Výsledok tvrdej práce a ctižiadosti: Od zubára po nezmazateľné miesto v hokejovej smotánke!

René Fasel na snímke s bývalým prezidentom SZĽH Martinom Kohútom
René Fasel na snímke s bývalým prezidentom SZĽH Martinom Kohútom

FRIBOURG - Švajčiar René Fasel vládne svetovému hokeju z pozície prezidenta IIHF už 26. rok. Predminulý rok v novembri však oznámil, že v roku 2020 opustí svoju funkciu a s ohľadom na svoj vek nebude znova kandidovať. Dnes oslavuje rovných 70 rokov.

Rodák z Fribourgu, ktorý je civilným povolaním zubár, pôsobil ako hráč v rokoch 1960 až 1972 v tíme Fribourg-Gottéron, ale už vo veku 22 rokov sa dal na dráhu rozhodcu. Arbitroval ďalších 10 rokov a v roku 1982 sa stal šéfom rozhodcov vo Švajčiarsku. 

Tri roky nato už vládol celému švajčiarskemu hokeju z pozície prezidenta. V júni 1994 bol zvolený za šéfa IIHF a stal sa nástupcom Günthera Sabetzkiho. Od roku 1995 je členom Medzinárodného olympijského výboru, a to ako vôbec prvý zástupca ľadového hokeja v histórii. Významným míľnikom Faselovej éry bola dohoda s NHL o štarte hráčov z najlepšej ligy sveta na olympijských hráčoch. Prvý raz sa tak stalo v Nagane 1998, kde senzačne dosiahol na zlato český tím. 

Švajčiarsky funkcionár už stihol uviesť, že v hokeji by chcel pôsobiť i naďalej. Podľa niektorých špekulácií by sa mohol postaviť na čelo KHL. 


Tagy: IIHF René Fasel

Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR/Martin Baumann

DISKUSIA