Aj Francúzi si uvedomili, že zmena je nevyhnutná: Tenisový Roland Garros predstavil novinku

Court Philippe Chatrier v areáli French Open
Court Philippe Chatrier v areáli French Open

PARÍŽ - Od stredy platí, že každý zo štyroch grandslamových tenisových turnajov disponuje minimálne jedným krytým kurtom. Organizátori Roland Garros sa pochválili dokončením zaťahovacej strechy na centrálnom dvorci Philippa-Chatriera, ktorú stihli nainštalovať o mesiac skôr, ako pôvodne plánovali. Do konca apríla bude prebiehať testovanie funkčnosti strechy, aby bola stopercentne pripravená na úvod hlavnej súťaže, ktorá odštartuje v nedeľu 24. mája. Informáciu priniesol oficiálny web Roland Garros.

Výroba konštrukcie strechy prebiehala približne dva roky vo fabrike ležiacej neďaleko talianskych Benátok. Krátko po skončení minuloročnej edície antukového podujatia sa stavební robotníci pustili do prípravy jej inštalácie. Po ôsmich mesiacoch intenzívnej práce bolo všetkých jedenásť nosníkov na správnom mieste.

Strecha na Kurte Philippa-Chatriera sa skladá z jedenástich nosníkov, ktoré sú zložené zo siedmich častí s dĺžkou 15 metrov a výškou 3 metre. Celá konštrukcia váži 330 ton a je dlhá 105 metrov. Zakrytie dvorca potrvá približne 15 minút, strecha pokrýva plochu 10 000 metrov štvorcových. Vďaka novinke bude možné odohrať zápasy aj napriek dažďu či po zotmení za umelého osvetlenia.

Kryté kurty sú bežnou súčasťou koloritu ostatných troch grandslamových podujatí. Na Australian Open majú strechu tri dvorce (Aréna Roda Lavera, Melbourne Aréna a Aréna Margaret Courtovej), na US Open sú zastrešené dva kurty (Štadión Arthura Asha a Štadión Louisa Armstronga), rovnako aj vo Wimbledone (Centrálny kurt a Kurt číslo jeden).


Tagy: Roland Garros

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Francois Mori; Twitter/Roland Garros

DISKUSIA