Prekvapivý finalista chce ešte viac: Aj slovenské ruky môžu držať trofej Ligy majstrov

Radosť hráčov Mountfield HK
Radosť hráčov Mountfield HK

BRATISLAVA - Začiatkom augusta sa zapojilo do aktuálneho ročníka hokejovej Ligy majstrov 32 tímov, v hre o cennú trofej zostali posledné dva. V utorok v Hradci Králové proti sebe nastúpia v boji o celkové prvenstvo hráči domáceho Mountfieldu a hokejisti švédskej Frölundy. "Indiáni" zo severu Európy sú najúspešnejším klubom krátkej histórie tejto súťaže s troma titulmi a piatimi finálovými účasťami. Pre Hradec Králové je to premiéra medzi dvojicou najlepších.

"Zápasy v základnej skupine pre nás boli dobrým testom, keďže sme čelili náročným súperom. Veľmi náročné súboje však prišli na rad v play-off, kde sme hrali proti mužstvám s odlišným štýlom hry. Dokázali sme na to reagovať a vyrovnať sa im, čo z nás urobilo lepší tím," povedal pre oficiálny web Ligy majstrov kapitán českého klubu Radek Smoleňák, ktorému robí v kádri spoločnosť aj slovenský útočník Lukáš Cingel.

Slovenská stopa v Mountfielde bola počas sezóny výraznejšia, ale obranca Mislav Rosandič zamieril na hosťovanie do Vítkovíc a útočník Matej Paulovič vypomôže vo zvyšku ročníka Pardubiciam. Aj oni však v predchádzajúcich kolách prispeli k tomu, že Hradec vyradil v play-off nemecký Mannheim, švajčiarsky Zug aj švédsky Djurgaarden.

Zaujímavosťou je, že obaja finalisti pôsobili v rovnakej základnej H-skupine. Frölunda v nej bola o bod úspešnejšia, ale vo vyraďovacej fáze nemala jednoduchú úlohu. V osemfinále prehrala úvodný duel s Färjestadom 3:6 a v druhom súboji musela zmazať trojgólové manko, čo sa jej podarilo triumfom 8:2. Švédsky klub prehral aj prvý štvrťfinálový zápas so švajčiarskym Bielom a v druhom meraní síl sa radoval po víťazstve 5:3 v predĺžení. V semifinále Frölunda najskôr nestačila na Luleu 2:3 a po víťazstve 3:1 sa dostala do finále.

"Cesta do finále bola šialená. Proti Färjestadu sme rýchlo prehrávali o tri góly a hoci sme sa v odvete tešili z postupu, neboli sme spokojní s našim výkonom. Na druhej strane, vďaka tomuto obratu sme rástli ako tím. Cítili sme sa silnejší a verili sme si aj v ďalších stretnutiach. Finále je o jednom zápase. Musíme byť agresívni od prvého striedania, máme dostatok skúseností s týmito duelmi a verím, že uspejeme," vyjadril sa líder Frölundy Joel Lundqvist. Brat brankárskej hviezdy New Yorku Rangers už trikrát zdvihol nad hlavu trofej za víťazstvo v Lige majstrov.

V novodobej histórii Ligy majstrov sú finálové zápasy záležitosťou prevažne mužstiev zo švédskej SHL a fínskej Liigy. Až trikrát z doterajších piatich prípadov triumfovala Frölunda, v úvodnej edícii zvíťazila Lulea so Slovákmi Petrom Cehlárikom a Christiánom Jarošom a nadvládu švédskych tímov narušil iba fínsky klub JYP Jyväskylä v sezóne 2017/2018. Hradec Králové je po Sparte Praha a Red Bulle Mníchov iba tretím tímom mimo Švédska a Fínska, ktorý sa prebojoval do finále. Vôbec prvýkrát sa rozhodujúci duel ročníka uskutoční na českom území.


Tagy: Lukáš Cingel Radek Smoleňák Mountfield HK Joel Lundqvist Frölunda HC Göteborg

Zdroj:
SITA
Foto:
Mountfield HK

DISKUSIA