Bansko v amerických farbách: VIDEO Shiffrinová v neporaziteľnom móde, Vlhová siahala na pódium!

Mikaela Shiffrinová po triumfe v BanskuMikaela Shiffrinová po triumfe v Bansku Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

BANSKO – Slovenská reprezentantka Petra Vlhová skončila šiesta v nedeľňajšom super G v rámci Svetového pohár v alpských lyžiarskych disciplínach v bulharskom Bansku. Vlhová zaostala o 1,13 s za víťaznou Američankou Mikaelou Shiffrinovou, od Švajčiarky Lary Gutovej-Behramiovej na treťom mieste ju delilo 43 stotín sekundy. Druhá skončila rovnako ako v sobotňajšom zjazde Talianka Marta Bassinová (+0,29).

Vlhová sa predstavila vo Svetovom pohári v super G prvýkrát od 3. marca 2018. Vtedy v Crans Montane skončila v poli porazených na 40. mieste. Teraz v Bansku po prvý raz v kariére absolvovala viacero pretekov v kĺzavých disciplínach v neprerušenej sérii v bojoch o krištáľové glóbusy.

Ambiciózna 24-ročná Liptáčka môže byť spokojná s predĺženým súťažným víkendom v Bansku, keď postupne obsadila v zjazde šiestu a jedenástu priečku a na záver bola v super G opäť šiesta. Troje preteky v rozpätí troch dní premenila na zisk 104 bodov do hodnotenia o veľký glóbus. Boli to jej prvé body v rýchlostných pretekoch SP v kariére. Aktuálne jej v celkovom poradí SP patrí tretia priečka za suverénnou obhajkyňou Shiffrinovou a Taliankou Brignoneovou. Vďaka tomu, že Brignoneová nedeľňajšie preteky v super G nedokončila, Vlhová znížila jej náskok na 25 bodov.

66. triumf Shiffrinovej

Nedeľňajší super G na úpätí pohoria Pirin sa jazdil na takmer identickej trati ako piatkový a sobotňajší zjazd s tým rozdielom, že štart bol o 200 m nižšie. Shiffrinová si na zjazdovke Marca Girardelliho dokonale vynahradila menšie sobotňajšieho zaváhania, keď v zjazde skončila tesne za trojicou najlepších. Fenomenálna Američanka si pripísala triumf vo Svetovom pohári s poradovým číslom 66 a 96. pódiové umiestnenie, v super G sa v kariére tešila po piaty raz.

Mikaela Shiffrinová po triumfe Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

Shiffrinová nadviazala na triumf z piatkového zjazdu. Na všetkých medzičasoch bola najrýchlejšia, skvele zvládla technické pasáže náročnej trate. "Táto trať je veľká výzva. Som veľmi spokojná s tým, čo sa mi podarilo v Bansku dosiahnuť. Dve víťazstvá a jedno štvrté miesto sú výsledky, na ktoré môžem byť hrdá," povedala Američanka, ktorá si vďaka zisku 100 bodov upevnila vedenie v celkovom poradí SP. Vlhová je celkovo tretia o 25 bodov za druhou Taliankou Federicou Brignoneovou.

Vlhová štartovala až za najlepšou tridsiatkou a od začiatku jednoznačne útočila na pódiové umiestnenie. Najmä vo viac zatočenej "obrákovej" časti trate získala stotinky k dobru a na medzičasoch jej patrilo štvrté a tretie miesto.V cieľovom svahu sa však nevyhla väčšej chybe, dostala sa do záklonu a takmer spadla. S vypätím všetkých síl to však vyrovnala a napokon prešla cieľom na výbornej šiestej priečke s vyše sekundovým odstupom za víťazkou.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Bansko (Bul.) - nedeľa:

Ženy - super G: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:10,88 min, 2. Marta Bassinová (Tal.) +0,29 s, 3. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +0,70, 4. Corinne Suterová (Švaj.) +0,92, 5. Tina Weiratherová (Licht.) +1,00, 6. Petra Vlhová (SR) +1,13

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 21 zo 40 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225 bodov, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 855, 3. Petra Vlhová (SR) 830, 4. Marta Bassinová (Tal.) 620, 5. Wendy Holdenerová 493, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 424

Poradie v hodnotení super G (po 3 zo 7 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 186 bodov, 2.Corinne Suterová (Švaj.) 150, 3. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 148,... 18. Petra Vlhová (SR) 40

Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Marta Bassinová Bansko Super-G