Vajda po triumfe v Melbourne žiari šťastím: Krásne slová, spolupráca s Nolem funguje na jednotku!

Lóža Novaka Djokoviča - Goran Ivaniševič a Marián Vajda
Lóža Novaka Djokoviča - Goran Ivaniševič a Marián Vajda

MELBOURNE - Marián Vajda sa po nedeľňajšom víťazstve svojho zverenca Novaka Djokoviča nad Rakúšanom Dominicom Thiemom navždy zapísal do dejín tenisu. Ziskom sedemnásteho grandslamového titulu sa stal najúspešnejším koučom histórie podnikov veľkej štvorky. Po ôsmom triumfe v Melbourne sa teda nehovorilo len o skvostnom počine belehradského rodáka, ale aj o fantastickej kariére slovenského trénera.

Päťdesiatštyriročný Vajda je súčasťou trénerského štábu srbského hrdinu už od roku 2006. Napriek ich skutočnému priateľstvu sa bývalý kouč Dominika Hrbatého nechal počuť, že začiatok spolupráce nebol vôbec jednoduchý. "V minulosti bolo pre Novaka ťažšie pracovať, pretože občas bol trochu nepredvídateľný a emotívny," povedal Vajda v rozhovore s Ravim Ubhom. "Teraz je však stabilnejší. Vie, čo chce, a v jeho hre môžete vidieť, že je celkom sebavedomý," pokračoval niekdajší 34. hráč sveta, ktorého citoval aj portál tennisworldusa.


Čítajte aj: FOTO Historický úspech pre Slovensko! Neuveriteľná kariéra, Vajda je najlepší v dejinách


Novak Djokovič má už po tridsiatke a ako skúsený harcovník patrí medzi najostrieľanejších hráčov na okruhu. Napriek pokročilému veku a značne opotrebovanému telu sa sedemnásťnásobný grandslamový šampión chce neustále zlepšovať, čoho dôkazom bolo aj rozhodnutie osloviť bývalú svetovú dvojku a wimbledonského víťaza Gorana Ivaniševiča. Práca chorvátskeho bombardéra a jedného z najlepšie podávajúcich tenistov všetkých čias priniesla vytúžené ovocie.

Herný prejav prvého muža sveta má extrémne málo slabín, azda najneprirodzenejšie sa však cíti na sieti, kde sa počas bohatej kariéry nevyhol viacerým fatálnym chybám. Bývalý kouč Marina Čiliča, Tomáša Berdycha či Miloša Raoniča bol ideálnou voľbou a očakávané výsledky sa dostavili už počas ATP Cupu, no strop "Noleho" výkonnosti sme zaznamenali až v Melbourne Parku.

Štvornásobný držiteľ ocenenia Laureus World Sport Award pre športovú osobnosť roka je známy neuveriteľnou pracovitosťou a cieľavedomosťou, srbský bojovník z duše nenávidí zbytočné nevynútené chyby a na svojej hre neustále pracuje. Spočiatku sa mierne trápil na forhende a občasné problémy mal aj so servisom, no postupnými krokmi zaplátal všetky diery a v súčasnosti disponuje absolútne komplexnou a vyrovnanou hrou.

Vďaka cenným radám Gorana Ivaniševiča navyše fantasticky vycibril druhé podanie, ktorým v Austrálii privádzal vyzývateľov do zúfalstva. Ukážkový prístup nezničiteľného Srba si cení aj jeho tréner Marián Vajda. "Každý deň ma prekvapuje, ako hľadá možnosti na zlepšenie svojej hry. Motivuje to aj moju myseľ," povedal slovenský odborník.

Najlepší v histórii?

Potvrdením famóznej bilancie na Australian Open sa Djokovič znovu dostal do hry o post najlepšieho tenistu histórie. Svetová jednotka má o motiváciu postarané, no slovenský tréner sa v rozhovore so Sašom Ozmom snažil krotiť predčasné prognózy. "Nepovedal by som, že Novak hrá tenis iba preto, aby sa v historickom meradle dostal pred Rogera či Rafu. Jeho najdôležitejšou motiváciou je to, že miluje tenis. Podstatné bude, ako dlho si zachová aktuálny stupeň motivácie, čo nebude jednoduché, ak povedzme, že Federer či Nadal zavesia raketu na klinec. V tejto chvíli ju ešte má na vysokej úrovni," povedal Vajda, ktorý v pomyselnom rebríčku najúspešnejších trénerov predbehol Toniho Nadala.

