VIDEO Výhry sa z tej arény nevozia: Deklasovaná Philadelphia, Mavs víťazia i bez Dončiča

Bam Adebayo smečujeBam Adebayo smečuje Zdroj: SITA/AP/Lynne Sladky

MIAMI - Basketbalisti Miami v súboji popredných tímov Východnej konferencie NBA jasne prevalcovali Philadelphiu na domácej palubovke 137:106. Svoj náskok na štvrtom mieste tabuľky práve pred 76ers a Indianou zvýšili už na tri výhry. Indiana podľahla Dallasu 103:112, Mavericks ťahal najmä Kristaps Porzingis 38 bodmi a dokonale zastúpil ťahúňa Luku Dončiča, ktorý pauzuje pre zranenie.

V Miami sa hral vyrovnaný prvý polčas, ale potom domáci preprli na vyšší prevodový stupeň, tretiu štvrtinu vyhrali 41:25, získali 20-bodové vedenie a bolo po zápase. Hráči Heat nastrieľali v druhom polčase 81 bodov, čo je nový klubový rekord. A to ešte v poslednej štvrtine domáci tím šetril opory, vrátane všestranného lídra Jimmyho Butlera, ktorý proti svojmu bývalému tímu nastrieľal 38 bodov za 28 minút, čím si vylepšil sezónne maximum.

Pre Miami to bolo najvyššie víťazstvo v sezóne i výhra s najviac nastrieľanými bodmi. Doma v tejto sezóne prehralo iba dva z 24 zápasov a American Airlines Arena predstavuje pre nich útočisko pred akýmkoľvek súperom. Stánok Heat v prebiehajúcom ročníku vykradli iba tímy z Los Angeles - Lakers i Clippers. "V druhej polovici zápasu akoby sme ani neboli na ihrisku. Vôbec sme nebránili," komentoval Tobias Harris nepodarený výkon Philadelphie.

Miami nazbieralo v zápase iba tri straty, žiaden tím v priebehu sezóny nedokázal menej. Butler mal na svojom konte 23 bodov už do polčasu, premenil v zápase všetkých osem šestiek a na záverečnú štvrtinu už nemusel nastúpiť. "Súper sa snažil niečo urobiť, Jimmy to urobil. Vychádzala z neho istota, dostal sa do skvelého rytmu," ocenil svojho zverenca podľa ESPN tréner Miami Erik Spoelstra.

Triumfy môžu prísť aj bez Dončiča

Rovnako ako Butler dal 38 bodov aj Kristaps Porzingis z Dallasu a týmto výkonom si taktiež vylepšil sezónne maximum. Lotyšský pivot a štvorka draftu 2015 pomohol zaceliť obrovskú dieru po hviezdnom Lukovi Dončičovi. Balkánska hviezda si lieči poranený členok.

"Snažím sa prísť na to, ako byť pre tím efektívny i v zápasoch, keď Luka hrá. Pracujeme na tom. Teraz som sa dostal do dobrého rytmu a chcem si ho udržať čo najdlhšie. Hráme teraz pomerne dobrý basketbal," povedal Porzingis, ktorý trafil i svoje maximum šesť trojok.

Osamotený vojak Young proti nehrateľnej presile

Do švungu sa dostali i Boston Celtics, ktorý i bez Kembu Walkera vyhral s Atlantou 123:115. Zastúpil ho Jayson Tatum, ten poslal do koša Hawks 28 bodov. Cez 20 bodov dali aj Jaylen Brown a Gordon Hayward. Atlante nepomohol ani fakt, že Trae Young už 25. raz v sezóne prekonal hranicu 30 bodov. Tentoraz ich bolo dohromady 34.

Jayson Tatum Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Todd Kirkland

Najlepší strelec dňa bol na palubovke Washingtonu. Ani 43 bodov domáceho Bradleyho Beala však nestačilo Wizards k odvráteniu porážky 117:125 proti Golden State. San Antonio Spurs odohrá dva zápasy za dva dni proti losangeleským tímom. Súperom Spurs boli v pondelok Clippers a tí si odniesli tesnú výhru 108:105. Spurs v zápase viedli až o 15 bodov a tri minúty pred koncom to bolo päť bodov k dobru. Koncovka napätého duelu vyšla lepšie domácim a ich hlavnej hviezde Kawhi Leonardovi.

