42-ročné sny domácich fanúšikov dýchajú nádejou: Zarobené na fajnový duel aj s českou účasťou

Ashleigh BartyováAshleigh Bartyová Zdroj: SITA/AP/Dita Alangkara

MELBOURNE - Svetová jednotka Ashleigh Bartyová postúpila do štvrťfinále Australian Open. Domáca nádej na prvý singlový titul z pôdy otváracieho grandslamu sezóny od roku 1978 si poradila s Američankou Alison Riskeovou. Bartyová sa na kurte zdržala hodinu a 38 minút, prvý mečbal premenila po setoch 6:3, 1:6, 6:4.

Bartyová sa v štvťfinále stretne s Petrou Kvitovou. Tá v osemfinále prešla po tuhom boji cez Grékyňu Mariu Sakkariovú. Pri súčasnej forme a hernom prejave oboch hráčiek by sa mali diváci v Rod Laver Arene i pri televíznych obrazovkách dočkať maximálne pútavého predstavenia.

Počas prvého dejstva sa Bartyová prezentovala šikovnými a mazanými údermi, ktorými buď sama získavala víťazné údery alebo nútila Riskeovú k chybám. Vypracovala si vedenie 3:0 a ťažila z neho až do konca setu. Doviedla ho do víťazného konca po výsledku 6:3.

29-ročná rodáčka z Pittsburghu sa nevzdala a druhý set jej patril jednoznačným spôsobom. Bartyová začala kopiť chybu za chybou. Kým prvá tretina zápasu jej dožičila len deväť nevynútených chýb, v druhom ich spravila až 12 oproti trom víťazným úderom. Jej súperka zvýšila úroveň hry a vyvarovala sa nepresným úderom. V kolónke nevynútených chýb jej svietilo číslo štyri.

Na dvorcoch All England Clubu vo Wimbledone sa minulý rok Riskeová vyšvihla a v druhom sete získala momentum. Zápas napokon doviedla k víťaznému koncu, no takýto scenár tentoraz Bartyová nepovolila. Najvyššie postavená hráčka WTA rebríčka bola síce viditeľne frustrovaná chybami, ktorých sa dopustila, avšak sa nimi nenechala rozhodiť do takej miery, aby jej vzali všetok vietor z krídel.

Bartyová sa v rozhodujúcom sete dostala do vedenia 3:1 a všetko sa zdalo byť vymaľované do farebných odtieňov. Za stavu 4:2 však prišla o servis a o postup bojovala až do stavu 6:4. Víťazka turnaja v Adelaide dostala pomoc od svojej súperky, ktorá urobila proti mečbalu dvojchybu. Situácii "dopomohli" i diváci zbytočnými výkrikmi.

"Minulýá týždeň to bolo pre mňa trikrát čarovné a dnes večer tiež. Len som musela zostať na kurte a dať sama sebe šancu," zneli slová Bartyovej.

Hráčka, ktorá sa často prezentuje parádnym ofenzívnym štýlom a variabilitou všemožných úderov, čelí najbližšie Petre Kvitovej. "Mám rada Petru, ale dúfajme, že mi v utorok nezlomí srdce," povedala Bartyová v pozápasovom rozhovore na kurte do mikrofónu Jima Couriera.

"Som iba nadšená, že dostávam ďalšiu štvrťfinálovú možnosť na grandslame. Nedostávate ich totiž každý týždeň," priznala skromná Austrálčanka, ktorá ešte pred zápasom získala ocenenie pre Najlepšiu mladú Austrálčanku roka 2019. Kým Australian Open čaká na svoju víťazku/víťaza od roku 1978, Bartyová zdvihnutím trofeje na Roland Garros pretrhla osemročné čakanie. Pred ňou potešila Austráliu Samantha Stosurová na US Open 2011.

Viac o téme: Alison Riskeová Ashleigh Bartyová Australian Open 2020
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • Zdroj: športky