Slovensko vedie 1:0! Skvelá Schmiedlová nedala britskej jednotke najmenšiu šancu

Anna Karolína Schmiedlová v úvodnej dvojhre kvalifikačného duelu o postup na finálový turnaj Pohára federácie Slovensko - Veľká BritániaAnna Karolína Schmiedlová v úvodnej dvojhre kvalifikačného duelu o postup na finálový turnaj Pohára federácie Slovensko - Veľká Británia Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Slovensko vedie v zápase Svetovej skupiny tenisového Pohára federácie o postup na finálový turnaj 2020 do Budapešti po úvodnej piatkovej dvojhre nad Veľkou Britániou 1:0. Zaslúžila sa o to Anna Karolína Schmiedlová, ktorá zdolala tímovú jednotku súpera Heather Watsonovú 6:2, 6:3.

Rodáčka z Košíc vyrovnala svoju singlovú bilanciu v reprezentácii na deväť víťazstiev a deväť prehier. V celom zápase iba raz prišla o svoje podanie a predviedla jeden z najlepších výkonov v tejto sezóne. "Ani neviem opísať slovami, akú mám z tohto triumfu obrovskú radosť. Už veľmi dlho som nevyhrala fedcupový zápas a veľmi som po tom túžila. Je to krásna odmena za drinu, ktorú som vynaložila na tréningoch. Od začiatku prípravy som sa na antuke cítila veľmi dobre a teší ma, že som to dokázala preniesť aj do zápasu. Je to mimoriadne cenné víťazstvo. Som rada, že som pomohla tímu. Už v Austrálii som hrala dobre, no výsledky ešte neprišli. Teraz to konečne vyšlo," uviedla Schmiedlová v prvej reakcii pre RTVS.

Začiatok zápasu bol veľmi vyrovnaný. Úvodné štyri gemy trvali takmer pol hodinu a hneď tri sa museli rozhodovať až po zhode. Schmiedlová sa najmä vďaka chybám súperky dostala do vedenia 2:0, ale následne o svoj náskok prišla. Watsonová premenila v poradí šiesty brejkbal a vyrovnala skóre na 2:2. Britka však nevyužila "momentum" a pokračovala v nevýraznom výkone. Svedčí o tom jej 27 nevynútených chýb v prvom sete. Za stavu 5:2 podávala Schmiedlová na víťazstvo v úvodnom dejstve a hoci musela čeliť jednému brejkbalu súperky, napokon to dotiahla do víťazného konca.

Anna Karolína Schmiedlová prijíma Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/Martin Medňanský

Aj do druhého setu lepšie vstúpila slovenská zverenka Petra Hubera. Veľmi rýchlo viedla 2:0 a pri podaní súperky mala k dispozícii brejkbal. Ten však nevyužila a Watsonová napokon zastavila sériu prehraných gemov. V ďalšom priebehu setu si obe hráčky držali svoje podania, až do stavu 5:3 z pohľadu slovenskej hráčky. Potom Watsonová podávala na udržanie sa v zápase, no tento tlak neuniesla. Celé stretnutie ukončila po 91 minútach nevynútenou chybou z forhendovej strany.

Zveľadiť náskok slovenského tímu môže Viktória Kužmová, ktorá v druhej piatkovej dvojhre nastúpi proti 23-ročnej Harriet Dartovej. Doposiaľ sa stretli v jedinom vzájomnom súboji, v roku 2016 vyhrala Kužmová na turnaji ITF v tureckej Antalyi 6:0, 6:4. Aktuálne 65. hráčka sveta absolvuje v Pohári federácie šiesty singlový duel (doterajšia bilancia 4-1, pozn.), pričom jej súperka bude v tomto smere debutovať.

Priebežný stav stretnutia Svetovej skupiny Pohára federácie o postup na finálový turnaj 2020 v Budapešti:

SLOVENSKO - VEĽKÁ BRITÁNIA 1:0 po piatkovej I. dvojhre