VIDEO Famózna Kvitová drela až do vyčerpania, zázračná Gauffová skončila na americkej rakete

Petra KvitováPetra Kvitová Zdroj: SITA/AP/Andy Wong

MELBOURNE - Česká tenistka Petra Kvitová zvíťazila v nedeľnom stretnutí osemfinále dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne nad Mariou Sakkariovou z Grécka 6:7 (4), 6:3, 6:2. Sedmička podujatia sa tak stala prvou štvrťfinalistkou ženského pavúku. Turnajová sedmička Kvitová môže v dueli o semifinále hrať s domácou favoritkou a svetovou jednotkou Ashleigh Bartyovou, alebo s Alison Riskeovou z USA.

Dvojnásobná víťazka Wimbledonu stratila so Sakkariovou tajbrejk prvého setu v pomere 4:7 a na začiatku druhej prehrávala 1:2 a pri svojom servise 15:40. Podanie si udržala a od stavu 3:3 získala šesť hier v rade. Výhru vydrela po dvoch hodinách a dvanástich minútach a využila tretí setbal. K postupu si pomohla tridsiatimi tromi víťaznými údermi.

"Ani neviem, ako som sa dostala späť do hry. Bol to veľmi náročný zápas a musela som veľa drieť. Od druhej sady som viac držala loptu vo výmenách, nehrala tak riskantne a podržal ma servis," povedala ľavoruká Češka na kurte. Dvadsaťdeväťročná Kvitová je pri svojej jedenástej účasti v Melbourne vo štvrťfinále štvrtýkrát. Najďalej sa dostala vlani, kedy prehrala až vo finále.

Rovnako ako vlani sa Kvitovej na úvod roka darí. "Som zdravá, tenis ma baví, je to skvelý začiatok sezóny," povedala semifinalistka z Brisbane a teraz už štvrťfinalistka Australian Open. Jednu zmenu oproti vlaňajšku však urobila. "Nehrala som turnaj tesne pred a táto zmena sa ukazuje byť pozitívna," uviedla Kvitová a pochvaľovala si dostatok energie. Bude ju potrebovať, aby ešte vylepšila minuloročné ťaženie, pri ktorom v Melbourne neuspela až vo finále.

Americký zázrak skončil na rakete Keninovej

Tenisový zázrak menom Cori Gauffová končí na Australian Open v osemfinále ženskej dvojhry. Iba 15-ročná Američanka prehrala v Melbourne Arene s krajankou Sofiou Keninovou za 129 minút 7:6 (5), 3:6, 0:6. O šesť rokov staršia rodáčka z Moskvy žijúca na Floride Keninová úplne ovládla tretí set, v ktorom uštedrila súperke nepopulárneho "kanára". Premenila druhý mečbal pri svojom podaní a po prvý raz v kariére sa teší z postupu do štvrťfinále na úrovni "veľkej štvorky". V Austrálii bolo dosiaľ jej maximom 2. kolo spred roka.

Sofia Keninová a Cori Galéria fotiek (21) Zdroj: SITA/AP/Andy Brownbill

"Prvý set som tesne prehrala, ale vravela som si, že nesmiem poľaviť v snahe. Bojovala som až do konca a zároveň som zostala pokojná. Som šťastná z toho, ako som to zvládla. Len ťažko hľadám slová, ale klobúk dolu pred súperkou. V jej veku hrá úžasný tenis," uviedla Sofia Keninová, 15. hráčka rebríčka WTA, v prvom televíznom rozhovore na kurte.

Mladučká Gauffová (67. v rebríčku WTA) vďaka odvážnej hre v Melbourne vyradila dve bývalé svetové jednotky Venus Williamsovú aj Naomi Osakovú, Japonka bola zároveň obhajkyňa titulu. Aj osemfinále proti skúsenejšej Keninovej dobre rozbehla, ale po strate podania v druhom sete začali v jej hre prevažovať chyby nad víťaznými údermi a s blížiacim sa koncom zápasu jej úplne odišla koncentrácia. Napokon "Coco" Gauffova urobila 48 nevynútených chýb, oproti 22 z rakety jej súperky. Napriek drvivej prehre na nulu v treťom sete ju diváci vyprevadili z kurtu potleskom v stoji.

Súperkou Keninovej vo štvrťfinále bude nenasadená Afričanka Ons Jabeurová. Prvá Tunisanka vo štvrťfinále grandslamového turnaja vyradila premožiteľku Sereny Williamsovej Číňanku Wang Čchiang 7:6 (1), 6:1. Jabeurová štyrikrát brejkla svoju súperku a vo víťazných úderoch ju prestrieľala 29-11.