VIDEO V deň narodenín si dal takmer darček: Sagan siahal na triumf, súperi ho zavreli!

Peter Sagan
Peter Sagan

SAN JUAN - Slovenský cyklista Peter Sagan sa v deň svojich 30. narodenín nedočkal víťazstva. Prvú etapu na 38. ročníku argentínskeho podujatia Vuelta a San Juan Internacional so štartom aj cieľom v San Juane a dĺžkou 163,5 km vyhral v hromadnom špurte Francúz Rudy Barbier z tímu Israel Start-Up Nation.

Sagan finišoval na šiestom mieste. Približne 200 m pred cieľom sa líder tímu Bora-Hansgrohe dostal na prvé miesto, ale neudržal ho. V nevýhodnej pozícii pri bariére sa okolo neho prehnali až piati súperi. Druhý skončil Talian Manuel Belletti z prvodivízneho tímu Androni Giocattoli-Sidermec a tretiu priečku na pódiu si vybojoval Argentínčan Tomas Connte z kontinentálneho tímu Equipo Continental Municipalidad de Pocito.

Záverečný špurt v San Juane ovplyvnil pád približne 3,3 km pred cieľom, keď sa už vo vysokej rýchlosti na zemi ocitlo približne 20 pretekárov. Pád sa však odohral za Petrom Saganom aj ostatnými členmi tímu Bora-Hansgrohe, ktorí boli v tom čase v popredí pelotónu okolo svojho lídra. Ešte aj na začiatku posledného kilometra mal Sagan okolo seba troch svojich spolujazdcov. Vtedy sa však už vpredu sformoval aj "vláčik" silného tímu Deceuninck Quick-Step, ktorý pracoval pre Kolumbijčana Álvara Hodega.

Vpredu nechýbali ani červené dresy tímu Androni Giocattoli-Sidermec. Sagan sa pri špurte dostal až úplne dopredu, ale vynieslo ho ku kraju a ocitol sa veľmi blízko bariéry, kde zostal chvíľu "zavretý" súpermi. V samom závere sa popri hlavných favoritoch Saganovi a Hodegovi prehnali traja súperi na čele s víťazným Barbierom. Dvadsaťsedemročný Francúz zaznamenal piaty triumf profikariéry. Vďaka bonifikácií má Barbier na čele náskok 4 sekundy pred Bellettim. Sagan je šiesty s odstupom 10 sekúnd.

"Bol to náročný deň, lebo bolo veľmi teplo. Vďaka mojim tímovým kolegom som mal veľmi dobrú pozíciu v záverečnom kilometri, ale šprintovať sa začalo príliš skoro. Preto jazdci, ktorí prišli zozadu, mohli dosiahnuť vyššiu rýchlosť na konci. Dobrá správa je, že moje nohy boli počas celého dňa v poriadku. Teším sa na zajtrajšiu ďalšiu šancu," uviedol Peter Sagan na facebookovom profile svojho tímu Bora-Hansgrohe.

"Vuelta a San Juan sa začala v horúcom počasí etapou, ktorá mala tri kategorizované stúpania a cyklisti museli zdolať 1200 výškových metrov. Naša stratégia bola dostať Petra Sagana do záverečného finišu tak, aby zostali s Matteom Fabbrom v dobrej pozícii. Peter skončil šiesty a myslím si, že viac sa dnes asi nedalo dosiahnuť," zhodnotil športový riaditeľ Ján Valach na webe bora-hansgrohe.com.

Pondelková 2. etapa so štartom aj cieľom v Pocite (168,7 km) má opäť rovinatý charakter a v závere sa očakáva súboj šprintérov.

1. etapa: (San Juan - San Juan, 163,5 km): 1. Rudy Barbier (Fr.) Israel Start-Up Nation 3:45:54 h, 2. Manuel Belletti (Tal.) Androni Giocattoli-Sidermec, 3. Tomas Contte (Arg.) Equipo Continental Municipalidad de Pocito, 4. Juan Sebastián Molano UAE-Team Emirates, 5. Álvaro José Hodeg (obaja Kol.) Deceuninck - Quick Step, 6. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe - všetci rovnaký čas ako víťaz

Poradie po 1. etape: 1. Rudy Barbier (Fr.) Israel Start-Up Nation 3:45:44 h, 2. Manuel Belletti (Tal.) Androni Giocattoli-Sidermec +4, 3. Tomas Contte (Arg.) Equipo Continental Municipalidad de Pocito +6, 4. Juan Sebastián Molano UAE-Team Emirates, 5. Álvaro José Hodeg (obaja Kol.) Deceuninck - Quick Step, 6. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe - všetci +10 s.


Tagy: Peter Sagan Bora-Hansgrohe Vuelta a San Juan Internacional Rudy Barbier Israel Start-Up Nation

Zdroj:
SITA
Foto:
Profimedia; Video: Twitter

DISKUSIA