V porovnaní s tridsaťosemročným Federerom je víťaz 78 titulov na profesionálnom okruhu podstatne mladší, pričom na legendárneho Švajčiara stráca len tri grandslamové tituly. Dookola omieľaná otázka útoku na post najlepšieho hráča všetkých čias je teda naozaj na mieste. "V tenise je náročné niečo predvídať dopredu. Práve teraz to však má Novak v mysli nastavené tak, že túži po prekonaní rekordu a svoj potenciál chce využiť na maximum. Pracuje veľmi tvrdo na tom, aby to dokázal. Cíti sa dobre a je zdravý, to sú základné predpoklady, takže, ktovie... Myslím si, že je na dobrej ceste stať sa najlepším v histórii," nechal sa počuť Vajda.

Preskákali sme si toho spolu veľmi veľa

Ešte počas austrálskeho dobrodružstva prehovoril bývalý reprezentačný kormidelník Slovenska o svojom dlhoročnom vzťahu s Djokovičom. "Ja sa cítim veľmi dobre a on pri mne tiež. Preskákali sme si toho spolu veľmi veľa, boli aj ťažšie obdobia, ale po nich znova zasvietilo slnko. Sme spolu tak dlho, že náš vzťah z roviny hráč - tréner prešiel do osobnejšieho štádia. Môžem povedať, že momentálne sme už blízki priatelia, sme ako rodina, a z toho mám veľkú radosť," vyhlásil Vajda pre srbský web Sportklub.

"Rozumiem jeho mentalite, spôsobu uvažovania a on ma počúva, keď je to potrebné. Som šťastný z toho, čo sme všetko dosiahli, no uvedomujem si, že nič netrvá večne. Zostávam nohami na zemi a som za všetko vďačný. Nič nemožno považovať za samozrejmosť, vzťah sa musí rozvíjať každodenne" pokračoval najdôležitejší tréner v Djokovičovej kariére. "V posledných rokoch Novak veľmi rýchlo pochopil, čo sa deje a čo musí urobiť, takže moja práca je teraz ľahká. Dospeli sme k bodu, keď mu nemusím hovoriť „toto, toto a to“ ako keby som spolupracoval s niekým mladším,“ dodal. 

A aké by to bolo tenisové priateľstvo, ak by v ňom absentovali zábavné momenty, na ktoré športovci tak radi spomínajú? Slovensko-srbský vzťah je na vtipné chvíle skutočne bohatý. "Novak stále vtipkuje, mám rád jeho zmysel pre humor," smial sa Vajda. "Zaslúži si väčšiu podporu - je to skvelý chlap, nerozumiem tomu, prečo ho niektorí ľudia nemajú radi. Samozrejme, má široký okruh fanúšikov. Napokon, je to sekundárne, základný je tenis," myslí si legendárny slovenský tréner. 

Vajda v rozhovore pre srbský portál načrtol aj základné charakteristiky svojho úspešného zverenca, ktorého po takmer štrnástich rokoch spolupráce pozná ako málokto iný. "Nole je veľmi otvorený a citlivý človek. Vo vnútri je mierotvorcom, pacifistom, ako sa už viackrát vyjadril. Je to veľmi jemný a inteligentný muž, neuteká pred zmenami a zlepšovaním sa, a chce ovplyvňovať aj ostatných, aby mohli na sebe pracovať,“ prehlásil ostrieľaný odborník. 


Čítajte aj: Djokovič inšpiráciou sveta i mimo kurtu: Kuvičie hlasy nechal tak a teší sa zo životnej zmeny


Čerstvý víťaz úvodného Grand Slamu sezóny potrebuje načerpať nové sily, no už o necelé tri týždne by mal zamieriť do Dubaja, kde odohrá podnik zo série ATP 500. Do metropoly Spojených arabských emirátov sa vracia po trojročnej odmlke, pri svojej jedenástej účasti môže zaknihovať piaty triumf. Rekordérom podujatia je Roger Federer s ôsmimi titulmi. ​


Tagy: Rafael Nadal Roger Federer Goran Ivaniševič Novak Djokovič Marin Čilič Miloš Raonič Marián Vajda Australian Opan

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Patrik Seman
Foto:
SITA/AP/Andy Brownbill

DISKUSIA