VIDEO Djokovič TOP hráčom všetkých čias? Silný odkaz Federerovi s Nadalom, máme sa na čo tešiť!

Novak Djokovič počas tlačovej konferencie po finále Australian Open 2020
Novak Djokovič počas tlačovej konferencie po finále Australian Open 2020

MELBOURNE – Finálová bitka Novaka Djokoviča s Dominicom Thiemom rozhodne nesklamala a tenisových priaznivcov zabávala rovné štyri hodiny. Po päťsetovej dráme plnej zvratov i excelentných výmen sa z ôsmeho titulu v Melbourne a celkovo sedemnásteho grandslamového víťazstva tešil srbský fenomén.

Novak Djokovič je jednoznačným kráľom úvodného podujatia veľkej štvorky, svoju famóznu plavbu tenisovým oceánom načal práve v Aréne Roda Lavera, kde sa po skvelom zápase s Francúzom Jo-Wilfriedom Tsongom tešil z prvého veľkého úspechu. Od premiérového prvenstva bojovníka z Belehradu uplynulo už dvanásť rokov, no Novak je stále tu, a čo je ešte podstatnejšie, je silnejší, skúsenejší i hladnejší než kedykoľvek predtým.


Čítajte aj: VIDEO Djokovič a Thiem sa po strhujúcom finále zhodli: V živote sú dôležitejšie veci ako šport!


Svoju dominanciu na austrálskej pôde chcel potvrdiť aj v nedeľňajšom finále, v ktorom na neho číhal nebezpečný Rakúšan hrajúci premiérový zápas o grandslamový titul na tvrdom povrchu. Thiem sa až do vlaňajšieho podniku v Indian Wells prezentoval ako antukový špecialista schopný potrápiť, ba dokonca poraziť i kráľa menom Rafael Nadal. Úprava herného štýlu i začiatok spolupráce s čilským koučom Nicolasom Massúom ho však expresne rýchlo katapultovali do okruhu favoritov aj na turnajoch, ktoré sa hrajú na tvrdom povrchu.

Titul v kalifornskej púšti, ale aj trofeje z Pekingu, Viedne či finále na londýnskom Turnaji majstrov sú toho jasným dôkazom. A tak nečudo, že už pri prvej príležitosti sa sympatický tenista prebojoval do svojho premiérového finále na harde. Na ceste do zápasu s Djokovičom zarmútil i Rafu Nadala, ktorého vybavil v štyroch setoch. Zdalo sa, že ani proti rekordérovi Australian Open nebude bez šance a pri ideálnom a konštantnom výkone môže zaskočiť ďalšieho veľkého favorita.

Parádne finále v Melbourne

Thiemovi ale vôbec nevyšiel úvod zápasu, kopil chybu za chybou, z jeho hry sršal priveľký rešpekt pred veľkým finále. Nečudo, že prvý set skončil v hrsti legendárneho Srba. Potom však nastal šokujúci obrat, hráči sa akoby vymenili, Djokovič stratil svoj rytmus a na hru čoraz nebezpečnejšieho Thiema nemal žiadnu relevantnú protizbraň. Nole sa očividne trápil, vyžiadal si aj medical timeout, a pri svojom servise navyše schytal varovanie za zdržovanie hry, čo si následne odniesol empajrový rozhodca Damien Dumusois nemiestnymi komentármi skúseného tenistu.

VIDEO Kontroverzný moment medzi Djokovičom a empajrovým rozhodcom Dumusoisom

Nebol by to však Djokovič, aby sa nedokázal skonsolidovať, zabudnúť na negatívne pasáže zápasu a naplno zabrať v najdôležitejších chvíľach finále. Presne to symbolizovali štvrtý a piaty set. Novak priam chirurgicky spresnil hru, takmer nechyboval, fantasticky returnoval, skvele servíroval a rakúskeho daviscupového reprezentanta držal na dištanc. Po štyroch hodinách parádneho tenisu premenil mečbal a sezónu 2020 tak odštartoval najlepším možným spôsobom, ziskom sedemnásteho grandslamového titulu.

