Nórska fenoménka ovládla aj skiatlon v Oberstdorfe: Svoju konkurenciu nechala ďaleko za sebou

Therese Johaugová sa stala víťazkou ďalšieho skiatlonu v OberstdorfeTherese Johaugová sa stala víťazkou ďalšieho skiatlonu v Oberstdorfe Zdroj: SITA/Silas Stein/dpa via AP

OBERSTDORF - Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová suverénne zvíťazila v sobotnom skiatlone v Oberstdorfe a upevnila si prvé miesto vo Svetovom pohári. Druhá skončila so stratou 15,5 s jej krajanka Ingvild Flugstad Östberová, tretia Teresa Stadloberová z Rakúska mala stratu 15,6 s.

Johaugová mala v cieli pretekov na 7,5 km klasicky a 7,5 km voľnou technikou jednoznačný náskok. S vyše 15-sekundovou stratou prišla do cieľa skupinka pretekárok na čele s Östbergovou. Pre Johaugovú to bolo v 12. dištančných pretekoch v tejto sezóne už desiat víťazstvo. Dosiahla ho suverénne, keď sa od úvodu dostala na čelo a po 5. kilometri už iba zvyšovala svoj náskok.

Therese Johaugová sa stala Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/Silas Stein/dpa via AP

Štvorica Nórov nedobehla Boľšunova

Ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov triumfoval v sobotňajšom skiatlone Svetového pohára v nemeckom Oberstdorfe a potvrdil post lídra seriálu. V dramatickom finiši tesne zdolal Nóra Simena Hegstada Krügera o deväť desatín sekundy, tretí skončil ďalší Nór Sjur Röthe (+1,2).

Víťaz Tour de Ski Boľšunov sa od začiatku držal v popredí a po klasickej 15 km dlhej trati vybiehal do druhej polovice pretekov na prvej pozícii. Vpredu sa vtedy vytvorila sedemčlenná skupina, v ktorej boli štyria Nóri a traja reprezentanti Ruska. V "skejte" sa na ňu dotiahli ďalší bežci, vo finiši sa napokon presadil Boľšunov pred štvoricou Nórov. Spolufavorit Nór Johannes Hösflot Kläbo do cieľa neprišiel.

Slovenský reprezentant Jan Koristek si ďalšie body do SP nepripísal, obsadil až 52. miesto so stratou 6:46,7 min na víťaza.

ženy - skiatlon 7,5 klasicky/7,5 km voĺne:
1. Therese Johaugová 40:05,2 min, 2. Ingvild Flugstad Östbergová (obe Nór.) +15,5 s, 3. Teresa Stadloberová (Rak.) +15,6, 4. Ebba Anderssonová (Švéd.) +15,7, 5. Krista Parmakoskiová (Fín.) +22,9, 6. Natalia Neprjajevová (Rus.) +23,4, 7. Heidi Wengová (Nór.) +23,9, 8. Kerttu Niskanenová (Fín.) +43,7, 9. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) +1:22,8 min, 10. Katharina Henningová (Nem.) +1:25,1