Niečo takéto tu nebolo 32 rokov: Slovensko zabojuje na domácich majstrovstvách Európy

Jaroslav Holeša
Jaroslav Holeša

BRATISLAVA - Organizátori majstrovstiev Európy v hádzanej mužov v roku 2022, ktoré sa uskutočnia v Maďarsku a Slovensku, prevzali počas uplynulého víkendu v Štokholme symbolicky štafetu od usporiadateľov kontinentálneho šampionátu v Nórsku, Rakúsku a Švédku. Po premiére mužského turnaja s 24 účastníkmi sa o dva roky v termíne 13. - 30. januára 2022 budú ME konať druhýkrát s dvoma tuctami tímov.

"Na našom území sa naposledy uskutočnilo podujatie tohto významu pred 32 rokmi, keď to boli majstrovstvá sveta. Bude to nový impulz nielen pre Slovenský zväz hádzanej (SZH), kluby, mestá, ale šampionát chceme čo najviac využiť na edukáciu fanúšikov, detí, mládeže, aby sme náš šport spopularizovali a ukázali v čo najlepšom svetle. Zároveň to však bude aj prezentácia našej krajiny. Berieme to ako veľkú šancu, ktorej sa chceme zhostiť čo najlepšie," uviedol na stredajšej tlačovej besede prezident SZH Jaroslav Holeša.

SZH sa rozhodol využiť skúsenosti organizátorov dvoch hokejových svetových šampionátov na Slovensku a na organizácii ME 2022 bude spolupracovať aj s Igorom Nemečkom, ktorý bol dvakrát šéfom organizačného výboru hokejových MS. "Možnosť podieľať sa na tomto podujatí berieme ako veľkú výzvu. To, čo sa do nás vkladá, aby sme zorganizovali veľké a úspešné podujatie, chceme naplniť. Verím, že na konci januára 2022 budeme môcť skonštatovať, že ME boli vydarené zo športovej i organizačnej stránky," vyjadril sa predseda správnej rady organizačného výboru ME Igor Nemeček, podľa ktorého slov začne organizačný výbor naplno pracovať od marca a v roku 2021 sa jeho činnosť ešte zintenzívni.

Na Slovensku sa odohrá 30 z celkovo 65 zápasov ME, v Maďarsku ich bude o päť viac vďaka finálovému víkendu v Budapešti. SZH využije hokejové arény v Bratislave a Košiciach. "Je to výhoda, že sa bude hrať v tých istých priestoroch. Zimný štadión Ondreja Nepelu ani Steel aréne nepotrebujú veľké zásahy. V čo najkratšom čase chceme mať vyriešené a podpísané záležitosti ohľadom ich prenájmu," dodal Nemeček.

Pri zorganizovaní tohto turnaja sa počíta s rozpočtom 6 miliónov eur. "V porovnaní s hokejovým šampionátom je to polovičná čiastka. Marketingové práva vlastní Európska hádzanárska federácia, naše príjmy môžu byť z ticketingu a lokálneho sponzoringu. Našou úlohou bude predať čo najviac vstupeniek. Na predchádzajúcich šampionátoch si fanúšikovia zakúpili 85 - 90 percent z celkového objemu. Zároveň musíme pripraviť čo najpríťažlivejší šampionát. V Maďarsku je výrazne väčšia podpora športu zo strany štátu, ale myslím si, že pre nás je to finančne zvládnuteľná úloha," odvetil na otázku agentúry SITA prezident SZH Holeša, ktorého doplnil Nemeček: "Samozrejme, chceme byť úspešní organizátori aj z finančnej stránky. Dôležité bude finančne vykryť ME a získať aj nejaký profit pre zväz do budúcnosti."

ME hádzanárov v roku 2022 budú mať päť dejísk - Bratislava, Košice, Szeged, Debrecín a Budapešť. Na Slovensku sa budú hrať tri základné skupiny (dve v Bratislave, jedna v Košiciach) a jedna skupina hlavnej fázy (Bratislava). Slovenskí reprezentanti budú mať domov v košickej Steel aréne. "Kopírujeme osvedčený model, ako mali hokejisti. Na východe je veľká hádzanárska základňa. Urobíme však všetko pre to, aby naši reprezentanti postúpili ďalej a kvalifikovali sa do hlavnej fázy. Pevne veríme, že aj Bratislava uvidí v akcii slovenský tím," poznamenal predseda organizačného výboru pre SR Martin Simonides a pokračoval: "Pre fanúšikov máme pripravených viacero projektov. Teraz už môžeme prezradiť, že predaj vstupeniek na naše zápasy sa začne v októbri. Na ďalšie stretnutia až v júni 2021, keď budú známi aj zostávajúci účastníci ME."


Tagy: Jaroslav Holeša Igor Nemeček Martin Simonides

Zdroj:
SITA, športky
Foto:
TASR - Jaroslav Novák

DISKUSIA