Koronavírus ohrozuje letnú olympiádu: Organizátori v strachu, sú ochotní urobiť čokoľvek

Zľava Craig Spence a Toshiro Muto (CEO OH 2020 v Tokiu)
Zľava Craig Spence a Toshiro Muto (CEO OH 2020 v Tokiu)

TOKIO - Nový koronovírus môže negatívne ovplyvniť nadchádzajúce olympijské hry v Tokiu (24. júla-9. augusta). Nákaza vypukla v čínskom meste Wu-chan, rozšírila sa do vyše dvadsiatich krajín sveta, postihla viac ako 24-tisíc ľudí a doteraz si vyžiadala takmer 500 mŕtvych. Japonsko eviduje najmenej desať nakazených na výletnej lodi, ktorá je v karanténe pri Jokohame.

"Máme vážne obavy z rozšírenia vírusu. Dúfame, že sa čoskoro situácia upokojí. Budeme úzko spolupracovať s Medzinárodným olympijským výborom (MOV), vládou a mestom, aby sme pomohli v boji proti tejto chorobe," povedal podľa agentúry AFP šéf organizačného výboru OH 2020 Toširo Muto. Počas olympiády v Tokiu očakávajú 11-tisíc športovcov.

Obavy netají ani starosta olympijskej dediny Saburo Kavabuči: "Pevne verím, že túto krízu prekonáme a zažijeme skvelé hry. Spravíme všetko, aby sme ochránili športovcov a umožnili im podať najlepšie výkony."

Pre koronavírus už zrušili marcové halové MS v Číne i olympijské kvalifikačné turnaje v boxe a bedmnintone. Napriek vzrastajúcim obavám kompetentné orgány neuvažujú o zrušení samotných hier. "Spolupracujeme so Svetovou zdravotníckou organizáciou a ďalšími relevantnými agentúrami. Prijmeme všetky potrebné kroky, aby sme zabezpečili plynulé pokračovanie príprav na olympiádu," povedal japonský predseda vlády Šinzo Abe.


Tagy: OH 2020 Toshiro Muto koronavírus Craig Spence

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Kyodo News

DISKUSIA