VIDEO Dokonalý výkon Federera odišiel v sekunde: Djokovič prepol na vyšší stupeň a je vo finále!

Novak DjokovičNovak Djokovič Zdroj: SITA/AP/Lee Jin-man

MELBOURNE - Srbský tenista Novak Djokovič sa stal prvým finalistom dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne. V semifinálovom súboji velikánov svetového tenisu Djokovič zdolal Švajčiara Rogera Federera za 138 minút 7:6 (1), 6:4, 6:3. Djokovič zavŕšil postup do finále premenením prvého mečbalu pri svojom podaní, Federer mu pomohol zahraním loptičky do siete.

V päťdesiatom vzájomnom zápase oboch veľkých rivalov sa zrodilo 27. víťazstvo Djokoviča. Na Australian Open sa obaja stretli po piaty raz a štvrtýkrát sa tešil 32-ročný rodák z Belehradu. O šesť rokov starší Švajčiar vyhral iba úvodné meranie síl ešte v roku 2007.

"Keby môj súper využil brejkbaly na 5:1 v prvom sete, asi by sa to inak vyvíjalo. Ja som bol zo začiatku nervózny a nehral som dobre. Rešpekt pred mojím súperom a jeho výkonom. Bolo vidieť, že ho niečo zdravotné trápi, napriek tomu podstúpil tento boj. Pre mňa bolo dôležité, že som nakoniec dotiahol prvý set do úspešného konca. Upokojil som sa a mentálne zdvihol," vravel Novak Djokovič v prvom interview na kurte s Jimom Courierom.

Federerovi zostáva na konte šesť titulov z Melbourne Parku, v semifinále si zahral po pätnásty raz. Fenomenálny 38-ročný Švajčiar mal pred stretnutím zdravotné problémy so slabinami a zrejme to aj miestami ovplyvňovalo jeho pohyb. Zápas však začal výborne, utvoril si náskok 4:1 a 40:0 pri podaní súpera. Za stavu 5:3 bol dve loptičky od zisku prvého setu, ale nedotiahol sľubne rozbehnutý boj.

Ziskom prvého setu v tajbrejku Djokovič získal sebavedomie aj hernú istotu. V ďalšom priebehu už ani raz nestratil podanie a umnou hrou zaútočil na servise súpera, keď bol zraniteľný. V treťom sete za stavu 3:2 Djokovič prehrával pri podaní Federera 15:40, ale štyrmi získanými "fiftínmi" preklopil na 4:2 a náskok jedného brejku si už udržal až do konca.

Federer sa po zápase nechcel vyhovárať na zdravotné problémy. "Súper bol lepší. Ak by som mal pocit, že nemám šancu, ani by som nenastúpil, ale všetci videli, že som na to mal. Mal som dobrý začiatok, no potom to bolo z mojej strany hrozné a už sa s tým nedalo nič robiť," uviedol podľa agentúry AP švajčiarsky tenista.