VIDEO Zlatá budúcnosť tenisu konečne vystúpila z tieňa: Prvé grandslamové semifinále v živote!

Pozápasové podanie rúkPozápasové podanie rúk Zdroj: SITA/AP/Lee Jin-man

MELBOURNE- Po Rogerovi Federerovi a Novakovi Djokovičovi postúpil do semifinále dvojhry mužov na Australian Open v Melbourne aj Nemec s ruskými rodičmi Alexander Zverev. Turnajová sedmička si poradila s pätnástkou žrebu Švajčiarom Stanom Wawrinkom za 139 minút 1:6, 6:3, 6:4, 6:2. Dvadsaťdvaročný rodák z Hamburgu sa po prvý raz v kariére prebojoval medzi štyroch najlepších hráčov v Austrálii aj celkovo na turnajoch tzv. veľkej štvorky. Počká si na víťaza zápasu Rafael Nadal (Šp.-1) - Dominic Thiem (Rak.-5).

Zverev prehral prvých päť gemov zápasu a po 16 minútach to vyzeralo na jeho minidebakel. Prvý set už nezachránil, ale s pribúdajúcim časom získal istotu na rakete a mohol sa oprieť o kvalitné podanie. A najmä Wawrinkovi narušil jeho herný systém. Odkedy Zverev v ôsmom geme druhého setu svojho súpera po prvý raz brejkol, bol lepším hráčom na kurte.

Otočil na 2:1 na sety a 34-ročný Švajčiar v závere odišiel fyzicky aj mentálne. Wawrinka v predchádzajúcom kole vyradil v piatich setoch jedného z favoritov na celkový triumf Rusa Daniila Medvedeva a tento náročný zápas zanechal na ňom stopy.

Urobil 39 nevynútených chýb a až päťkrát prišiel o svoje podanie. Wawrinka je víťaz Australian Open z roku 2014 a vo štvrťfinále si zahral po piaty raz. Vo štvrťfinálovej fáze turnaja sa lúčil aj vlani na Roland Garros v Paríži a US Open v New Yorku.

Postupom do semifinále sa stal Alexander Zverev prvým Nemcom od Tommyho Haasa, ktorému sa takýto počin podaril. Charizmatickému Haasovi takýmto spôsobom prial Wimbledon pred 10 rokmi. "Je to úžasné. Na iných turnajoch ako Turnaj majstrov, Masters sa mi darilo, ale nikdy som neurobil prelom na Grandslame. Neviete si predstaviť, čo to pre mňa znamená. Dúfam, že toto je len prvý z mnohých. Vyhral som Turnaj majstrov. Ak sa dostanem do finále, bude to najlepší deň môjho života, ale beriem tituly," povedal Zverev po stretnutí.

Druhý set ponúkol jedinečné predstavenie Zvereva na servise. Počas neho nestratil jedinú loptičku. Pritom na nedávnom ATP Cupe v Brispane bolo práve jeho podanie Achillovou pätou. Aký rozdiel urobí pár týždňov.

"Veľmi tvrdo som na ňom pracoval. Dúfam, že ste videli, že na ATP Cupe som bol strašný, ale toto je Grandslam, kde sa očakáva, že by ste mali hrať najlepší tenis a to som dnes spravil. Trochu hore išla aj moja energia," myslí si nemecký tenista.