Djokovič inšpiráciou sveta i mimo kurtu: Kuvičie hlasy nechal tak a teší sa zo životnej zmeny

Novak Djokovič s víťaznou trofejou
Novak Djokovič s víťaznou trofejou

BELEHRAD - Prežil časy, keď NATO bombardovalo jeho rodnú Juhosláviu, vrátane hlavného mesta Belehrad. Láska k tenisu mu dodala silu bojovať a cieliť na najvyššie méty. Novak Djokovič je už teraz žijúcou legendou so 17 grandslamovými titulmi (78 singlových celkovo) a len málokto pochybuje, že by už žiadny ďalší nebol schopný pridať. Pokiaľ mu vydrží zdravie a motivácia, tak v "pohodovom" tempe by mal prekonať i Rogera Federera.

Srbský velikán sa vo veku 32 rokov nachádza v extrémnej pohode a jeho život ide evidentne správnym smerom. Na kurte i mimo neho. Nič sa ale neudialo bez tvrdej práce a zmien v živote okrem tenisu. Djokovič je dlhodobým celiatikom, no okrem toho sa z neho stal i absolútny vegán. Pred viac ako štyri a pol rokmi sa z neho stal vegetarián. 

V čase, keď s procesom iba začínal, v jeho okolí sa objavilo mnoho kuvičích hlasov aj od najbližších členov rodiny a priateľov, že takúto diétu nezvládne. Djokovič však okrem titulov myslí aj na planétu, ktorej túži všemožne pomáhať. Srbský tenista nedokázal zniesť, čo sa deje vo svete so zvieratami. 


Čítajte aj: FOTO Historický úspech pre Slovensko! Neuveriteľná kariéra, Vajda je najlepší v dejinách


"Som nadšený z faktu, že som rastlinne založený a posledných štyri a pol roka som hral tenis na takejto úrovni," hovoril Djokovič po 4. kole Australian Open a výhre nad Diegom Schwartzmanom. 

"Bolo tu veľa kritiky, pochybností a otázok, ľudia okolo mňa si naozaj nemysleli, že toto dokážem spraviť. Pri adaptácii na nový životný štýl som si prešiel rôznymi fázami. Nie je to iba diéta, je to životný štýl, pretože na to máte aj etické dôvody, ste si vedomý toho, čo sa deje vo svete zvierat, zabíjanie a držanie na farmách a všetko okolo. Okrem toho je tu aj obrovský vplyv na klimatické zmeny, o ktorých ľudia až tak veľmi nehovorí," povedal Nole. 

Kým niektorí ľudia sa počas života snažia o krátkodobé vylúčenie mäsa či všetkých živočíšnych výrobkov, Novak na tento štýl prešiel dlhodobo. Ako sám hovorí, na toto rozhodnutie je viac než hrdý a pyšný. "Pre mňa je to viac ako len výkon. Je to životný štýl, prístup, niečo, na čo som skutočne pyšný a dúfam, že táto komunita sa rozrastie," vyjadril Djokovič nádej do budúcnosti. 

Djokovič dúfa, že svojím prístupom dokáže časom inšpirovať nielen ľudí vo svete, ale i svojich kolegov zo športu. "Dúfam, že inšpirujem iných atlétov, že je možné byť rastlinne založený, výborne regenerovať, mať silu a svaly. Nezdvíham činky, ale mám optimálne vyváženú silu a rýchlosť. Nezdá sa, že niečo by mi chýbalo. Zotrvám v tom!" odhodlane dodal muž, ktorý zostáva motiváciou pre milióny fanúšikov po celej planéte. 


Čítajte aj: VIDEO Djokovič a Thiem sa po strhujúcom finále zhodli: V živote sú dôležitejšie veci ako šport!Tagy: Novak Djokovič

Zdroj:
Športky - Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP - Andy Brownbill

DISKUSIA