Stredoeurópska futbalová súťaž? Myšlienka českého zväzu, debata SFZ a spol. o Lige majstrov

Ján Kováčik
Ján Kováčik

BRATISLAVA - Jednou z hlavných tém bratislavského stretnutia popredných futbalových funkcionárov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska, Lichtenštajnska, Nemecka a Švajčiarska bola zamýšľaná reorganizácia európskych pohárových súťaží. Na tlačovej konferencii to uviedol prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik.

"Bavili sme sa o pripravovaných zmenách vo formátoch Ligy majstrov a Európskej ligy. Zhodli sme sa na nejakom spoločnom názore, ktorý budú Sándor Csányi a Zbigniew Boniek prezentovať vo výkonnom výbore UEFA. Čo sa týka zmien, nepoznáme detaily, pretože to zatiaľ nie je verejná záležitosť, ale akonáhle budeme vedieť viac, budeme o tom informovať. Zhodli sme sa na tom, že keď sa súťaž volá Liga majstrov, mali by tam hrať majstri z jednotlivých krajín. Určite to nebude možné, ale principiálne aby tam hrali kluby, ktoré si tam vybojovali účasť na základe športových výsledkov," uviedol na stredajšom brífingu prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik.

Funkcionári sa v Bratislave zhovárali aj o budúcich spoločných projektoch. "Česká asociácia prezentovala myšlienku vytvorenia stredoeurópskej ženskej súťaže," dodal Kováčik. Podotkol, že realizácia tejto myšlienky ešte podlieha diskusii s UEFA: "Nesmie to byť súťaž, ktorá by narušila princípy súťaží UEFA. Musí to byť súťaž, ktorá bude fungovať paralelne s národnými ligami. Na ničom konkrétnom sme sa zatiaľ nedohodli. Súťaž by však mala mať pohárový alebo turnajový formát."

Jednotlivé národné zväzy chcú kooperovať aj v prípade možných organizácií rôznych podujatí. "Čo sa týka organizácie turnajov, do budúcna budeme hľadať spôsob, aby sme sa nehlásili samostatne. Pri väčšom počte krajín je to priechodnejšie a dá sa to ideálnejšie podporiť," poznamenal Kováčik.

Počas stretnutia futbalových funkcionárov došlo aj k významnej zmene počtu riadnych členov skupiny. Z doterajších pozorovateľov Nemecka a Švajčiarska sa stali riadni členovia skupiny, ktorá tak po novom nesie pomenovanie M8. "Naša skupina má svoju váhu a má čo povedať, keďže sú v nej prezidenti národných zväzov, členovia výkonných výborov UEFA alebo FIFA. Pevne verím, že to tak bude naďalej," doplnil Kováčik.

Najbližšie stretnutie sa uskutoční o rok v Poľsku. "My sa však stretávame aj priebežne, najbližšie to bude začiatkom marca na kongrese UEFA v Amsterdame," zakončil Ján Kováčik.

 


Tagy: Nemecko Slovensko Česko Ján Kováčik SFZ Maďarsko Rakúsko Poľsko Švajčiarsko Lichtenštajnsko

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Pavol Zachar

DISKUSIA