Bláznivá myšlienka Pepa Guardiolu: Top brankár sveta v zálohe? Pre inovátora žiaden problém!

Pep Guardiola
Pep Guardiola

MNÍCHOV - Pep Guardiola zažil vo svojej bohatej kariére už všeličo. Po nezabudnuteľnej ére na barcelonskom Camp Nou vycítil, že nutne potrebuje nový impulz, a tak sa rozhodol podpísať zmluvu s nemeckým Bayernom. V metropole Bavorska sa jeho stroj na tituly nezastavil, keď v období medzi rokmi 2013 až 2016 zaknihoval tri majstrovské tituly, dve víťazstvá v DFB-Pokal, ale aj trofej v Superpohári UEFA.

Bývalý elegantný defenzívny stredopoliar a 47-násobný reprezentant Španielska sníval aj sen o triumfe v milionárskej Lige majstrov. Spoločne s družinou okolo Lionela Messiho žal v najprestížnejšej klubovej súťaži sveta jeden úspech za druhým, no s novým logom na hrudi sa mu „Ušatú trofej“ získať nepodarilo. Napriek nesplnenej túžbe možno pôsobenie jedného z top manažérov futbalovej histórie na lavičke Bayernu hodnotiť pozitívne.

Aktuálny lodivod Manchestru City je známym inovátorom, ktorému nie sú ani tie najmodernejšie herné systémy či tréningové metódy cudzie. Nečudo, že aj počas spomínanej anabázy v nemeckom veľkoklube mu po rozume behali nepredstaviteľné myšlienky. Bol to práve revolucionár Guardiola, kto prekvapil zaradením Philippa Lahma do srdca mníchovskej zálohy. Legendárny krajný bek ani sekundu nefrflal a novej úlohy sa zhostil náramne, čím inšpiroval aj reprezentačného trénera Die Nationalelf Joachima Löwa.

Revolucionár Guardiola

Na bavorskú éru charizmatického kouča si zaspomínal aj riaditeľ klubu Karl-Heinz Rummenigge, ktorý v rozhovore pre klubový časopis 51 priznal, že Guardiola mal lišiacke zámery aj s brankárom Manuelom Neuerom. "Stále si spomínam na to, ako prišiel Pep s vážnou myšlienkou, že by rád postavil Manuela do zálohy. Bolo náročné mu tento krok vyhovoriť. Niektorí ľudia z vedenia to považovali za arogantné, ale našťastie sa tak nestalo. Napriek tomu som presvedčený, že Neuer by sa v zálohe nestratil," povedal dlhoročný funkcionár najúspešnejšieho nemeckého klubu.

S reakciou majstra Európy z roku 1980 nemožno nesúhlasiť. Napokon, kto iný by dokázal zvládnuť náročný proces transformácie, ak nie práve Manuel Neuer? Tridsaťtriročná jednotka medzi troma žrďami má vo svetovom futbale povesť atypického brankára. Nik mu nie je podobný. Na rozdiel od drvivej väčšiny ochrancov svätýň, ktorých štýl je skôr konzervatívny, Neuerov diapazón predností je podstatne bohatší. Dirigent obrany, zdatný rozohrávač či zodpovedný hasič hrúbok svojich kolegov. To všetko patrí k prednostiam zrejme najkomplexnejšieho brankára moderného futbalu.

Zvládol by aj novú rolu v strede poľa? Názor si urobte sami!


Tagy: Pep Guardiola Bayern Mníchov Manuel Neuer Karl-Heinz Rummenigge

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Bundesligy
Zdroj:
športky
Foto:
SITA/AP/Rui Vieira

DISKUSIA