VIDEO Tranparentná cyklistika žiada odchod Privaru: Už toho bolo priveľa... Ohrozuje to celý šport!

Zľava: Športový publicista Štefan Horváth, bývalý reprezentant v cestnej cyklistike Jozef Regec, rozhodca Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) Milan Dvorščík a obchodný manažér tímu Bora - Hansgrohe Peter Doležal počas tlačovej konferencie organizácie Tr
Zľava: Športový publicista Štefan Horváth, bývalý reprezentant v cestnej cyklistike Jozef Regec, rozhodca Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) Milan Dvorščík a obchodný manažér tímu Bora - Hansgrohe Peter Doležal počas tlačovej konferencie organizácie Tr

BRATISLAVA - Členovia skupiny s názvom Transparentná cyklistika opätovne vyzývajú Petra Privaru na odstúpenie z funkcie prezidenta Slovenského zväzu cyklistiky (SZC). Na piatkovej tlačovej konferencii v Bratislave členovia tejto skupiny prezentovali osem tém, na ktorých objasnenie nedostali od vedenia SZC konkrétne odpovede.

"Súčasný stav slovenskej cyklistiky považujeme za neuspokojivý, až tragický. Súčasná situácia dospela až k tomu, že pokiaľ máte iný názor ako prezident SZC, tak sa dostávate na 'čiernu listinu'. Môžem poukázať napríklad na moje pozastavenie činnosti bez disciplinárneho konania. Na návrhy na zlepšovanie situácie nedostávame žiadne odpovede. Poukazuje na konkrétne problémy, no prichádzajú osobné útoky alebo nič nehovoriace odpovede," povedal v úvode tlačovej konferencie bývalý československý a slovenský reprezentant Milan Dvorščík.

Skupina Transparentná cyklistika poukazuje menovite na hrubé porušenie Zákona o športe, neplnenie uznesení VV SZV a nerešpektovanie odporúčaní kontrolóra a kontrolnej komisie, zavádzanie odbornej a širokej verejnosti v spore SZC vs. medzinárodný rozhodca, amatérsky vypracované súdne podanie vo veci cyklistickej dráhy v Bratislave, nevyplatenie odmien pre organizátorov MSR a ČR 2019, odvádzanie pozornosti od hrubých porušovaní pravidiel SZC a Zákona o športe vytváraním nezmyselných obvinení, porovnanie riadenia SZC a ČSC a postupy pri vybudovaní Národného cyklistického centra.

"Slovenská cyklistika potrebuje zmenu. S pánom Privarom už nechceme diskutovať, pretože už toho bolo priveľa. Aj keď sme sa rozprávali s členmi, vyjadrili strach sa ozvať. Vieme, že v zväze sú rôzne názory a záujmy, to vždy bolo aj bude, je to normálne, ale ide o komunikáciu. Nedá sa súhlasiť s perzekúciou za opačný názor. Hlavne, keď to ohrozuje celý šport. Chceme, aby v slovenskej cyklistike prišlo k zmene, preto naša skupina vznikla. Nemám ružové okuliare, no pokiaľ s tým nebudeme niečo robiť, o to viac klesne popularita cyklistiky po odchode Petra Sagana. Náš boj je akýmsi súbojom Dávida s Goliášom, keďže väčšina klubov je spokojných a dostávajú podporu z Ministerstva školstva SR. Áno, pán Privara urobil aj veľa pozitívneho, ale to neznamená, že keď niekto urobí jednu perfektnú vec, tak je oprávnený ničiť kariéru iným," vyjadril sa Dvorščík.

Desiaty muž v cyklistických pretekoch s hromadným štartom na OH v Soule 1988 Jozef Regec poukázal na nedostatočnú koncepčnú prácu SZC. "Peter Sagan je fenomén, ktorý drží slovenskú cyklistiku. Po Petrovi tu však zavládne mŕtvo. Treba vychovať profesionálnych pretekárov, trénerov a pracovať systematicky a koncepčne. Slovenská cyklistika dostáva 2,4 milióna eur ako podporu od štátu, čo je o štvrtinu viac než v Česku. Na Slovensku však máme jeden profesionálny tím UCI, v Česku ich je päť. Takisto je nepomer a v počte organizovaných medzinárodných pretekov," povedal Regec.

Členovia skupiny Transparentná cyklistka tiež uvažujú nad tým, že sa zúčastnia na nedeľňajšej konferencii SZC, pokiaľ im to bude umožnené. "Tam by sme mali hľadať príčinu, prečo stagnuje slovenská cyklistika. To je kameň úrazu a nemôže o tom rozhodovať iba Peter Privara, ale malo by ísť o kolektívne rozhodovanie," dodal Regec. "Treba zmeniť riadenie, ktoré máme teraz. Cyklistika je taká rozmanitá, že všetkým oblastiam nemôže rozumieť jeden človek. Väčšie právomoci by mali mať jednotlivé odvetvia a nemalo by to byť tak, že napríklad odborník na cestnú cyklistiku by mal rozhodovať o veciach sálovej cyklistiky," dodal Dvorščík.


Tagy: Peter Privara SZC Štefan Horváth Peter Dvorščík

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA/Alexandra Čunderlíková; Športky

DISKUSIA