"Zápas som začal veľmi dobre, rýchlo som prelomil jeho servis, mám bohaté skúsenosti s finálovými zápasmi, pre neho to bola premiéra, takže začiatok bol mimoriadne dôležitý. Dominic sa vrátil do diania, no prvý set som získal pre seba," povedal Novak Djokovič na pozápasovej tlačovej konferencii. "Potom som hral zle, spáchal som množstvo dvojchýb, po strate druhého dejstva som sa na kurte necítil dobre, bol som bez energie," priznala aktuálna svetová jednotka, na poste prvého hráča rebríčka nahradil Rafaela Nadala.

V kríze poznáš šampióna

Djokovič reagoval aj na nevydarenú prostrednú pasáž hry, počas ktorej akoby odletel z kurtu a dirigentskú taktovku prenechal svojmu súperovi. "Popravde, stále nedokážem pochopiť, prečo sa to stalo, pretože som robil veci, ktoré som predvádzal aj počas ostatných zápasov. Po nevydarenej fáze duelu som nevedel, čo prinesú najbližšie momenty, snažil som sa zostať mentálne i emocionálne odolný. Bol som prekvapený, ako sa cítim, pretože pred zápasom bolo všetko v poriadku. Ale musíte to akceptovať a preniesť sa cez to, takéto prekážky ma prinútia nechať veci plynúť a neustále bojovať," ozrejmil populárny Nole.  

Šampióni kalibru Djokoviča ale neskladajú zbrane a aj vo chvíli, kedy sú v úzkych a na koni je ich súper, dokážu nájsť stratené sebavedomie, prepnúť na vyšší level a svojim oponentom totálne znechutiť hru. Čerstvý víťaz premiérového ročníka ATP Cupu to znovu potvrdil. "Zvýšil som rýchlosť podania, lepšie som sa pohyboval, navyše Dominic urobil viac chýb než v druhom a treťom sete. Vycítil som príležitosť a využil som ju. Kľúčové bolo, že som v piatom sete získal Dominicov servis, bol som mentálne silný a to rozhodlo," nechal sa počuť Djokovič.

VIDEO Tlačová konferencia Novaka Djokoviča po zisku 8. titulu na Australian Open

Belehradčan tradične nezabudol pochváliť hru neustále zlepšujúceho sa Thiema a na pozápasovej tlačovke mu vystrúhal nemalú pochvalu. "Získal som späť energiu i silu a v štvrtom sete som sa vrátil do zápasu. Bol som na pokraji prehry, Dominic je fantastický hráč, hrá s úžasnou silou, predovšetkým na forhende, skvele slajzuje, zničil môj rytmus. Bol lepším hráčom. Možno rozhodla jedna loptička a všetko sa mohlo vyvíjať iným smerom," uvedomuje si jeden z najlepších hráčov všetkých čias.


Čítajte aj: Majster Djokovič je legenda: Ohlasy médií na rekordný ôsmy triumf staronového tenisového kráľa


Djokovič sa nevyhol ani otázke o kontroverznom momente v druhej časti hry. Po prekročení časového limitu 25 sekúnd bol hlavným rozhodcom najskôr upozornený, no po následnom excese stratil prvý servis, čo najlepší hráč sveta niesol veľmi ťažko. "Myslel som si, že druhé varovanie nebolo nutné. Prvé varovanie, v poriadku, bez problémov, ale druhé bolo zbytočné. Rozhodca mohol reagovať lepšie, podobné situácie otáčajú momentum zápasu a toto bol veľmi dôležitý zápas pre oboch z nás" reagoval Novak, ktorý komentoval aj netradičný moment, kedy pohladil tenisku empajrového rozhodcu. "Nevedel som, že to je totálne zakázané. Pomyslel som si, že ide o milé, priateľské pohladenie" smial sa skúsený matador.

