Nová nádej pre Veľkú Britániu! Watsonová po sústredenom výkone zdolala náhradníčku Šramkovú

Rebecca Šramková a tréner Matej LiptákRebecca Šramková a tréner Matej Lipták Zdroj: SITA/Jana Birošová

BRATISLAVA - Veľká Británia znížila stav stretnutia Pohára federácie o postup na finálový turnaj proti domácemu Slovensku na 1:2. Zaslúžila sa o to britská jednotka Heather Watsonová, ktorá v úvodnej sobotňajšej dvojhre zdolala Rebeccu Šramkovú po setoch 6:0, 7:5. Rodáčka z Bratislavy v zápase nahradila nachladnutú Viktóriu Kužmovú, ale naďalej platí, že svoje posledné singlové víťazstvo v súťaži ženských tenisových družstiev dosiahla v roku 2017 pri svojom debute v talianskom meste Forli.

Prvý set bol jednoznačnou záležitosťou britskej tenistky, ktorá predvádzala oveľa lepší výkon než v piatkovom súboji s Annou Karolínou Schmiedlovou. Watsonová síce v úvodnom dejstve spravila deväť nevynútených chýb, no agresívnou hrou pustila súperku iba k jednému víťaznému úderu. Naopak, Šramková sa pri zakončení výmen trápila, o čom svedčí jej 20 nepresných úderov. Logickým vyústením setu bolo skóre 0:6 z pohľadu 23-ročnej Slovenky, čo sa jej v rámci Pohára federácie stalo vôbec po prvý raz. "O tom, že budem hrať namiesto Viki, som sa dozvedela dnes o pol jednej. V prvom sete som bola veľmi nervózna. Kapitán Matej Lipták mi hovoril, aby som sa tlačila do kurtu, no nedokázala som dobre riešiť herné situácie. Druhý set bol iný, so súperkou som držala krok, no záver mi nevyšiel," uviedla v prvej reakcii pre RTVS Šramková, ktorá stále čaká na prvý domáci víťazný fedcupový zápas co dvojhre.

Rebecca Šramková Galéria fotiek (19) Zdroj: SITA/Jana Birošová

Druhý set začala Šramková oveľa lepšie a aj vďaka niekoľkým víťazným úderom si sebavedomo udržala úvodné dve podania. Za vyrovnaného stavu 2:2 odvrátila štyri brejkbaly, ale napokon sa Watsonovej na piaty pokus podarilo prelomiť servis domácej hráčky. Slovenku však tento moment nerozhodil, pokračovala v zlepšenej hre a hneď vzápätí si zobrala stratené podanie späť. Ako rozhodujúci sa napokon ukázal byť jedenásty gem. Bývalá 38. hráčka rebríčka WTA dostala Šramkovú pod tlak, piatykrát ju v zápase "brejkla" a následne doviedla zápas do víťazného konca.

"Som veľmi šťastná, že som získala prvý bod pre náš tím. Prehrávali sme 0:2, takže to bola jediná šanca ako sa udržať v zápase. Začala som veľmi dobre, nerobila som veľa chýb, lepšie som podávala a tiež som sa lepšie cítila na antuke než včera. V druhom sete to bolo náročnejšie, súperka zvýšila svoju kvalitu hry, ale v kľúčových momentoch som zahrala podľa mojich predstáv. O tom, že budem hrať proti Rebecce som sa dozvedela iba o 15.05 h. Pripravovala som sa na to, že budem hrať proti Viktórii. Potom som si narýchlo pozrela aspoň nejaké videá," uviedla po triumfe britská fedcupová jednotka.

Heather Watsonová Galéria fotiek (19) Zdroj: SITA/Jana Birošová

Heather Watsonová zabezpečila Veľkej Británii prvý bod v kvalifikačnom súboji proti Slovensku. Pre 27-ročnú tenistku to bol 31. fedcupový zápas vo dvojhre, pričom načala tretiu desiatku víťazstiev. Získať tretí postupový bod pre krajinu spod Tatier bude môcť v druhej sobotňajšej dvojhre Anna Karolína Schmiedlová, ktorú čaká duel s Harriet Dartovou. V prípade neúspechu rodáčky z Košíc by o postupujúcom tíme na finálový turnaj musela rozhodnúť až záverečná štvorhra.

SLOVENSKO - VEĽKÁ BRITÁNIA 2:1 po I. sobotňajšej dvojhre

Rebecca Šramková - Heather Watsonová 0:6, 5:7 za 77 minút