Fantázia, Viki! Kužmová po nervydrásajúcom trojhodinovom trileri zabezpečila vedenie 2:0

Viktória Kužmová
Viktória Kužmová

BRATISLAVA - Slovenské tenistky sú blízko k postupu na aprílový finálový turnaj Pohára federácie v Budapešti. Po úvodných dvojhrách kvalifikačného duelu svetovej skupiny totiž vedú na antuke v bratislavskom NTC nad Veľkou Britániou 2:0.

O druhý piatkový bod pre slovenské farby sa zaslúžila tímová jednotka Viktória Kužmová, ktorá v dramatickom takmer trojhodinovom zápase zdolala britskú dvojku Hariett Dartovú 6:7 (3), 6:3, 7:5. Kužmová môže v sobotu v prípade víťazstva nad Heather Watsonovou spečatiť triumf tímu kapitána Mateja Liptáka. "Viki vydrela víťazstvo a to ju môže naštartovať. Je dôležité, že to zvládla," povedal po piatku nehrajúci kapitán Sloveniek Matej Lipták pre RTVS a Kužmová doplnila: "Bolo to veľmi ťažké, pretože sa necítim veľmi dobre, som totiž prechladnutá."

V dueli medzi Kužmovou a Dartovou boli diváci od začiatku svedkami razantných výmen od základnej čiary. Britka sa nezľakla rebríčkovo vyššie postavenej súperky, hrala nebojácne a agresívne. Obe tenistky si suverénne vyhrávali svoje podania až do stavu 6:5 z pohľadu Slovenky. V dvanástom geme sa Kužmová dostala k trom brejkbalom, ktoré boli zároveň setbalmi. Dartová ich však odvrátila a vynútila si tajbrejk. V jeho úvode viedla Kužmová 2:0, no Dartová následne otočila na 4:2 a tajbrejk sa stal jej korisťou. Za stavu 6:3 premenila po víťaznom bekhendovom longlajne hneď prvý setbal

V druhom dejstve odvrátila Kužmová za stavu 2:3 tri brejkbaly, čo ju výrazne povzbudilo. V ďalšom geme po víťaznom bekhendovom krose po prvý raz v zápase zobrala súperke servis a naštrbila sebavedomie Britky. Dartová znervóznela, v deviatom geme po dvoch dvojchybách opäť prišla o servis a na rad prišiel tretí set. Na jeho začiatku Slovenka na dvorci dominovala, vďaka rýchlej, útočnej hre dokázala Dartovú rozobrať. Po rýchlom brejku odskočila Britke na 3:0. Dartová vzápätí požiadala o medical time out. Pauza jej pomohla, po troch dvojchybách Kužmovej znížila na 2:3, no v šiestom geme opäť stratila servis a Slovenka si po potvrdení brejku vybudovala náskok 5:2. Dartová však nezložila zbrane a v ďalších minútach vyrovnala na 5:5. V deviatom geme odvrátila prvý mečbal, v desiatej hre ďalšie štyri. Koncovka však patrila Kužmovej, ktorá v dvanástom geme po víťaznom bekhende premenila v poradí šiesty mečbal.

SLOVENSKO - Veľká Británia 2:0 po úvodných dvojhrách

Anna Karolína Schmiedlová - Heather Watsonová 6:2, 6:3,
Viktória Kužmová - Hariett Dartová 6:7 (3), 6:3, 7:5

sobota: 16.00 Kužmová - Watsonová, Schmiedlová - Dartová
Kužmová, Magdaléna Rybáriková - Naiktha Bainsová, Emma Raducanuová    


Tagy: Slovensko Veľká Británia Matej Lipták Viktória Kužmová Fed Cup 2020 Hariett Dartová

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Martin Baumann

DISKUSIA