Hlavný cieľ

Ôsmou trofejou z Melbourne sa stal len tretím hráčom, ktorý zvíťazil na tom istom grandslamovom turnaji minimálne osemkrát. Pred Djokovičom sa takto dokázali zapísať do dejín len Federer vo Wimbledone a Nadal na antukových dvorcoch v Paríži. "Som vďačný, že som mal možnosť získať ďalšiu trofej z Australian Open. Pochopiteľne, v tejto fáze kariéry sú pre mňa Grand Slamy najdôležitejšie, pred štartom sezóny sa snažím naladiť svoju formu práve na tie najväčšie turnaje. Samozrejme, na viaceré štatistiky som hrdý, no tie nesmú diktovať moju kariéru. Ako profesionál mám svoje ambície, a grandslamové turnaje sú jedným z hlavných dôvodov, prečo stále hrám a prečo bojujem počas celej sezóny," pokračoval tridsaťdvaročný tenista.

"Stať sa historickou jednotkou je ďalším cieľom, som neskutočne šťastný zo spôsobu, ktorým som odštartoval tento ročník. Mal som to privilégium ôsmykrát vyhrať v Melbourne a podobný štart do roka zvyšuje vaše sebavedomie a vaše očakávania sú značne vyššie. Chcem sa neustále zlepšovať a naozaj je čo zlepšovať, je to niečo, čo ma teší a motivuje dennodenne trénovať a získavať ďalšie trofeje," povedal držiteľ 78 titulov na okruhu ATP.

Ťažké detstvo ako odrazový mostík

Ziskom už sedemnásteho grandslamového titulu sa tak opäť dostal na dostrel Španielovi Rafovi Nadalovi, ale aj Rogerovi Federerovi, ktorý je s dvadsiatimi trofejami stále aktuálnym lídrom boja o post najväčšieho hráča histórie. O ten však má záujem aj Djokovič, ktorý po finálovom skalpe Dominica Thiema priznal, že o najdôležitejšom rekorde v tenisovom svete odjakživa sníval.

"Najmä v začiatkoch kariéry som sníval o tom, že vyhrám čo najviac grandslamových titulov, a keď som začal vyhrávať, dokonca viacero titulov za rok, cítil som, že môžem ponaháňať Rogera Federera, Petea Samprasa a ďalších hráčov," potvrdil Djokovič svoje ambície stať sa najúspešnejším hráčom všetkých čias. "Nie je žiadnym tajomstvom, že ide o jeden z mojich hlavných cieľov," dodal.


Čítajte aj: FOTO Historický úspech pre Slovensko! Neuveriteľná kariéra, Vajda je najlepší v dejinách


"Rogera s Rafom veľmi obdivujem, maximálne ich rešpektujem a vzhliadam k ich úspechom a cením si aj ich správanie na kurte i mimo neho. Myslím si, že všetci traja máme odlišné trajektórie našich životov, vyrastali sme v odlišných podmienkach a iných krajinách. Narodil som sa v Srbsku, prešli sme viacerými vojnami v 90. rokoch, i embargom pre našu krajinu, museli sme čakať v radoch na chlieb či mlieko a iné základné potraviny. Tieto veci vás posúvajú a posilnia vašu chuť niečo dokázať," zneli úprimné slová sympatického bojovníka s raketou v ruke.

Djokovič je maximálne hrdý na svoj pôvod, možno to boli práve neľahké časy z detstva, ktoré najviac formovali charakter neskoršieho suveréna svetového tenisu. "Spolu s mojou rodinou sme sa dostali z ničoho, boli to náročné životné podmienky, no vrátiť sa späť a pripomenúť si, odkiaľ pochádzam, ma vždy inšpirovalo a motivovalo k tomu, aby som sa neustále zlepšoval. To je jedným z dôvodov, prečo som mentálne silný," zakončil víťaz Davis Cupu z roku 2010.

Sezóna sa len začala, no už dnes môžeme konštatovať, že Novak Djokovič je na najlepšej ceste za postom najúspešnejšieho hráča tenisových dejín. A ak sa mu tento počin podarí, pôjde o dokonalú bodku za jeho famóznou kariérou. 


Tagy: Rafael Nadal Novak Djokovič Dominic Thiem Australian Open 2020

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Patrik Seman
Foto:
SITA/AP/Andy Brownbill; Video: YouTube/Australian Open TV

DISKUSIA