Cyklistický svet chce zobrať útokom a potom skončiť: Čerešnička na torte, chýba mi ešte...

Alejandro Valverde
Alejandro Valverde

BRATISLAVA - Španielsky cyklista Alejandro Valverde patrí medzi najznámejšie a najuznávanejšie osoby v súčasnom profesionálnom pelotóne. Bývalý majster sveta aj vo veku 39 rokov dokáže konkurovať elitným vrchárom a bojovať o prestížne víťazstvá. V rozhovore pre denník AS Valverde potvrdil, že po sezóne 2021 ukončí profesionálnu kariéru. Má však pred sebou ešte niekoľko výziev, vrátane súboja o olympijskú medailu v japonskom Tokiu.

"Toto a nič viac. Chcem ešte dve sezóny jazdiť na vysokej úrovni a potom skončím. Láka ma aj možnosť vstúpiť do organizácie tímu Movistar po tom, ako zavesím bicykel na klinec. Chcem pomôcť tejto rodine z každej pozície," povedal Valverde pre AS, pričom ho cituje aj špecializovaný portál cyclingnews.com. Rodák z Murcie je súčasťou tímu odetého do modrých farieb od sezóny 2011.

Valverde má na konte 127 profesionálnych víťazstiev, čo je o štrnásť viac v porovnaní so slovenským fenoménom Petrom Saganom. Španiel však v roku 2019 vyhral iba päť pretekov, vôbec najmenej za ostatných osem sezón. "Môj vek trochu ovplyvnil výsledky v minulej sezóne, ale napokon je to iba číslo. Samozrejme, musím byť realista a viem, že roky pribúdajú. Keby som sa však necítil v najlepšej možnej kondícii a nebol konkurencie schopný v hre o víťazstvá, skončil by som už teraz," pokračoval Valverde.

Jeden z najlepších španielskych cyklistov všetkých čias sa v roku 2018 dočkal aj vytúženého titulu majstra sveta, predtým na svetových šampionátoch získal dve strieborné a štyri bronzové medaily. Má však ešte jeden cieľ, ktorý by rád dosiahol. "V mojom životopise mi chýba medaila z olympijských hier. Vyhral som niekoľko etáp na pretekoch Grand Tour, klasík a tiež titul svetového šampióna. Úspech pri mojej piatej účasti na OH by bola čerešnička na torte," skonštatoval Valverde. Pod piatimi kruhmi najlepšie skončil v roku 2008 v čínskom Pekigu, kde obsadil trinástu priečku.

Valverde momentálne figuruje v rebríčku UCI na druhom mieste za Slovincom Primožom Rogličom. Vo svojej kariére vyhral 14 etáp na prestížnych trojtýždňových pretekoch a v roku 2009 ovládol celkové poradie na domácej Vuelte. Podmanil si aj jarnú belgickú klasiku Valónsky šíp, kde päťkrát triumfoval a v rokoch 2014-2017 nenašiel premožiteľa. Valverde je tiež úradujúcim národným šampiónom, pričom dres španielskeho majstra bude nosiť už tretiu sezónu.


Tagy: Alejandro Valverde

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Martin Baumann

DISKUSIA