VIDEO Fanúšikovia v úžase až do posledného dňa: Ženské finále s nečakaným obsadením!

Gratulujem, Garbine!Gratulujem, Garbine! Zdroj: SITA/AP/Lee Jin-man

MELBOURNE - O titul v ženskej dvojhre na Australian Open v Melbourne si v sobotu zahrajú Američanka Sofia Keninová a Španielka Garbine Muguruzová. Ani jedna z tejto dvojice dosiaľ nezdvihla nad hlavu víťaznú trofej na prvom grandslamovom turnaji sezóny. Muguruzová má v zbierke dva tituly z podujatí tzv. veľkej štvorky. V roku 2016 ovládla Roland Garros v Paríži a o rok neskôr londýnsky Wimbledon. Keninová je vo svojom prvom grandslamovom finále.

V druhom semifinále sa v súboji bývalých svetových jednotiek zrodil triumf Španielky Garbine Muguruzovej nad Rumunkou Simonou Halepovou za 125 minút 7:6 (8), 7:5. Neskoršia víťazka v zápase predviedla niekoľko čiastkových obratov, ktoré napokon viedli k celkovému triumfu. V prvom sete Halepová viedla 6:5 a pri podaní súperky mala dva setbaly, ktoré nevyužila. Ďalšie dva setbaly sa Rumunke naskytli v tajbrejku, ale aj tie jej španielska súperka odvrátila.

Sama premenila za stavu 9:8 tretiu príležitosť na zisk setu, keď vyťažila z forhendovej chyby Halepovej. V druhom sete 28-ročná Rumunka zvýšila úsilie. Súperke po dvoch brejkoch odskočila na 4:2 aj 5:3, ale potom prišiel ďalší a rozhodujúci obrat. Muguruzová získala záverečné štyri gemy zápasu a pri servise súperky využila druhý mečbal. Španielka prevýšila Rumunka vo víťazných úderoch 39-20 (zahrala aj 10 es) a využila 4 zo 14 brejkových možností. Sama prišla o podanie trikrát a celkovo urobila až 44 nevynútených chýb. Nemuselo ju to hnevať.

"Som nadšená postupom do finále. Mám za sebou dlhú cestu, brala som to zápas po zápase, krok po kroku. V sobotu ma čaká ešte posledný," vyhlásila Garbine Muguruzová v prvom televíznom rozhovore na dvorci.

"Do súboja so Simonou som dala všetku svoju energiu, inak by som nemala šancu uspieť. Vedela som, že to bude náročné. V momentoch, keď som zaostávala, neklesala som na duchu a verila, že príde ďalšia šanca. Našťastie teraz mám 48 hodín na zotavenie sa," doplnila 26-ročná Španielka, ktorá sa narodila vo venezuelskom Caracase a žije vo švajčiarskej Ženeve.