Svet prišiel o globálnu ikonu, médiá sa zhodujú: Šok v športovom svete, aký tu ešte nebol!

Kobe Bryant
Kobe Bryant

Jeden z najlepších basketbalistov histórie Kobe Bryant zahynul v nedeľu po páde helikoptéry vo veku 41 rokov. Spolu s ním zahynula aj jeho 13-ročná dcéra Gianna. Na palube s nimi bol taktiež 56-ročný bejzbalový tréner John Altobelli, ktorý viedol 27 rokov družstvo univerzity Orange Coast, spolu so svojou ženou Keri a 13-ročnou dcérou Alyssou. Svetové médiá okamžite reagovali na smrť amerického basketbalistu:

USA:

New York Times: "Bol viac ako basketbalový gigant. Bol jedným z najznámejších športovcov sveta, hviezda formátu Michaela Jordana či Tigera Woodsa. Obletovali ho fanúšikovia všade na svete, či v Pekingu či v Beverly Hills. Bolo úplne normálne počuť výkriky "Kobe!" z domov vo všetkých štvrtiach, keď sa mu podaril smeč do koša."

The Wall Street Journal: "Kobe bol zosobnením skutočného alfa športovca, keď sa víťazilo, aj keď sa prehrávalo. V tom dobrom zmysle, a niekedy aj v tom zlom. Keď išlo o všetko, aj keď nie, strhával celú hru na seba. Nehral basketbal, aby mal priateľov, ale hral, aby víťazil a bodoval. A počas jeho 20 sezón v Lakers vyhrával. Po ukončení kariéry mal päť titulov v NBA a viac ako solídne miesto medzi najlepšími hráčmi, ktorí kedy hrali basketbal."

Taliansko:
La Gazzetta dello Sport: "Bryantovou smrťou prišiel svet o kultúrny poklad. Globálnu ikonu ako Jordan, Messi či Bolt. Postavu, ktorú milovali všade, nielen pod basketbalovou obručou."

La Repubblica: "Bol jedným z tých, podľa ktorého prezident USA prepisoval zákony. Keď v roku 2016 ukončil profesionálnu kariéru, Obama mu venoval slová "Goodbye". To o Kobem hovorí všetko. Nebol iba šampión NBA, ale muž, ktorý po konci Michaela Jordana naplnil americký sen."

Španielsko
El País: "Smrť, a ešte k tomu predčasná ako u Kobeho Bryanta (41 rokov, 156 dní) dáva životu novú perspektívu."

El Mundo: "Šok, ktorý nemohol byť bolestnejší, šok v športovom svete, aký tu ešte nebol."

Francúzsko
Le Monde: "Čierna Mamba tu už nie je, nepochopiteľnosť tohto faktu je obrovská."

L'Équipe: "Obrovský šok. Smrť Kobeho Bryanta a jeho dcéry spustil mohutnú vlnu smútku a prekvapenia. Zasiahla nielen USA, ale aj celý svet."

Rusko
Sport-Express: "Keď sa objavili prvé správy o tragédii, reakcie boli 'To je falošná správa. To nemôže byť pravda. Pretože niečo takéto nemôže byť pravda, to sa nemohlo stať. Veď skutočný športovec, ktorý inšpiroval generácie basketbalistov, čo rástli so želaním byť ako on, nemohol zomrieť vo veku 41 rokov.'"

Švajčiarsko
Neue Zürcher Zeitung: "V Bryantovi prišiel basketbal o jedného z najväčších hráčov histórie. Kobeho mnohí po Michaelovi Jordanovi považovali za druhého najlepšieho basketbalistu. Ak nie vôbec najlepšieho. Bol synonymum elegancie a stelesnením princípu, že tvrdá práca sa vyplatí. Vždy bol pripravený potiť sa, krvácať, trénovať aj o tretej hodine ráno."


Tagy: Kobe Bryant Gianna Maria

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Reinhold Matay

DISKUSIA