Rusko sa snaží očistiť od dopingových škandálov: Prezídium atletiky rezignovalo

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: skysports.com

MOSKVA - Ruská atletika (RusAF) má nové, aj keď len dočasné vedenie. To staré rezignovalo v dôsledku nových sankcií uvalených Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA). Prácu v domácom atletickom hnutí preberá pracovná skupina Ruského olympijského výboru, zainteresovaní to oznámili v pondelok večer. Keďže si uvedomujú vážnosť situácie, ich cieľom je obnoviť plné členstvo vo Svetovej atletike. Informuje o tom aj portál ORF.

"Kríza v atletike trvá päť rokov, čo je príliš dlhé obdobie. Našim cieľom je urýchlene normalizovať spoluprácu so svetom. Musíme prijať ďalšie antidopingové opatrenia a zabezpečiť, aby naši športovci mohli súťažiť na medzinárodných podujatiach," citovala agentúra TASS ministra športu Olega Matycina. Mimoriadne valné zhromaždenie je naplánované na 28. februára.

Rusko v súčasnosti čelí novým sankciám za obvinenia z manipulácie s laboratórnymi údajmi pri testovaní ich športovcov na doping. Nové predsedníctvo RusAF bude zvolené 28. februára a má nastaviť nový smer do budúcnosti. Ak zostane všetko po starom, reálne hrozí, že Rusi by na vrcholných podujatiach vrátane OH nemohli štartovať ani pod neutrálnou vlajkou.

Jednotka atletickej integrity (AIU) už skôr navrhla úplné vylúčenie Rusov z medzinárodných štruktúr v tomto športe. Výkonný výbor AIU rozhodne v marci tohto roku, či sa tak stane. Rusi majú pozastavené členstvo už od roku 2015, keď sa odhalila manipulácia so vzorkami a štátom riadený doping športovcov v tejto krajine. Rusko tiež bojuje proti novým sankciám Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) pred Športovým arbitrážnym súdom (CAS). WADA sa okrem iného rozhodla nepovoliť ruským atlétom štartovať pod ruskou vlajkou na tohtoročných olympijských hrách v Tokiu ani na ZOH 2022 v Pekingu.

Viac o téme: Rusko Doping
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: skysports.com
  • Zdroj: TASR, SITA

Súvisiace články