Viacnásobná majsterka sveta môže opäť súťažiť: Za doping mohli telesné tekutiny jej priateľa

Laurence Vincentová-LapointováLaurence Vincentová-Lapointová Zdroj: profimedia.sk

LAUSANNE - Viacnásobná majsterka sveta v rýchlostnej kanoistike Laurence Vincentová-Lapointová môže opäť súťažiť. Dvadsaťsedemročná Kanaďanka totiž presvedčila Medzinárodnú kanoistickú federáciu (ICF), že za jej pozitívny dopingový nález môžu telesné tekutiny jej bývalého priateľa.

ICF v pondelok ukončila vyšetrovanie Vincentovej-Lapointovej, ktorá mala vlani v júli pozitívny test na látku podobnú steroidom a hrozil jej štvorročný zákaz činnosti. Kanadská kanoistka spolu s právnikom uviedli, že laboratórna analýza vlasov jej vtedajšieho priateľa ukázala, že za malé množstvo ligandrolu v jej vzorke mohol práve on.

"ICF akceptovala dôkazy Vincentovej-Lapointovej, ktoré potvrdzujú, že sa stala obeťou kontaminácie treťou stranou," píše sa vo vyhlásení federácie.

Vincentová-Lapointová dostala po pozitívnom náleze dočasný šesťmesačný zákaz a nemohla štartovať na vlaňajších majstrovstvách sveta, ktoré boli zároveň kvalifikáciou na olympiádu v Tokiu. Účasť na OH si môže zabezpečiť ešte na májovom podujatí Svetového pohára v Nemecku. Vincentová-Lapointová má na konte jedenásť zlatých medailí z MS v disciplínach C1 na 200 a 5000 metrov a C2 na 500 metrov.

Podobný prípad musel riešiť Richard Gasquet v roku 2009, keď mal pozitívny nález na kokaín. Športový arbitrážny súd (CAS) vtedy uznal francúzskeho tenistu za nevinného, keďže zakázaná látka sa mu dostala do tela po bozkoch od ženy v nočnom klube v Miami. Informovala agentúra AP.

Viac o téme: Laurence Vincentová-Lapointová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: profimedia.sk
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články