Jedna z mála svetlých nádejí nášho tenisu: Top 50? Bez debaty, ale musí zmeniť dve veci

Jozef KovalíkJozef Kovalík Zdroj: TASR/AP/Andy Brownbill

BRATISLAVA - Sedem rokov trénoval Dominiku Cibulkovú a doviedol ju až do najlepšej svetovej päťky rebríčka WTA či do finále grandslamového turnaja. Cibulková vlani ukončila úspešnú kariéru a tenisový tréner Matej Lipták sa obzrel po novom angažmáne. Od začiatku tohto roka sa dohodol na spolupráci s Jozefom Kovalíkom. Ženský tenis vymenil za mužský, hoci zostal aj v pozícii kapitána slovenského fedcupového tímu.

"Zvykám si na okruh a hráčov. V ženskom tenise som mal prvú stovku podrobne zmapovanú. Dominiku som poznal dokonale. Vďaka tomu som pomerne rýchlo vedel dobre určiť najvhodnejšiu stratégiu. Teraz je moja úloha spoznať 'Joja' Kovalíka a jeho súperov. Mužská mentalita aj komunikácia je trochu iná ako ženská. Chlapi sú samostatnejší. V ženskom tenise som bol zvyknutý ovplyvňovať prakticky každú loptu. S 'Jojom' je to odlišné, k strategickému ovplyvňovaniu sa niekedy dostanem až po zápase. Preto proces napredovania možno bude zdĺhavejší," uviedol Matej Lipták v rozhovore pre denník Šport.

Kovalíkov svokor Marián Vajda, tréner svetovej dvojky Novaka Djokoviča, tvrdí, že Kovalíkov potenciál sa rovná prvej päťdesiatke rebríčka ATP. Aktuálne bratislavskému rodákovi patrí 139. priečka, v októbri 2018 bol zatiaľ najvyššie na 80. mieste.

Jozef Kovalík Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Jakub Kotian

"Keby som v ňom nevidel potenciál, ani do spolupráce nejdem. Má na Top 50, ale nie s tým, čo momentálne vie. Musí sa zlepšiť v niektorých herných činnostiach, myslení, strategických veciach, motivácii aj viere v samého seba. Môj cieľ je, aby si zlepšil svoje maximum. Či sa dostane až do päťdesiatky, je otázne. Ak sa zlepší v spomenutých veciach, bude patriť do Top 50 minimálne na antuke. Na betóne je to uňho slabšie z hľadiska výkonnosti aj sebavedomia. Momentálne sa o rebríčku nerozprávame. Najprv je dôležité, aby sa zlepšil v herných činnostiach, začal inak myslieť a v zápasoch zachoval pokoj," pokračoval Lipták pre Šport.

K možnej trénerskej spolupráci s Vajdom tréner Kovalíka poznamenal: "Každá rada môže byť cenná. Marián vidí výsledný produkt niekedy inak, lebo je zvyknutý na najvyššiu úroveň. Pozná, čo dokáže zahrať Djokovič. Ja musím brať do úvahy, čo dokáže zahrať Kovalík. Jedna vec je rada, druhá schopnosť ju zrealizovať a preniesť do svojej hry."

Viac o téme: Matej Lipták Jozef Kovalík
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP/Andy Brownbill
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články