Ten najskôr prihral na kôš Paulovi Georgeovi, následne pripravil trojku pre malého rozohrávača Pata Beverleyho, ktorý vyrovnal. Potom Leonard sám smečom poslal Clippers do vedenia a to už nepustili. Leonard nazbieral 22 bodov a sedem asistencií, George 19 bodov, 12 doskokov a osem asistencií, a teda mieril za triple-double.

10 najkrajších akcií noci podľa NBA:

NBA - sumáre:
CHARLOTTE HORNETS - ORLANDO MAGIC 100:112 (24:25, 30:31, 23:29, 23:27)
najviac bodov: Rozier 18, Zeller 17, Bridges 16 - Vučevič 22, Fournier 17, A. Gordon 16 (12 doskokov)

CLEVELAND CAVALIERS - NEW YORK KNICKS 134:139 pp (37:33, 25:30, 38:32, 27:32 - 7:12)
najviac bodov: Love 33 (13 doskokov), Sexton 29, Nance 18 - Marcus Morris 26, Randle 20, E. Payton 17 (15 asistencií, 11 doskokov)

INDIANA PACERS - DALLAS MAVERICKS 103:112 (22:25, 33:28, 22:29, 26:30)
najviac bodov: Sabonis 26 (12 doskokov), Brogdon 14, M. Turner, Lamb, McDermott po 11 - Porzingis 38 (12 doskokov, 6 trojok), Hardaway 25, Finney-Smith 15 (11 doskokov)

WASHINGTON WIZARDS - GOLDEN STATE WARRIORS 117:125 (36:40, 27:32, 23:27, 31:26)
najviac bodov: Beal 43, Bertans 19 (5 trojok), Hačimura a T. Bryant po 11 - Burks 30, G. Robinson 22, Lee 19

ATLANTA HAWKS - BOSTON CELTICS 115:123 (34:28, 28:32, 22:35, 31:28)
najviac bodov: Trae Young 34, Huerter 23 (5 trojok), J. Collins 22 (11 asistencií) - Tatum 28 (5 trojok), Hayward 24, J. Brown 21

BROOKLYN NETS - PHOENIX SUNS 119:97 (35:31, 20:21, 35:21, 29:24)
najviac bodov: LeVert 29, J. Harris 16, Prince 15 - Ayton 25 (17 doskokov), Oubre 21, Bridges 12

MIAMI HEAT - PHILADELPHIA 76ERS 137:106 (30:26, 26:26, 41:25, 40:29)
najviac bodov: Butler 38, Dragič 24, D. Robinson 19 - Embiid 29 (12 doskokov), Scott 17 (5 trojok), Simmons 16

MEMPHIS GRIZZLIES - DETROIT PISTONS 96:82 (36:32, 17:21, 19:10, 24:19)
najviac bodov: Valančiunas 26 (17 doskokov), Brooks 15, Jaren Jackson 14 - Drummond 25 (18 doskokov), Wood a Galloway po 17

SACRAMENTO KINGS - MINNESOTA TIMBERWOLVES 113:109 (29:20, 36:30, 28:34, 20:25)
najviac bodov: Fox 31, Bogdan Bogdanovič 23, Hield 16 - Towns 22 (10 doskokov), Napier 17, Covington 15

LOS ANGELES CLIPPERS - SAN ANTONIO SPURS 108:105 (29:39, 25:24, 31:19, 23:23)
najviac bodov: K. Leonard 22, George 19 (12 doskokov), Harrell 14 - Aldridge 27, DeRozan 26, Mills 18 (6 trojok)

Viac o téme: NBA DeMar DeRozan Miami Heat Golden State Warriors Paul George Atlanta Hawks San Antonio Spurs Boston Celtics Washington Wizards Los Angeles Clippers Jimmy Butler Kawhi Leonard Philadelphia 76ers Dallas Mavericks Kristaps Porzingis Bradley Beal Jayson Tatum Trae Young