Tímu nemeckého kouča Jürgena Kloppa sa darí, veď v 22 dueloch až 21-krát zvíťazil a v jednom prípade uhral nerozhodný výsledok.

Pri pohľade na tímy, ktorých čísla sa v pozitívnom zmysle najviac odchyľujú od priemeru príslušných súťaží, dominuje nemecký Hamburger SV, ktorý oproti konkurencii v II. bundeslige má o 32 percent nedovolených zákrokov menej ako priemer. Nasleduje slovenský šampión ŠK Slovan Bratislava (29 percent) a ukrajinský Šachtar Doneck (27 percent). Najväčší priemerný počet faulov v jednotlivých zápasoch mala srbská Vojvodina Nový Sad (22,9), pričom oproti súperom sa najviac odchyľuje slovenský FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble, ktorý má na konte až o 38 percenta faulov viac ako predstavuje fortunaligový priemer. Hráči od Žitavy sa v dueloch dopustia priemerne 21,17 faulu, na opačnom póle spomenutý Slovan má štatistiku 10,89 faulu na jedno stretnutie.


Tagy: FC Liverpool ŠK Slovan Bratislava

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Jon Super

DISKUSIA