VIDEO Nadpozemské a neuveriteľné! Djokovič má po fantastickom boji ôsmy titul z Australian Open

Novak Djokovič s víťaznou trofejou
Novak Djokovič s víťaznou trofejou

MELBOURNE - Srbský velikán Novak Djokovič má ôsmy titul z Australian Open! V nervydrásajúcom finále pokoril Dominica Thiema v päťsetovej bitke, ktorá dvíhala divákov zo sedadiel a nútila ich stráviť pri obrazovkách štyri hodiny.

Finálové zápolenie sa začalo lepšie pre srbského hráča. Od začiatku bol plne sústredený, nekopil chyby a razom sa dostal do vedenia 2:0 i 4:1. V ňom však bol skrytý iba jeden brejk, preto Thiem nemohol zložiť zbrane iba tak zadarmo a bez boja. Rakúsky tenista spresnil hru a v siedmom geme sa dočkal ribrejku. Novak sa dostal v desiatej hre k stavu 30:0 a 40:30 pri Thiemovom servise, čo znamenalo setbal. Rakúšan však nečakal na zázrak a aktívnym útokom setbal zmazal. Štastie pri ňom nestálo počas druhej možnosti srbského hráča. Thiem spáchal dvojchybu a prvé dejstvo sa stalo korisťou hladného muža z Belehradu. 

Protagonisti posledného mužského zápasu turnaja si na štarte druhého setu udržali servis a v tretej hre sa naskytla Thiemovi fantastická možnosť. Brejkbal však lacno odpálil jednoručným backhandom do outu. Aktívna hra Thiema neprestávala a naďalej si išiel za svojím. Djokovič si vzal "príklad" od svojho súpera a brejk mu poskytol dvojchybou. Thiem ho následne potvrdil a razom bol na koni. Neraz sa však stalo, že Djokovič sa dokázal skonsolidovať a v správnych chvíľach prepol na vyšší stupeň. 

Predpoklady sa naplnili v ôsmej hre. Thiem viedol 40:30, avšak súperovi ponúkol príležitosť a vlastnou chybou o podanie prišiel. Za stavu 4:4 prišlo ku kontroverzným situáciám. Djokovič prehrával 15:30 a čas medzi poslednou loptičkou a servisom sa predĺžil cez 25 sekúnd. Od necitlivého rozhodcu inkasoval prvé varovanie. Thiem si vypracoval dva brejkbal a došlo k ďalšiemu zásahu empajrového rozhodcu. To znamenalo stratu prvého podania. Djokovič sa následne vyhodil a došlo k strate celého gemu. 

"Skvelá robota, chlapče. Hlavne druhé varovanie, urobil si sa slávnym," zaznelo z úst srbskej legendy, keď prechádzala okolo empajru. Rozhodený Djokovič už na Thiema nestačil a druhý set sa skončil rovnakým výsledkom ako prvý, ibaže v obrátenom garde - 6:4 pre Thiema. 

Set číslo tri poslal na kurt úplne odlišných hráčov. Thiem dostal do žíl novú energiu, všetko robil lepšie než belehradský rodák. Djokovič bol zjavne rozladený a mimo svojho obvyklého naladenia. Thiem sa poľahky dostal do vedenia 4:0 a pootvoril si dvere k prvému grandslamovému titulu. Napriek evidentným nervom dokázal set dopodávaťa vzal si ho pomerom 6:2. 

Štvrtá časť mohla byť i poslednou. Obaja tenisti si naďalej udržiavali vysoký herný štandard a divákov dvíhali zo sedadiel. Rod Laver Arena bola svedkom brejkbalu za stavu 1:1 pri Djokovičovom podaní, inak sa presadili iba podávajúci hráči. Kardinálny moment nadišiel pri skóre 4:3 pre Srba a 40:15 pri podaní Rakúšana. Prvý brejkbal s prehľadom odvrátil, o podanie ale prišiel vyhodeným úderom do outu. Deviata hra bola formalitou, Djokovič v nej uzavrel štvrtú pätinu zápasu. 

Kto z koho? Prvý grandslam pre Rakúšana alebo 17. do rúk Djokoviča? To bola najhlavnejšia otázka pred rozhodujúcim setom. Prvý záblesk pocítil a videl Djokovič. Skóre 1:1 a 30:40 mu predostrelo ideálnu príležitosť na zisk protivníkovho podania. Sny sa premenili v realitu a srbský hráč sa dostal na koňa. Thiem ale nemusel zúfať, pretože mal pred sebou celý set. Spomenúť si mohol napríklad na Rogera Federera z finále roku 2017, ktorý v piatom sete s Nadalom taktiež okamžite stratil servis, ale fenomenálne sa vrátil späť a napokon triumfoval. 

Thiemova príležitosť docválala zaraz. Viedol 40:30, no loptičku poslal z forehandu do siete, čo si následne sám vyčítal. Srb zmazal i druhú Thiemovu možnosť a viedol 3:1. Rakúsky gladiátor odmietal zložiť zbrane a ťažký piaty gem doviedol cez zhodu až k víťaznému koncu. Duel bol tak stále otvorený a stať sa mohlo čokoľvek. 

Muž od slovenských západných susedov kopil viac chýb než v úvode, no nebál sa riskovať. Djokovič si však držal vysoký štandard. Nervy ponapínala aj siedma hra, keď bol na servise Thiem. Muselo sa ísť cez zhodu a bolo jasné, že brejkbal Djokoviča by znamenal malý mečbal. K nemu i prišlo s pomocou pásky. Ten ale Thiem delovým bodom z podania zničil. Tri body v rade ho udržali v zápase a dráma mohla pokračovať. 

Djokoviča podržalo podanie a razom sa ocitol jeden gem od 17. grandslamového primátu. Thiem našiel v sebe zvyšky síl a dokázal znížiť na 4:5. Prišla posledná šanca urobiť čosi so zápasom. Priaznivci balkánskeho velikána v hľadisku sa uchýlili k modlitbám a prosili všemohúceho. 

Na úvod hry o všetko si Thiem otvoril kurt a forehandom zakončil, na čo Djokovič reagoval esom von z kurtu - 15:15. Nečisto trafený forehand znamenal vedenie 30:15 a dotýkanie sa trofeje končekami prstov. Vyhodený backhand...40:15 a dva mečbaly na ôsmy titul v Austrálii. Mečbal využitý. Dámy a páni, Novak Djokovič sa stal ôsmy raz šampiónom Australian Open! Fenomenálne, obdivuhodné a neuveriteľné. 

Novak Djokovič - Dominic Thiem 6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4


Tagy: Novak Djokovič Dominic Thiem Australian Open 2020

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP - Andy Brownbill; Video: YouTube/Eurosport

DISKUSIA