VIDEO Ospalý úvod, vydarený záver: Tatar hrdinom Montrealu, šialená bitka v Prudential Center

Tomáš TatarTomáš Tatar Zdroj: SITA/AP/Jeffrey T. Barnes

BUFFALO - Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar sa dvoma bodmi zaslúžil o triumf Montrealu na ľade Buffala vo štvrtkovom zápase NHL. Tatar najprv asistoval pri víťaznom góle Brendana Gallaghera a potom gólom do prázdnej bránky pridal poistku na 3:1. Tatar má v tejto sezóne na konte už 18 gólov a 28 asistencií a so 46 bodmi je suverénne najproduktívnejší hráč Montrealu. Philip Danault na druhom mieste má 37 bodov.

V zápase proti Buffalu Tatar odohral 16:23 min s bilanciou 1 gól, 1 asistencia, 2 strely na bránku, 2 plusové body. Prvou hviezdou sa stal Gallagher, ktorý oslávil návrat na ľad po šesťzápasovej zdravotnej absencii víťazným gólom. Tatar mu v 4. min druhej tretiny poslal efektnú a zároveň presnú krížnu prihrávku pred bránku, Gallagher zamiešal puk pred brankárom Carterom Huttonom a bekhendom strelil svoj 16. gól v sezóne.

Ešte predtým v úvodných sekundách II. tretiny skóroval aj ruský "snajper" v službách Canadiens Iľja Kovaľčuk. Odpovedal na úvodný - presilovkový gól z hokejky Jacka Eichela z 8. min prvej tretiny. Tridsiaty presný zásah kapitána tímu Sabres v tejto sezóne nestačil ani na zisk bodu. Montreal vyhral piaty z ostatných siedmich zápasov, ale stále je vo Východnej konferencii až jedenásty s odstupom 8 bodov na ôsmu Carolinu. Hneď za ním je s mankom ďalších dvoch bodov Buffalo.

Začali sme produkovať svoju hru

"V prvej tretine to bolo z našej strany ospalé, potrebovali sme zrýchliť pohyb. Bolo treba dostať viac pukov za chrbát obrany súpera. Hoci tam nebolo veľa priestoru, v druhej tretine sme si už počínali lepšie. Začali sme produkovať svoju hru," zhodnotil Brendan Gallagher na webe nhl.com.

Brendan Gallagher po strelenom Galéria fotiek (19) Zdroj: SITA/AP/Jeffrey T. Barnes

"V prvej polovici prvej tretiny sme hrali pred ich obrancami a strácali veľa pukov v neutrálnej zóne. Keď sme zrýchlili hru a dostávali sa s pukom za ich obrancov, začali sme si vytvárať šance a prišli aj góly," vysvetlil tréner Montrealu Claude Julien.

Prestrelka v New Jersey, Iafallo strojcom výhry Kings

Nashville vyhral v New Jersey 6:5 po nájazdoch a za dva dni zaknihoval druhé víťazstvo po triumfe nad Washingtonom. "Veľká výhra. Dosiahli sme vytúžené víťazstvo, druhé za sebou, odviedli sme potrebný výkon a boli sme schopní nájsť cestu k výhre. To ma uspokojilo," povedal tréner John Hynes, ktorý začal sezónu práve na striedačke Devils. Vedenie New Jersey ho odvolalo z postu v decembri, 7. januára podpísal zmluvu s Predators a v noci na piatok slávil prvý triumf nad bývalým klubom.

Matt Duchene vs. Mackenzie Galéria fotiek (19) Zdroj: SITA/AP/Kathy Willens

Vo Phoenixe sa stal ústrednou postavou Alex Iafallo, ktorý rozhodol prvým hetrikom v profiligovej kariére o triumfe Los Angeles Kings 3:2 po predĺžení. Kings tak ukončili sériu piatich prehier. Iafallo vyrovnal necelé tri minúty pred koncom riadnej hracej doby a potom v extračase rozhodol o výhre hostí už po 26 sekundách. Coyotes prehrali štvrtýkrát za sebou.

"Bolo to veľké víťazstvo, už sme ho potrebovali. Musíme ešte zlepšiť veľa vecí, ale naozaj sme práve toto potrebovali a už sa tešíme na ďalší zápas," povedal Iafallo. Domácim sa zranil kapitán Oliver Ekman-Larsson a tréner Rick Tocchet nevedel po zápase odhadnúť čas jeho návratu.

Štvrtkové výsledkové sumáre NHL:

BUFFALO SABRES - MONTREAL CANADIENS 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Góly: 8. Eichel (Dahlin, Johansson) – 21. Kovaľčuk (Suzuki, Armia), 24. Gallagher (TATAR, Danault), 59. TATAR (Suzuki, Armia). Brankáry: Hutton - Price, strely na bránku: 21:30, 16.604 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - NASHVILLE PREDATORS 5:6 pp a sn (1:2, 3:1, 1:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 5. Zacha (Hischier, Vatanen), 29. Zacha (Gusev), 31. Gusev (Zacha, Severson), 38. Bratt (Palmieri, Butcher), 47. Hayden (Rooney) – 1. Ekholm (Tinordi, Duchene), 9. Forsberg (Turris, Arvidsson), 33. Bonino (Smith, Grimaldi), 41. Duchene (Josi, Johansen), 50. Forsberg (Josi, Turris), rozh. nájazd Duchene. Brankári: Blackwood - Rinne, strely na bránku: 32:30, 14.327 divákov.

ARIZONA COYOTES - LOS ANGELES KINGS 2:3 pp (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)
Góly: 32. Schmaltz (Demers, Söderberg), 40. Dvorak (Hall, Garland) – 9. Iafallo (Hutton, Brown), 58. Iafallo (Kempe, Kopitar), 61. Iafallo (Kopitar, Walker). Brankári: Hill - Campbell, strely na bránku: 28:36, 13.346 divákov.

Viac o téme: Iľja Kovaľčuk Tomáš Tatar Oliver Ekman-Larsson Buffalo Sabres Montreal Canadiens New Jersey Devils Los Angeles Kings Nashville Predators Matt Duchene Claude Julien Filip Forsberg Arizona Coyotes Carter Hutton Jack Eichel Brendan Gallagher John Hynes Philip Danault Alex Iafallo Rick Tocchet