Ohrozená tokijská olympiáda? Medzinárodný výbor vydal absolútne jasné stanovisko!

Thomas Bach, predseda MOV
Thomas Bach, predseda MOV

TOKIO - V susednej Číne síce nebezpečný koronavírus pripravil o život viac ako dve stovky ľudí, ale organizátori tohtoročných olympijských hier v japonskom Tokiu odmietajú informácie o tom, že športový sviatok je v ohrození. Podľa piatkovej správy Medzinárodného olympijského výboru (MOV) nehrozí, že by sa podujatie preložilo na iný termín alebo dokonca vôbec neuskutočnilo.

"Prípravy olympijských hier v Tokiu pokračujú podľa plánu," uvádza sa v stanovisku MOV, ktorého zástupcovia sa stretli s predstaviteľmi Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), aby diskutovali o téme možnej nákazy koronavírusom. Práve táto debata vyvolala špekulácie o zmene termínu podujatia či jeho úplnom zrušení. "Je to normálne, že spolupracujeme s organizáciami, ktoré patria pod OSN. Logicky to zahŕňa aj WHO," dopĺňa MOV.

"Nikdy sme neviedli diskusiu o zrušení olympijských hier. Organizačný výbor Tokio 2020 naďalej spolupracuje s MOV aj ďalšími relevantnými organizáciami a bude skúmať všetky nevyhnutné protiopatrenia," píše sa v oficiálnom vyhlásení organizátorov podujatia, ktoré sa začne o necelých šesť mesiacov, konkrétne 24. júla.

MOV v minulosti čelil viacerým problémom pri organizovaní olympijských hier. V období "studenej vojny" narušili priebeh súťaží "pod piatimi kruhmi" bojkoty niektorých krajín v rokoch 1980 a 1984. Pred ZOH 2002 sa Spojené štáty americké spamätávali z teroristických útokov v New Yorku z 11. septembra 2011 a v roku 2016 pred OH v Riu de Janeiro ohrozoval jednotlivé výpravy vírus Zika.

Koronavírus, ktorý sa začal šíriť z čínskeho mesta Wu-chan, už zapríčinil zrušenie viacerých športových podujatí v najľudnatejšej krajine sveta. Organizátori tokijskej olympiády však veria, že približne 11-tisíc športovcov udržia v bezpečí. Rovnako tak sponzori alebo televízne spoločnosti, ktoré investovali do podujatia miliardy eur.


Tagy: OH 2020 koronavírus

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Laurent Gillieron/Keystone

DISKUSIA